Yazdırma Seçenekleri:

Yoğurt Mayası Olmadan Tereyağı ile Taş Gibi Yoğurt Tarifi

Verim1 PorsiyonHazırlama Süresi10 dakikaPişirme Süresi25 dakikaToplam Süre35 dakika

 4 litre çiğ günlük inek sütü
  2-3 yemek kaşığı doğal tuzsuz tereyağı
1

Büyük geniş bir tencereye sütünüzü boşaltıp kaynayana kadar ısıtın. Kaynamaya başladıktan sonra sütünüzü kısık ateşte yaklaşık 20 dakika kaynatın.

2

Sütünüzün mayalanması için sıcaklığı çok önemli. Kaynayan sütü ocaktan aldıktan sonra kenarda bekletin. İçine serçe parmağınızı soktuğunuzda 7-8 saniye parmağınız yanmadan durabiliyorsa doğru sıcaklığa ulaşmış demektir.

3

Süt yeterli sıcaklığa ulaştıktan sonra yoğurt mayalayacağınız kaba 2 yemek kaşığı tereyağını alın. Eğer birden fazla kapta mayalama işlemi yapacaksanız, tereyağını kap büyüklüklerine göre paylaştırın.

4

Daha sonra tereyağının üzerine 1-2 kepçe sütten ilave ederek tereyağı eriyene kadar karıştırın. Tereyağı iyice eridikten sonra kalan sütü de maya kabınıza boşaltarak tereyağının her yere homojen dağılması için 2-3 dakika çırpıcıyla karıştırın.

5

Mayalama işleminiz bittikten sonra kapların üzerini sarma işlemine geçeceğiz. Buradaki bir diğer püf nokta ise kapların üzerini tamamen kapatmayın, sadece üstüne sardığınız örtü süte değmesin diye kapların üstlerini örtün. Bu sayede sütünüzün içindeki su buharı çıkacak ve yoğurdunuz sulanmayacaktır.

6

Tencerede mayalıyorsanız süzgeç kapatabilirsiniz, kavanozda mayalıyorsanız kavanoz kapağını ters şekilde üzerine kapatarak bir örtüyle kaplarınızı sarın. Hiç dokunmadan en az 4 saat mayalayın.

7

4 saatin sonunda mayalanan yoğurtlarınız hala biraz sulu olabilir. Tüketmeden önce mutlaka buzdolabında kapların ağzı açık bir şekilde en az 2 saat mümkünse bir gece bekletin. Bekledikten sonra taş gibi olan yoğurtlarınızı tüketebilirsiniz.

8

Afiyet olsun!