Yazdırma Seçenekleri:

Tavada Tel Tel Açılan Sac Lezzetinde Katmer Tarifi

Verim10 PorsiyonHazırlama Süresi50 dakikaPişirme Süresi30 dakikaToplam Süre1 saat 20 dakika

 1,5 su bardağı su (su bardağı ölçüsü 250 ml)
 1 çay kaşığı şeker
 2 çay kaşığı tuz
 4 su bardağı un
 Arasına sürmek için: 150 gr tereyağı
 Yarım çay bardağı sıvı yağ
 Hamuru açmak için: Un
1

Geniş bir yoğurma kabına suyu, tuzu ve şekeri ekleyip eriyene kadar karıştırın. Daha sonra üzerine yavaş yavaş unu ilave ederek yoğurmaya başlayın.

2

Biraz kıvama gelen hamuru un serptiğiniz bir tezgaha alarak birazda burada yumuşacık ele yapışmayan bir hamur olana dek yoğurun.

3

Kıvama gelen hamuru bir kaba alarak üzerine temiz bir bez örtüp 15 dakika dinlendirin. Dinlenen hamuru tekrar tezgaha alıp 1-2 elinizle yoğurarak toparlayın.

4

Önce ikiye sonra her parçayı beşe bölerek toplamda 10 adet beze oluşturun ve bezelerin üzerine bir bez örterek tekrar 15 dakika dinlendirin.

5

Katmerlerin arasına sürmek için tereyağını kaynatmadan eritin. Eriyen tereyağının içine sıvı yağını da ekleyip karıştırın. Bu aşamada dilerseniz sadece sıvı yağ ya da sadece tereyağ kullanabilirsiniz.

6

Dinlenen hamurları un serptiğiniz bir tezgaha alın. Üzerine de hafifçe un serpip önce elinizle bastıra bastıra açmaya başlayın. Bir süreden sonra merdane ya da oklava yardımıyla hamurun her yeri eşit incelikte olacak şekilde açın.

7

Açtığınız hamurun üzerine yağ sürüp iyice yedirin. Her yerinin yağlanmasına özen gösterin. Daha sonra bir ucunu hamurun yarısına gelecek şekilde kapatıp tekrar yağlayın.

8

Daha sonra diğer ucunu da üstüne kapatıp tekrar yağlayın. Kalan uçlarını da zarf şeklinde kapatıp aralarını yağlamayı unutmayın. Her beze için aynı işlemi uygulayın.

9

Yağlama işlemi biten bezeleri 15 dakika dinlendirdikten sonra ilk yağladığınız bezeden başlayarak açmaya başlayın. Yağlı beklediği için sakız gibi kolayca açılan bezeleri tavanızın büyüklüğünü geçirmeden güzelce açın.

10

Açtığınız bezeleri ısınmış tavaya alarak pişirmeye başlayın. Tavaya koyar koymaz kısa sürede hamurunuz pişecek ve kabaracaktır. Kabarmaya başladığında ters çevirip diğer yüzünü de pişirmeye başlayın.

11

Ortalama her katmer 2-3 dakikada pişecektir. Pişen katmerleri servis tabağına alarak sıcak bir şekilde servis edebilirsiniz.

12

Afiyet olsun!

Besin Değerleri

Porsiyon 10