Cilt ve Vücut Bakımı

Yara İzlerini Geçiren Hem Doğal Hem Medikal Öneriler

Yara izleri ciltte oluşan deformasyonlardır. Yaşlı ya da genç hemen hemen herkesin bir yara izi vardır. Küçük bir sıyrık veya bir kazaya bağlı meydana gelmiş olabilir. Yaşanan olayın hatırası gibi görünse de kimse yara izi kalsın istemez. Yaranın bulunduğu bölgedeki hücreler ölü hücrelerdir ve yaranın iyileşmesi ve iz bırakmaması için bu ölü hücrelerin giderilip yerlerine canlı hücrelerin getirilmesi gerekir. Bu işlem bazı yaralarda çok zaman alacak bir işlem olduğu için bu işlemi hızlandırmak için kremlerden ve doğal tedavi yöntemlerinden faydalanabiliriz.

Doğal Tedavi Yöntemleri

Yara izine limon sür

wikihow.com.tr

Limon, ölü deri hücrelerinin yok edilmesine yardımcı olan, yeni hücrelerin gelişmesini sağlayan ve cilde eski esnekliğini kazandıran alfa hidroksi asitler (AHA), yani halk arasında bilinen adıyla meyve asitleri içerir. Doğal bir beyazlatıcı olarak yara izlerinin renginin açılmasına yardımcı olabilir.

 • Yara ve çevresindeki bölgenin iyice temizlendiğinden emin ol.
 • Bir pamuk topuna 1 tatlı kaşığı limon suyu ekle.
 • Yaranın olduğu bölgeyi pamukla ov.
 • 10 dakika kalmasına izin verdikten sonra limon suyunu iyice durula.
 • Limon suyu cildini ışığa karşı hassaslaştırabilir, bu yüzden dışarı çıkarken yöntemi uyguladığın bölgeye güneş kremi sürmeyi ihmal etme.

Bal kullan

wikihow.com.tr

Çiğ balı yara izlerini azaltmak için kullanabilirsin. Bal doğal bir nemlendirici olduğundan, yara tedavilerinde ve cilt yenilenmesini harekete geçirmede etkili rol oynar.

 • 2 yemek kaşığı çiğ balı yine 2 yemek kaşığı kabartma tozuyla karıştır.
 • 3 dakika masaj yap.
 • Bölgenin üzerini sıcak el bezi ile ört.
 • Soğuduğu zaman el bezini, bölgeyi silmek için kullan.
 • Not: 2 yemek kaşığı çiğ balla 1 yemek kaşığı kabartma tozunu karıştırarak sivilce lekelerine iyi gelen bir yüz temizleyicisi elde edebilirsin.

Soğan özünü dene

wikihow.com.tr

Soğan özü, iltihap önleyici özelliği sahiptir ve yara izi üzerindeki kolajen dokunun oluşumunu engellediğinden yaranın daha az belli olmasını sağlar.

 • Genelde yaranın üzerini ovabileceğin bir jöle biçiminde bulunur.
 • Bu süreç uzun sürer, yani herhangi bir sonuç görmen birkaç ayı bulabilir.

Aloe vera jeli kullan

wikihow.com.tr

Aloe vera, cilt tahrişlerini azaltan ve yaralardaki ölü hücrelerden kurtulmana yardımcı olan iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Aloe vera ayrıca şişmeleri hafifletebilir, zarar görmüş cildin toparlanmasına yardımcı olur ve yeni hücre oluşumunu destekler.

 • Aloe vera jel, yağ, merhem ve losyon gibi pek çok şekilde bulunabilir.
 • Aloe verayı direkt yaralı dokunun üzerine, günde birkaç defa masaj yaparak uygula.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Medikal Tedavi Yöntemleri

Contractubex Jel Krem

Contractubex şu anda piyasadaki en iyi yara izi ilacı giderici krem olarak biliniyor. İlacı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey güneşe çıkmamak olacaktır. Kullanan pek çok kişi yara izi giderme konusunda Bepanthen’e oranla çok daha iyi bir krem olduğunu söylüyor. Genellikle dikişler alındıktan sonra kalan dikiş izlerini düzeltmek için son derece etkili.

Fucidin Krem

Fucidin krem vücutta oluşan sivilce ve çıban gibi cilt sorunlarıyla savaşan bu krem bu gibi sağlık sorunlarının oluşturabileceği yara izlerini gidermek için de etkili bir kremdir. Bu ilaç yanık tedavisinde de iz kalmaması için kullanılabilir. Ciltte yapılan işlemler sonrasında ödem oluşmasını engellemek için de bu kremden faydalanılabilir. Epilasyon işlemi sonrasında ciltte tahriş, sivilce vb. gibi istenmeyen durumlar oluşmaması için Fucidin kullanılabilir. Kremin içinde antibiyotik bulunduğu için enfeksiyon olabilecek durumlarda kullanılan cilt dostu bir ilaçtır.

İlvina Salyangoz Özlü Krem

Özellikle leke şeklindeki izleri geçirmekte etkili olan İlvina salyangoz özlü bir kremdir. Özellikle eczanelerde sivilce izleri için en çok satılan ve aranılan ilaçlardandır. Lekeler için kullananlar da genellikle ilaçtan çok memnun kalmaktadırlar. Kremi kullanırken göz çevresi ve göz altı kapaklarına sürmemeye dikkat edin. Bu ilacın aynı zamanda yaşlanma geciktirici etkisi de bulunuyor. Kullananlar ciltlerini sıkılaşmış, parlak ve canlı gösterdiğini belirtiyorlar.

Madecassol Krem

Madecassol, bağ dokusunun oluşmasını hızlandırarak genellikle 1. ve 2. dereceli yanık tedavisinde ve yanık izi tedavisinde kullanılan bir kremdir. Meme başı çatlak ve yaralarında, lokal deri ülserlerinde, küçük cerrahi müdahalelerde, sünnet sonrası yara iyileşmesinde, perine yırtılmalarında, radyo terapi sonrası tedavide kullanılabilir. Özellikle yanık izleri için kullananlar çok olumlu sonuçlar aldıklarını belirtiyorlar. Meme başı çatlakları için kullanan kadınlar, emzirme işlemi öncesi meme başını ilaçtan temizlemelidir.

Expigment Krem

Cildi soyarak hücrelerin yenilenmesini sağlayan bu krem yara izlerinin giderilmesi konusunda etkili ilaçlardan birisidir. İçerisinde hidrokinon bulunur. Hidrokinon oranı yüksek olanı doktor tavsiyesi olmadan kullanmanız önerilmez. Cilt lekelerinin rengini açma konusunda da son derece etkilidir. Kullanıldığında aynı güneş yanıkları gibi cilt soyulması yapar. Güneş lekeleri ve çiller için de kullanılabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*