Püf Noktalar

Yağlanan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Lezzetli bir yemeğin ardından günlük koşuşturma ve yorgunluk arasında yapılan temizlik bazen birikmiş, inatçı yağları çıkarmaya yetmeyebilir. Bu yazımızda zihnimizi meşgul eden mutfak yağları nasıl temizlenir sorusunun cevabını, önemli ipuçları ve püf noktalarıyla sizler için paylaşıyoruz.

Mutfak Dolabındaki Yağ Oluşumunu Nasıl Engelleriz?

Mutfak, evimizin hijyen ve temizliğe en çok ihtiyaç duyan alanlarından biridir. Mutfak dolaplarındaki kir ve yağ lekelerini oluşmadan rutin temizlik ile önlemek, yağ lekeleri yüzeyde yer ettikten sonra temizlemekten çok daha az vakit alacaktır. Günlük yapılan düzenli temizliğin yanı sıra belirli aralıklarla yapılan derinlemesine temizlik ise mutfağınızda ihtiyaç duyduğunuz hijyenin korunmasını sağlar.

Günlük rutin temizlikte uygulamanız gereken ilk adım, mutfağınızda yağ lekelerinin en sık görüldüğü dolap kapakları ve kollarının az miktarda bulaşık deterjanı ve nemli bez ile silinmesidir. Ardından yüzeydeki deterjan kalıntılarını temiz nemli bir bez ile durulayın ve daha sonra kuru bir bez ile kurulayarak işlemi tamamlayın.

Günlük temizliğin yanı sıra, kızartma gibi yağlı yemekler yaptıktan sonra da dolap ve yüzeylere bulaşan yağ lekelerini katılaşmadan temizleyin. Bu sayede yeni oluşmuş yağ lekelerini zamanında temizleyerek derinlemesine temizliğe ayırdığınız zamanı azaltabilirsiniz.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Mutfak Dolabındaki Yağlar Nasıl Temizlenir?

Mutfak dolaplarınızın rengini açmadan ve yüzeyini çizmeden yağ lekelerini çıkarmak için dolabınızın yüzeyine uygun deterjan seçimi yapmalısınız. Cilalı veya laminant yüzeylerde kullandığınız deterjanı ahşap mutfak dolaplarında kullandığınızda dolaplarınıza zarar verebilirsiniz. Bazı temizleyiciler sert yüzeylerde son derece etkili olsa da ahşap yüzeyleri korumak için özel ahşap temizleyicisi kullanmanız daha doğru olacaktır.

  • Öncelikle sıcak su ile ıslattığınız yumuşak dokulu beze, mutfak yüzeyleri için tasarlanmış deterjandan az miktarda dökün ve yağlı yüzeyleri temizleyin.
  • Eğer dolaplarınızda bezle çıkaramadığınız donmuş yağ lekeleri varsa yumuşak uçlu bir temizlik fırçası kullanarak daha etkili sonuç alabilirsiniz.
  • İkinci adım olarak, bezinizi sıcak su ile durulayıp dolap yüzeyindeki deterjan kalıntılarını temizleyin.
  • Mutfak dolaplarınızda leke bırakmamak için durulama işleminden sonra mutlaka kuru bir bezle yüzeyin nemini alın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*