Nasıl Yapılır

Ütü Temizliği Nasıl Yapılır?

Kirli bir ütü, özellikle ütülemen gereken bir sürü çamaşırın varsa birçok soruna neden olabilir. Su, zamanla geride mineral tortu bırakabiliyor. Nişasta ya da başka bir ürün içeren bir sprey kullanırsan ütü tabanının vıcık vıcık olmasına neden olabilirsin. Neyse ki ütülerin temizlenmesi nispeten kolaydır, özellikle de düzenli olarak temizlersen.

Karbonatla Temizlemek

 • Bir karışım hazırla
1 yemek kaşığı (15 ml) su ile 2 yemek kaşığı (6 gr) karbonatı karıştır. Karışım biraz sulu ama yine de ütü tabanına yapışacak kadar da yoğun olmalıdır. Mümkünse filtrelenmiş ya da damıtılmış su kullan.
 • Ütü soğuduktan sonra ütü tabanına karışımı yay
Ütüyü yeni kullandıysan bu adımı uygulamadan önce tabanın tamamen soğuduğundan emin ol! Karışımı tabana direkt olarak sürebilirsin. Ütünde sadece bir yer kirliyse karışımı tüm tabana yayman gerekmiyor. Sadece genel bir temizlik yapıyorsan karışımı tüm tabana yaymanın da bir sakıncası olmaz.

 1. Karışımı sürmek için parmaklarını kullanabilir ya da bir spatuladan destek alabilirsin.
 2. Ütüde fazla kir birikmişse bu karışımı ütü tabanında birkaç dakika bekletebilirsin.
 3. Ütün özellikle çok kirliyse karışımı cömertçe yay.
 • Temiz bir bezi ıslat
Karışımı çıkarmakta kullanacağın için bezin temiz olduğundan emin ol. Bezi ıslat. Fazla ıslanmışsa bezi sık ve sonra ütünün tabanına yaydığın karışımı sil.
 • Buhar deliklerini temizlemek için kulak temizleme çubuğu kullan
Kulak temizleme çubuğunu bir miktar taze, damıtılmış suya batır. Bu çubuğu kullanarak bütün buhar deliklerini temizle. Deliklerden çok fazla yapışkan madde dışarı çıkıyorsa birden fazla kulak temizleme çubuğu kullanman gerekebilir. Çubuğun pamuklu ucu fazla kirlenmişse yeni bir kulak temizleme çubuğu kullan.

 • Su haznesini doldur

Ütünün içinde eski su varsa önce bu suyu boşalt. Su haznesinin deliğini açarak ve hazneyi ters çevirerek eski suyu boşaltabilirsin. Suyu boşalttıktan sonra damıtılmış ya da filtrelenmiş su kullan ve haznenin üçte birini doldur. Daha güçlü bir temizlik için su haznesini 3/4 su bardağı (180 ml) su ve 1/4 su bardağı (60 ml) beyaz sirke karışımı ile de doldurabilirsin. Ancak ütünün sirkeye dayanabileceğinden emin olmak için önce ütünün kullanma kılavuzunu okumalısın.

 • Ütüyü çalıştır
Ütüyü en yüksek derecede çalıştır ve buhar ayarının açık olduğundan emin ol. Bu adımda buhar ve sıcaklık, buhar deliklerinin derinlerinde kalmış yapışkan maddeleri ve mineral tortuları temizleyecektir. Sıcak bir ütüyle çalışırken dikkatli ol. Ütünün çıkaracağı buhardan cildin yanmasın.

 • Birkaç dakika temiz bir bezi ütüle

Kirlenmesine aldırmayacağın temiz bir bez seç. Ütünün içinde kir birikmişse bu kir bezin üzerinde kahverengi şeritler bırakabilir. Şimdi yapman gereken tek şey, ütüyü temizlemeye yardımcı olmak için bezi ütülemektir. Ütünün üzerinde elle basabileceğin bir buhar düğmesi varsa daha fazla buhar çıkarmak için düğmeye sık sık bas. Bir mutfak havlusu bu adım için muhtemelen uygun bir tercih olacaktır.

 • Ütüyü kapat ve soğumaya bırak

Ütüyü korunaklı bir yüzeye (örneğin havluyla kaplı bir mutfak tezgâhı) koyduğundan emin ol. Ütü soğurken daha fazla eski tortu ütüden damlayabilir. Su haznesinin içinde su kalmışsa bu suyu dök.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Sirke ve Tuzla Temizlemek

 • Üçte ikisi beyaz sirke olacak şekilde bir sirke/tuz karışımı hazırla

Bu karışımı ocakta orta ateşte ısıtacaksın. Tuz eriyene kadar ısıt, ancak sirkenin kaynamasına da engel ol. Ne yazık ki karışımın kokusu muhtemelen çok keskin olacaktır, ancak bu karışım ütüyü iyi temizleyecektir.

 • Karışımı soğumaya bırak

Sıcak sirkenin biraz soğuması için bekle. Karışım ılık olsun, kaynar derecede sıcak olmasın. Sirke kokusundan ellerini korumak için bulaşık eldiveni giy.

 • Sirke karışımının içine temiz, eski bir bez parçasını batır

Ütünün tabanını soğumuş karışımla ovarak temizle. Bu adım için yumuşak bir fırça da kullanabilirsin. Ancak ütün teflonla kaplıysa fırça kaplamayı çizebileceği için fırça kullanmak iyi bir seçenek olmayacaktır. Tel fırça kullanma, zira bu tür bir fırça ütü tabanını mahvedecektir. Bu uygulama ütüdeki yanmış bölgelerden kurtulmak için harika bir yöntemdir.

 • Ütüyü durula

Temizliği tamamladıktan sonra karışımdan arta kalan kalıntıları çıkarman gerekiyor. Kalıntıları çıkarmak için biraz beyaz sirkenin içine temiz, eski bir bez parçası batır ve nazikçe ütü tabanını yeniden temizle. Uygulamayı bitirdikten sonra ütüyü çalıştır ve eski ama temiz bir bez parçasını ütüle. Bu, kalan kalıntıları yakarak yok etmene yardımcı olacaktır.

Ütüyü Temizlemek İçin Diğer Yöntemler

 • Ütü tabanını yeni bir kurutma kâğıdıyla ov

Ütüyü en düşük derecede çalıştır. Yeni bir kurutma kâğıdı al ve bütün kir ve yapışkan maddeler çıkana kadar ütü tabanını ov. İşin bittiğinde ütünün derecesini artır ve kurutma kâğıdının temizleyemediği kalıntılardan kurtulmak için temiz, eski bir bez parçasını ütüle.

 • Ütünün su haznesini doldur

Beyaz sirke ve elinde varsa damıtılmış ya da filtrelenmiş su kullan. Ütünün buharını etkinleştir ve beş dakika boyunca pamuklu, kalın bir bezi ütüle. Sirke karışımını su haznesinden boşalt ve ütü tabanını temiz bir havluyla temizle. Ütündeki su haznesinin sirkeye dayanabileceğinden emin olmak için ütünün kullanma kılavuzuna bakmayı unutma.

 • Ütü tabanını temizlemek için diş macunu kullan

Bir miktar diş macununu soğuk ütü tabanına, özellikle de sorunlu yerlerin üzerine sür. Temiz bir bezle diş macununu ovarak sil, sonra ütünün buharını etkinleştir ve bir bezi beş dakika boyunca buharla ütüle. 1 yemek kaşığı (3 gr) diş macunu, 2 yemek kaşığı (6 gr) karbonat ve 3 yemek kaşığı (45 ml) sirkeyi de karıştırabilir ve bu karışımı ütü tabanını temizlemek için kullanabilirsin.

 • Yapışkan bir ütüyü gazeteyle temizle

Ütünün altında yapışkan bir şey varsa ütünün derecesini en yüksek dereceye çıkar ve buhar özelliğini kapat. Ütü temizlenene kadar sıcak ütüyü gazetenin üzerinde gezdir. Bu işlemden sonra da ütüdeki yapışkanlık devam ediyorsa gazetenin üzerine biraz tuz serp ve işlemi tekrar et. Böyle yaptığında hiçbir yapışkan madde kalmayacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*