Yemek Tarifleri

Tüm Püf Noktalarıyla Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi

MALZEMELER

  •  2 su bardağı pilavlık pirinç
  •  3 çorba kaşığı tereyağı
  •  2 yemek kaşığı zeytinyağı
  •  3 su bardağı sıcak su
  •  Tuz

YAPILIŞI

1- Pilav yaparken pirinç seçimi çok önemlidir ve belki de en önemli püf noktasıdır. Pilavın tane tane olması için, pirincin suyunu içine iyice çekmesi gerekir. Pilav yapımı için en uygun pirinç nişasta bakımından fakir olan baldo pirincidir.

2- Pirinci ayıklayıp süzgece koyun, nişastası akana kadar 2-3 kere suyla yıkayın. Daha sonra ılıktan biraz daha sıcak suya tuz ekleyerek pirinçleri su soğuyana kadar 10-12 dakika bekletin. Bekleyen pirinçleri en son tekrar sudan geçirerek nişastasından iyice arındırın.

3- Bu işlemi mutlaka atlamadan yapın. Pirinç nişastasından ne kadar arınırsa pilavınız o kadar tane tane olacaktır. Pirinçleri kavurma işlemine başlamadan önce suyunuzu kaynatın ve kavurma işlemi bitene kadar suyun sıcak kalmasına özen gösterin.

4- Daha sonra bir tencereye tereyağını ve zeytinyağını ekleyip yağı hafif ısıtın. Üzerine pirinçleri ekleyip kavurma işlemine başlayın. Kavururken pirinçlere bastırıp kırmadan, nazikçe ileri geri hareketlerle kavurmaya dikkat edin.

5- Buradaki tane tane olması için püf noktası ise pirinçlerin her tanesinin yağda kavrulması ve cam gibi olması, bu yüzden yavaş hareketlerle pirinçler üst üste gelmeden tane tane kavurmanız çok önemli.

6- İyice kavurduğunuz pirinçlerin üzerine tuzu ve sıcak suyu ekleyip pişirin. Suyu verilen ölçüde eklemeniz ve ocağın ısı ayarı çok önemli. Temel pirinç-su ölçüsü 1’e 1,5 ölçüsüdür. Bu ölçüye dikkat ederek pirinç miktarını arttırıp/azaltırsanız su miktarını ona göre ayarlayabilirsiniz.

7- Ocağın ısı ayarı ise su kaynadıktan sonra en kısık ayarda olarak pilav pişirilmelidir. Eğer çok yüksek derecede olursa eklediğiniz su çabuk buharlaşacağından pilavınız pişmeden dibini tutacaktır.

8- Suyunu çektirdiğiniz pilavınız pişmiş gözükse de hala hazır değil. Pişen pilavı servis etmeden önce mutlaka üzerine bir havlu ya da temiz bir bez örterek kapağını kapatarak en az 10, tercihen 20 dakika demlenmesini sağlayın.

9- Afiyet olsun!

10- Hazır olan tane tane pilavınızı servis edebilirsiniz.

Tarif için Ömür Alşan’a teşekkür ederiz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*