Püf Noktalar

Taze veya Kurumuş: İnatçı Kan Lekeleri Nasıl Çıkar?

Eğer parmağınızda kağıt kesiği oluşmuş, çocuğunuzun burnu kanamış veya benzer kazalar yaşamışsanız, kan lekesini çıkarmanın ne kadar güç olduğunu öğrenmişsiniz demektir.

Dikkat edilmesi gereken husus ise kan lekesini çıkarmanın neden güç olduğudur: Kanın içinde önemli miktarda demir vardır. Paslı, eski bir metali düşünecek olursanız, bunun kumaşlarınızı nasıl kolayca lekeleyebildiğini takdir edersiniz. Benzer şekilde kanın kurumasına izin verirseniz kan; halınıza, giysilerinize veya başka eşyalara tutunarak bütünleşecek olduğundan sonrasında kanın tamamen çıkarılması da çok güçleşecektir. Kurumuş kan lekesi daha inatçı hale geleceğinden dolayı kanın kurumaması için hızlı hareket etmeniz gerekir.

Büyük lekeleri hidrojen peroksitle çıkar.

Hidrojen peroksidi doğrudan kan lekesinin üstüne dök. 20 ila 25 dakika bekle, sonra bir kâğıt havluyla hafifçe vurarak kalıntıları temizle. Evde hidrojen peroksit yoksa yerine soda da kullanabilirsin.

  • Başın sıkıştıysa beyaz sirke de işe yarar.
  • Işık, hidrojen peroksidi suya dönüştürebilir. Eğer oda çok aydınlıksa ıslattığın bölgenin üstünü streç filmle kapat, sonra da üstüne koyu renkli bir havlu ört. Havlu bu bölgeyi ışıktan koruyacak ve streç film de havlunun hidrojen peroksidi emmesini önleyecektir.

Amonyaklı bir cam temizleyici kullan.

Cam temizleyiciyi lekenin üstüne sık. 15 dakika bekle, sonra tersinden soğuk suyla ıslatarak durula.

Karbonat macunu yap ve kullan.

Bir ölçü karbonatı iki ölçü suyla karıştırarak bir macun yap. Lekeyi suyla hafifçe nemlendir, sonra macunu lekeye ovalayarak sür. Kumaşı tercihen güneşte kurut. Kalıntıları fırçala, sonra çarşafı soğuk suyla yıka.

  • Pudra, mısır unu ya da mısır nişastası da işe yarar.

Yıkama öncesinde tuz ve bulaşık deterjanı kullanmayı dene.

2 çorba kaşığı tuzu 1 çorba kaşığı bulaşık deterjanıyla karıştır. Lekeyi önce soğuk suyla ıslat, sonra deterjan karışımını iyice sür. 15 ila 30 dakika bekle, sonra soğuk suyla lekeyi durula.

  • Bulaşık deterjanı yerine şampuan da kullanabilirsin.

Beyaz sirke kullan.

Küçük lekeler için, bir kâseyi önce sirkeyle doldur, sonra lekeli yeri kâseye batır. Daha büyük lekeler içinse, önce lekenin altına havlu ya da bez koy, sonra üstüne sirke dök. 30 dakika bekle (hem büyük hem de küçük lekelerde) ve ardından çarşafı soğuk su kullanarak normal şekilde yıka.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Çarşaftaki Kan Lekesini Çıkartmak İçin

Taze Kan Lekesi; Mümkün olduğunca çabuk, soğuk su kullanarak çarşafı tersinden ıslat ve durula. Çarşafı önce yataktan çıkar, sonra soğuk suyla durula. Sakın sıcak su kullanma çünkü bu lekeyi sabitler. Bu adımın ardından, yukarıda listelenmiş leke çıkarma uygulamalarının herhangi birini deneyebilirsin.

Kurumuş Kan Lekesi; Soğuk su, kurumuş kanın gevşemesine yardımcı olacaktır. Çarşafları çamaşır makinesinde de yıkayabilirsin. Soğuk su ve hafif bir deterjan kullan. Bu, lekeyi sökmesede gevşemesine yardımcı olacaktır. Bu adımın ardından, yukarıdaki listelenmiş leke çıkarma yöntemlerinden herhangi birini kullanabilirsin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*