Püf Noktalar

Tavanda Oluşan Rutubet Lekeleri Nasıl Çıkar?

Tavanda oluşan rutubet lekeleri yalnızca leke olmakla kalmaz, aynı zamanda koku yapar ve sağlığımız da tehdit eder. Gerek görüntüsü, gerek kokusu, gerekse verdiği zararlar göz önünde bulundurulduğunda oldukça ciddi bir sorundur. Tavandaki ve duvardaki rutubet oluşumlarının genel olarak iki ana nedeni vardır. Bunlar pozitif ve negatif su basıncıdır.

Pozitif su basıncı; banyo ve mutfak gibi alanlarda sürekli su sirkülasyonu olan alanlardaki suyun buharlaşıp havaya karışarak tavan ve duvarları nemlendirmesi hadisesidir.

Negatif su basıncı ise çatıdan, sıva altı tesisattan veya topraktan gelen su girişlerine karşı eksik yalıtımdan kaynaklı oluşan ters yöndeki su basıncıdır.

Rutubet lekesi bir şekilde çıkar. Fakat rutubet lekesi ve kalıntıları, tavan ve duvarlarımızda küf mantarlarının üreyip çoğalmasıyla meydana gelir. Bu da sadece kötü bir görüntü vermekle kalmaz, sağlığımızı tehlike altına sokar. Bu yüzden de rutubet lekelerini ve kalıntılarını temizlemekle yetinmeyip, oluşumunu engellemek için gereken tedbirleri almalıyız.

Rutubetin oluşumunu engellemek için;

  • Öncelikle bulunduğumuz alanı sıklıkla ve düzenli olarak havalandırmalıyız. Eğer ortamda pencere yoksa da havalandırma aparatlarıyla hava sirkülasyonu sağlamalıyız. İyi havalandırılan alanlarda rutubet olma olasılığı çok düşüktür.
  • Eğer rutubet bir tesisat sızıntısından kaynaklanıyorsa mutlaka vakit geçmeden tamir ettirmeliyiz. Aksi taktirde rutubetin yanında tavan ve duvarlarımızın içten içe çürümesine de sebebiyet vermiş oluruz. Bu konuda en önemli tavsiye de yalıtım yaptırmaktır. İyi bir yalıtım, özellikle negatif basıncın önüne geçecek ve bize daha sağlıklı bir ortamda yaşama imkanı sağlayacaktır.
  • Bunların yanı sıra, rutubetin önlenmesi için alacağımız bir önlem de boya seçimidir. Su bazlı boyaların kullanımı her zaman daha iyi olacaktır. Su bazlı boyalar çabuk kuruyan ve hava alan bir yapıya sahip olduklarından, uzun vadede bize daha sağlıklı bir ortam sunacaktır.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Tavandaki Rutubet Nasıl Temizlenir?

Tavan ve duvarlarımızda rutubet bizlere küf izleri bırakır. Bu küf izleri ise küf mantarlarının üremesinden kaynaklanır ve temizlemediğimiz sürece artarak devam edeceklerdir. Bu yüzden bir an önce temizlenmeleri hem temizliğimiz hem de sağlığımız açısından büyük önem taşır.

Tavandaki rutubet nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız, bu biraz uğraştırıcı bir iş. Öncelikle elimize kuru bir bez alıp rutubetten oluşan küf mantarlarının kalıntılarını iyice bastırarak sileriz. Bu şekilde gözle görünür kalıntı gider ve rutubet lekesi büyük oranda çıkar.

Daha sonra ise bezle sildiğimiz bu alanı su zımparası olarak da bilinen boya öncesi zımparasıyla zımparalarız. Zımpara işlemindeki amaç boya içine işlemiş küf mantarı oluşumlarını da o bölgeden almaktır. Çünkü bez bu konuda yeterli olmayacaktır.

Ardından temiz bir bezi çamaşır suyu ile ıslatarak bu alanı iyice sileriz. Çamaşır suyu içerdiği kimyasallar dolayısıyla küf mantarı oluşumunu engelleyecektir. Bu şekilde küf mantarları ile birlikte rutubet lekesi de tamamen çıkar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*