Püf Noktalar

Sivrisinekleri Vücudunuzdan Uzak Tutmanın 6 Doğal Yolu

Vücudun çeşitli bölgelerine konarak oldukça rahatsız edici durumlara yol açan sinekler özellikle yaz aylarında uykusuz kalınmasına sebep olabilir. Sinekler rahatsız edici olmasının yanında birçok hastalığın taşınmasında da etkilidir. Özellikle de kanı emen sivrisinekler ile açıkta bırakılan yemeklere kısa sürede üşüşen karasinekler oldukça sağlıksız durumlara yol açarlar.

Doğal sinek kovucular ile sineklerden kurtulmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Artık zararlı kimyasallar olmadan bu can sıkıcı duruma son verebilirsiniz! İşte sivrisinekleri vücudunuzdan uzak tutmanın 6 doğal yolu;

1. Doğal bitkiler

Sivrisinekler söz konusu olduğunda kimyasal savarlar tek etkili caydırıcı maddeler değildir. Farklı doğal bitkiler ve bitkiler de işe yarayabilir. Bazı faydalı bitkilerle bahçenizi veya bahçenizi güzelleştirebilirsiniz. Bu şekilde kendinizi ve evcil hayvanlarınızı aynı zamanda sivrisineklerden koruyacaksınız.

Öyleyse, bu tatsız sivrisineklerden kaçınmamıza yardımcı olabilecek bitkileri sizler için listeleyelim;

  • Nane
  • Fesleğen
  • Biberiye
  • Sarımsak
  • Catnip
  • Lavanta
  • Citronella otu
  • Kadife çiçeği

2. Lavanta spreyi

Sivrisineklerin en sevmediği kokulardan biri de lavantadır. Lavanta yağı ile vücut spreyi yapabilir veya direk damlalar halinde cildinize uygulayabilirsiniz. Bu çare aynı zamanda vücudunuz için çok sağlıklıdır ve kimyasal spreyler ve kremler hariç, cildinizin tahriş ve alerjileri önlemesine yardımcı olabilir. Ayrıca lavanta sevenler için bu büyük bir bonus!

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

3. Citronella mumları

Evde bitki bulunduramıyorsanız veya alerjiniz varsa, citronella mumları harika bir çözüm olabilir. Citronella, araştırma tarafından onaylanmış popüler bir doğal böcek kovucudur. Hiçbir yan etkisi yoktur, eviniz taze kokar ve böcekleri kovar.

4. Elma sirkesi

Elma sirkesinin ne kadar yararlı ve çok amaçlı olabileceğine şaşırırsınız. Çoğu insanın evinde mutlaka bulunur; bu nedenle bulunduğunuz yerin aniden sivrisinekler tarafından saldırıya uğraması durumunda, sirke ile kendi kovucu spreyinizi yapın. Ek bir etki için biraz sitronella yağı da ekleyebilirsiniz. Bu spreyi böceklerin normalde toplandığı yerlere uygulayın ve sonuçları bekleyin.

5. Sabunlu su

Bahçenizde ailece yemek yerken ya da sadece dışarıda kitap okumak için çok zaman harcıyorsanız, yakınlara sabunlu su dolu bir tabak koyun. Bir süre sonra sivrisineklerin bu suya çekileceğini ve tuzağa düşeceğini göreceksiniz.

6. Sarımsak

Bazı araştırmalara göre sarımsak yemek, sivrisinekleri uzak tutmaya yardımcı olur. Bu çare sarımsak sevenler için iyi bir haber ancak ondan gerçekten nefret ediyorsanız, muazzam miktarlarda yemenize gerek yok. Sadece kaynatın ve karışımı sivrisineklerin toplandığı yerlere püskürtün.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*