Püf Noktalar

Sivrisinekleri Anında Öldüren 11 Doğal Koku

Yaz aylarında hepimiz temiz havada daha fazla vakit geçirmek, parkta yürüyüş yapmak, yeşillik ve çiçeklerin tadını çıkarmak istiyoruz. Hatta kimi geceler sabaha dek başınızda uçup duran bir sinek yüzünden uyuyamadığımızı düşünürsek, yazın evdeki en büyük gündemlerimizden biri, sivrisinekler. Evdeki tüm pencerelere sineklik de taktırmış olsanız, bu problemi çözmeye yetmeyebiliyor. Ya da balkonda serin bir akşam geçirmek isterken, sinek ısırıkları ve kaşıntılar huzurunuzu kaçırıyor.

Özellikle kimyasal kovucuları vücudunuza uygulamak istemiyorsanız, alternatiflerini düşünmenin tam sırası. İşte sinekleri anında öldüren 11 doğal koku;

1. Vanilya tozu

brightside.me

Vanilya tozunu bebek losyonuyla 1 ila 10 oranında karıştırın ve vücudunuzun tüm açık bölgelerine uygulayın. Ayrıca vanilini suda eritebilir ve ardından karışımı cildinizin ve giysilerinizin açıkta kalan bölgelerine püskürtebilirsiniz.

2. Anason, karanfil, fesleğen ve okaliptüs uçucu yağları

brightside.me

Anason, karanfil, fesleğen ve okaliptüsün uçucu yağları, seyreltilmiş yağları cildinizin açıkta kalan bölgelerine uygularsanız (bir bardak su için 5-10 damla) veya bir ısı kaynağına püskürtürseniz sivrisinekleri korkutabilir. Ayrıca yağa bir pamuk batırıp pencere pervazına koyabilirsiniz.

3. Mürver çiçeği dalları

brightside.me

Odanıza taze mürver dalları koyun. Sivrisinekleri kolay bir şekilde uzaklaştırır. Ancak dikkatli olun, mürver çiçeğinin güçlü kokusu uykunuzu kesintiye uğratabilir, bu yüzden geceleri dalları yatak odanızdan çıkarmak daha iyidir.

4. Karanfil

brightside.me

Bir bardak suya 2-3 adet karanfil koyun ve 15 dakika kaynatın. Bu demlemenin 10 damlasını 1 yemek kaşığı kolonyayla karıştırın ve karışımı vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine uygulayın. Artık en az 2 saat sineklerin rahatsızlığına uğramadan açıkta kalabilirsiniz.

5. Ardıç dalları

brightside.me

Dışarıda otururken ateş yakmaya karar verirseniz, içine birkaç ardıç dalı bırakın ve sineksiz güzel bir günün tadını çıkarın.

6. Sedir yağı

brightside.me

Sedir yağı kokusu sadece sivrisinekleri değil, sinekleri ve hamamböceklerini de korkutur.

7. Adaçayı otu demlemek

brightside.me

Yüzünüzü adaçayı otu demeti ile yıkarsanız, tek bir böcek bile yüzünüze değmez. 400 ml suya bir avuç doğranmış kök koymanız, kaynatmanız ve 20-30 dakika bekletmeniz gerekir.

8. Piretrum

brightside.me

Pyrethrum papatya veya Dalmaçyalı krizantem, sivrisineklere karşı eski bir doğal çare. Bu bitkinin kurutulmuş çiçekleri, gövdeleri ve yaprakları bir toz haline getirilebilir ve böceklerin sinir hücrelerini etkileyecektir. Dairenize veya evinize birkaç küçük piretrum koyabilirsiniz.

9. Buğday çimi demeti

Eskiden insanlar sivrisinekleri ve diğer kan emici böcekleri korkutmak için buğday çimi köklerini kullanırlardı. Bir avuç buğday çimi kökünü 400 ml suya koyun ve 3 kez kaynatın. Demleri açık sarı renk alsın. Yüzünüzü ve ellerinizi bu demleme ile yıkayın, tek bir sivrisinek yanınıza gelmeyecek.

10. Fesleğen yaprağı

Doğranmış taze fesleğen yaprak ve çiçeklerini veya kuş kiraz çiçeklerini kullanabilirsiniz. Onları odanıza koyun veya vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine sürün.

11. Yemeklik yağ, şampuan ve sirke

brightside.me

Sivrisineklere ve sineklere karşı etkili bir kovucu yapmak için ucuz yemeklik yağ, şampuan ve % 9 sirke gerekir. Bu malzemeleri eşit miktarlarda karıştırın ve beyaz köpük görene kadar iyice karıştırın. Bu karışımı vücudunuza püskürtebilir veya bir kaba döküp açık bırakabilirsiniz.

Sirke böcekleri korkutur, şampuan güçlü kokuyu gizler, yağ ise herhangi bir kremin temelini oluşturur. Bu kovucu çocuklar için güvenlidir ve güçlü bir kokusu yoktur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*