Sağlık

Sağlığınız İçin Mutlaka Yıkamanız ve Asla Yıkamamanız Gereken Şeyler!

Hepimiz yiyecekleri yemeden önce yıkamamız gerektiğini biliyoruz. Ancak bazı yiyecekler ve hazır paketli gıdaları yıkama konusunda bu gerekliliğin farkında olmayabiliriz.. Bu yazımızda size; mutlaka tüketmeden önce yıkamamız gereken şeyleri listeledik..

Konserve yiyecek ve içecekler markete gelmeden önce uzun bir yol kat ederler. Depolardan, dağıtım merkezlerinden ve kamyonlardan geçerek yol boyunca her türlü kir ve kiri toplarlar. Bunlar ağzınızın yanına veya yemeğinize koymak isteyeceğiniz türden şeyler değil! Bu nedenle, güvende olmak için konserve yiyeceklerinizi ve içeceklerinizi açmadan önce hızlıca durulayın.

Yenmeyen Kabuklu Meyveler

Karpuz, avokado veya limonun dışını yıkamak saçma görünebilir. Ancak bu yenmeyen kabuklar bakteri taşıyabilir ve onları kesmek bakterileri dışarıdan içeriye aktarmanıza sebep olabilir. Ve bu bakterilerin insanları çok hasta etme potansiyeli var! Yenmiyor dahi olsa kabukları olan ürünleri mutlaka tüketmeden önce iyice yıkayın!

Tahıllar ve Baklagiller

Tahılların ve kuru baklagillerin çoğu pişirmeden önce yıkanmalıdır. Yıkamanız, nakliye sırasında oluşmuş olabilecek nişastalı tozu giderir. Kinoa, farro, arpa ve yabani pirinç gibi diğer tahıllar da pişirilmeden önce yıkanmalıdır.

Kabuklu Deniz Ürünleri

İstiridye ve midye gibi kabuklu deniz hayvanları genellikle kum ve çakılla doldurulur. Pişirmeden önce kesinlikle durulamalısınız! Çökeltinin çoğunu gidermek için soğuk su altında durulayarak başlayın. Sonra bir tencereye veya kaseye soğuk su koyun ve buzdolabında ara sıra karıştırarak yaklaşık 30 dakika soğutun. Yarım saat sonra kabuklu deniz ürünlerini yavaşça tencereden çıkarın. (Dibe çöken epeyce daha fazla tortu görmelisiniz!)

Peki “Yıkamamamız” Gereken Şeyler Var Mı ?

Az önce size mutlaka yıkamanız gereken şeylerden bahsettik! Sağlığınız için bir bu kadar önemli “asla” yıkamamanız gereken şeyler de var desek?

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

1. Kümes Hayvanları ve Balık

Yakın zamana kadar, kümes hayvanlarını pişirmeden önce durulamanız gerektiğini düşünmüştüm. Ancak, durulamanın sadece mikropları yaydığı ortaya çıktı! Etin dışında herhangi bir bakteri varsa, durulamak bakterileri sadece lavabonuzun etrafına ve muhtemelen tüm mutfağınıza yayacaktır! Bunun yerine, fazla nemin bir kısmından kurtulmak için dış tarafına bir kağıt havluyla hafifçe vurun. Eti, gıda güvenliği için önerilen sıcaklıkta pişirdiğiniz sürece, kalan bakteriler için endişelenmenize gerek kalmaz.

2. Torbalı Yeşiller

Torbalı veya paketlenmiş birçok yeşillik önceden yıkanmıştır. Bir öğün yemeye hazır olarak etiketlenmişse, tekrar yıkamak için zaman ayırmanıza gerek yoktur.

3. Yumurta

Mağazadan satın alınan yumurtalar karton kutularına paketlenmeden önce özel bir yıkama işlemine tabi tutulur. Yumurta kabuklarının dışını dezenfekte eder, böylece tekrar yıkamak konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. (Ama arka bahçedeki tavukların yumurtladığı yumurtaları yiyorsanız, kabukları kırmadan önce kesinlikle yıkamak isteyeceksiniz.)

4. Mantarlar

Pişirmeden hemen önce mantarlarınızın üstündeki kiri kesinlikle durulamak isteyeceksiniz. Ama burada bilmeniz gereken şey yıkamanız değil “ne zaman” yıkamanız gerektiğidir.. Mantarları eve getirdiğinizde doğru yıkamayın. Yıkamak raf ömürlerini önemli ölçüde kısaltacaktır, bu yüzden yemek yapmadan hemen öncesinde yıkama işlemini yapın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*