Sağlık

Sağlığımız İçin Sıcak Su mu? Soğuk Su mu?

Yetişkin bir insanın vücudu %70’i sudan oluşur . Su; sağlığımız için ve vücudumuzun düzgün çalışması için çok önemlidir. Bu yüzden günde ortalama 2-3 litre su tüketmeliyiz Peki bu suyun sıcaklığı nasıl olmalı? Soğuk mu sıcak mı? Hangisi daha iyi?

Çoğumuz, özellikle sıcak havalarda içimizi serinletsin diye bir bardak soğuk su seçme eğilimindeyiz. Ama aslında sağlığımıza çok daha faydalı olduğu kanıtlanan ılık sudur.

Bu yazımızda size, ılık ve soğuk su içmenin tüm artılarını ve eksilerini bir araya getirirdik.

Soğuk su

Soğuk su yaklaşık 10-20 derece arasındadır. Özellikle sıcak bir yaz gününde iyi hissettiriyor. Bir bardak soğuk su içip ona biraz buz ekledikçe canlanmış hissediyoruz. Ancak insanların soğuk su içtiklerinde pek çok yan etki yaşadıkları ortaya çıkmıştır.

1. Sindirimi bozabilir.

brightside.me

Soğuk su tüketirken kan damarlarınız küçülür ve sindirim sistemini yavaşlar. Buda mide rahatsızlıklarına, karın ağrısına ve kabızlığa neden olabilir.

2. Enerji tüketir.

brightside.me

İçtiğiniz soğuk suyu, normal sıcaklığına getirmek için vücudunuz ekstra enerji harcar. Bu nedenle çok fazla buzlu su içmek yorgun hissetmenize neden olabilir.

3. Kalp atış hızınızı yavaşlatır.

brightside.me

Soğuk su içmek kalp atış hızınızın düşmesine neden olabilir. Vücudun otonom sinir sisteminin önemli bir bölümünü oluşturan vagus sinirini uyarır. Suyun düşük sıcaklığı, vagus sinirinin kalp atış hızını düşürmesi için bir uyarıcı görevi görür.

4. Vücudunuzda mukus oluşturur.

brightside.me

Soğuk su içmek vücudunuzdaki mukusun genişlemesine neden olur. Bağışıklık sisteminiz bozulur ve hastalıklara daha açık olursunuz.

Ilık su

Ilık su 25 ila 30 derece arasındadır. Normalde, bu sıcaklıkta su içmeye pek alışkın değiliz. Ama aslında ılık su içmenin birçok faydası var!

1. Vücudunuzu detoksifiye eder.

brightside.me

Özellikle sabahları ılık su içmek, vücudunuzdaki sayısız hastalığa neden olan toksinleri temizlemenize yardımcı olacaktır. Daha güçlü bir etki için, ılık suya bir dilim limon ekleyin: C vitamini hücreleri canlandırırken ılık su vücudunuzu detoksifiye eder.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

2. Acıyla savaşır.

brightside.me
Ilık suyun menstrüasyon ve baş ağrılarının neden olduğu ağrıyı hafiflettiği kanıtlanmıştır . Kan dolaşımını artırır ve kan akışını iyileştirir. Kramp yaşarsanız, sıkışık kasların gevşemesine yardımcı olacağı için ılık su da içmelisiniz.

3. Stres seviyesini azaltır.

brightside.me

Stresi eritebilecek sadece sıcak bir banyo değil. Stresli hissederken bir bardak ılık su içmeyi deneyin. Merkezi sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır. Kortizol stres hormonlarından biridir ve susuz kalması seviyesini artırır. Sulu kalmak sizi strese karşı daha dayanıklı kılar.

4. Kilo vermeye yardımcı olur.

brightside.me

Herhangi bir su içmek kilo vermenize yardımcı olabilir , ancak ılık su içerseniz, metabolizmanız tamamen aktif hale gelecektir. Ilık su vücut sıcaklığını arttırır ve vücudunuz sıcaklık farkını telafi etmeye çalışırken, kaloriler yanmaya başlar.

5. Erken yaşlanmayı durdurur.

brightside.me

Erken yaşlanma, kadınlar için en kötü kabuslardan biridir. Dahası, bir kadının vücudunda artan toksin varlığı bu kabusu gerçeğe dönüştürebilir. Ilık su, vücudunuzun toksinleri atmasına yardımcı olarak yaşlanmanızı geciktirir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*