Püf Noktalar

Puslanan ve Matlaşan Bardaklar Nasıl Parlatılır?

Matlaşan cam bardaklar kötü bir görüntü oluşturur ve bu kadınların en sevmediği durumlardandır. Ancak bazı pratik ve etkili yöntemler sayesinde bardaklarımızı ilk günkü hallerine çevirmemiz mümkündür.

Cam bardakların matlaşmasının iki ana nedeni vardır. Bunlardan birincisi sert su ve deterjan kalıntılarından tortu oluşması, ikincisi ise bardakların aşınmasıdır. Tortulardan kaynaklanan matlaşmalar çözümlenebilmekte ancak aşınmadan kaynaklı matlaşmalarda parlatmak mümkün olmamaktadır.

Sirkeli Su Yöntemi

Tortulardan kaynaklı matlaşmalarda bu yöntem oldukça etkilidir. Geniş bir leğen temin edip içine ılık su ve bolca sirke doldururuz. Daha sonra matlaşan bardaklarımızı bu suyun içine bırakırız. Bardaklarımızın bu suyun içinde kalarak tortularından arınması için bir gece kadar bekletmek yeterli olacaktır.

Özellikle çay bardakları gibi az yer kaplayan bardaklar bu yöntemle toplu şekilde temizlenebilir ve parlatılabilir. Parlatılan bardaklarda sirke kokusu kalmaması için bu işlemden sonra makinede veya elde yıkama yapılması tavsiye edilir.

Karbonat Yöntemi

Bu yöntem ise biraz daha uğraştırıcı ama bir o kadar da etkili bir yöntemdir. Çok ıslak olmayan, nemli bir bulaşık süngerinin yumuşak olan kısmına bir miktar karbonat döküp bardaklarımızı ovarız.

Bu işlem uygulanışı sırasında parmakları biraz yorabilir. Ancak ovma işlemi bitip de bardakları duruladığımızda sonuç yeni alınmışçasına parlayan bardaklar olduğundan, parmaklardaki yorgunluk da kendini unutturur.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Diş Macunu Yöntemi

En az karbonat kadar etkili bir diğer madde de diş macunudur. Özellikle karbonat içeren diş macunları bardaklara sıkılarak yine nemli bir bezle veya süngerle ovalandığında bu kalıntıları tamamen çıkaracak ve bardaklarımızı ilk günkü parlaklığına döndürecektir.

Aynı zamanda diş macunu tıpkı dişlerimizde olduğu gibi cam bardaklarımızın üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak korunmalarını da sağlamaktadır. Diş macununun da kullanıldıktan sonra iyice durulanması gerekir. Hatta bu temizlik işleminden sonra elde yıkama yapılması da faydalı olacaktır.

Çamaşır Suyu Yöntemi

Çamaşır suyu da yoğun miktarda temizleyici ve çözücü kimyasallar içerdiğinden bardakların parlatılmasında oldukça etkilidir. Tıpkı sirke yönteminde olduğu gibi bu yöntemde de bir leğen ılık suyun içine bardaklar bırakılarak 2-3 saat kadar bekletilir. Bu işlemden sonra cam bardakların çok iyi şekilde yıkanması gerekir. Aksi taktirde sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*