Püf Noktalar

Mürekkep Lekesini Tek Yıkamada Çıkaran Mucize Yöntem

Alışveriş listelerinden, etiketlere; fotokopilerden ders notlarına kadar günlük işlerimizi halletmek ve iletişim kurmak için mürekkep kullanıyoruz. Bu kadar sık kullandığımız mürekkeplerin, her ne kadar can sıkıcı olsa da küçük kazalar sonucu istenmeyen lekelere yol açması can sıkıcı! Güzel haber, çeşitli yüzeylerden mürekkep lekelerini çıkarmak için kullanabileceğimiz birkaç pratik ev çözümü var, buyurun yazımıza;

MÜREKKEP LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Taze Bulaşmış Lekeler İçin;

Henüz ıslak olan yeni mürekkep lekelerini temizlemek, kurumuş lekeleri temizlemekten daha kolaydır. Bu nedenle, mürekkep ıslakken üzerine bolca tuz dökün ve tuzun fazla boyayı emmesini sağlayın. Daha sonra aşağıdaki leke çıkarma yöntemlerinden birini uygulayın.

Kurumuş Ve İnatçı Lekeler İçin;

Diş Macunu Kullanmayı Deneyin

Hafif ve inatçı olmayan bir mürekkep lekeniz varsa o halde yalnızca bir diş macunu bu konuda işinizi görecektir. Bir miktar diş macununu leke üzerine sıkın ve silin. Bu yöntem işe yaramazsa daha etkili bir formüle ihtiyacınız var demektir.

Beyaz Sirke + Süt + Mısır Nişastası

Öncelikle lekenin üzerine az miktarda beyaz sirke dökerek ıslatın. Nişasta ve sütü karıştırıp macun kıvamında bir karışım elde edin. Bu karışımla lekeyi silin ve ardından diş macunu sürüp lekeli alanı yeniden silin. Son olarak sıvı çamaşır deterjanı ile silin.

Hala inatçı ve çıkmayan mürekkep lekelerinden kurtulamadınız mı? O zaman gelelim o “MUCİZE” yöntemimize;

Alkol, Aseton, Saç Spreyi, El Dezenfektanı veya Kolonya Kullanın

Boya lekelerinden kurtulmak söz konusu olduğunda alkol harika bir çözücü olarak çalışır. Mürekkep lekeleri için yalnızca alkol kullanabileceğiniz gibi her evde bulunan alkol bazlı diğer ürünleri de kullanabilirsiniz. Bunlar; saç spreyi, el dezenfektanı, oje çıkarıcı aseton ve kolonya gibi yüksek alkol içeren ürünlerdir. Sprey gibi sıkılabilir bir ürün kullanacaksanız lekenin üzerine püskürtün, sıvı ürün kullanacaksanız temiz bir bez ile lekeyi silin. Son olarak, üzerine az miktarda sıvı çamaşır deterjanı döküp 3 ila 5 dakika bekletin ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

NOT: Tiner, alkol ve alkol içeren ürünler, özellikle renkli ve narin kumaşlarda deformeye neden olabilir. Öncelikle kıyafetinizin görünmeyen küçük bir noktasında yama testi yapın ve sonuca göre lekeli bölgede uygulayın. İpek gibi hassas kumaşlar için kuru temizlemeyi tercih edin.

NOT: Lekeyi tam olarak çıkarmadan kıyafetlerinizi yıkamayın ve kurutmayın. Mürekkep lekesine ne kadar çabuk müdahale ederseniz o kadar kolay temizleyeceğinizi unutmayın.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Eldeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Su bazlı olmayan mürekkepler suda çözünmez, genellikle su ve sabunla yıkayarak çıkarmak mümkün olmaz. Mürekkep lekesini ellerden çıkarmak için daha güçlü temizleyicilere ihtiyaç vardır. Eldeki mürekkep lekesini çıkarmak için alkol içeren bir ürünle elinizi ovalayın (tercihen el dezenfektanı) ve sabunla yıkayıp nemlendirici krem sürün.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*