Püf Noktalar

Mükemmel Bir Karpuz Seçmenin Tüm Püf Noktaları

Şüphesiz ki yaz aylarında herkesin ortak favorisi tek bir meyve vardır: karpuz. Sıcakların içimizi yaktığı bu günlerde herkesin hayali bol sulu ve çok tatlı bir karpuz olabilir. Bazen deneyimli bir çiftçi değilseniz sulu, lezzetli, tamamen olgun ve tatlı bir karpuz seçemeyebiliriz. Ancak bu o kadar da zor değil! Karpuzu kesmeden de bir kaç ipucu sayesinde karpuzunuzun içini öğrenmek mümkün..

1. Tarla lekesi

brightside.me

Tarla lekesi olarak bilinen sarı nokta, karpuzun yerde dinlendiği yerdir. Olgun karpuzlarda beyaz değil her zaman kremsi sarı hatta turuncu-sarı lekeler bulunur.

2. ‘Dokuma’ arayın

brightside.me

Karpuzdaki bu ağ benzeri kahverengi lekeler, arıların çiçeğin tozlaşan kısımlarına defalarca dokunduğu anlamına gelir. Tozlaşma ne kadar fazlaysa meyve o kadar tatlıdır.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

3. ‘Erkek’ ve ‘Dişi’ karpuzlar

brightside.me

Çoğu insan, çiftçilerin karpuzları cinsiyete göre farklılaştırdığını bilmiyor. Karpuzlar dişi ve erkek olmak üzere ikiye ayrılır. Dişi karpuzlara daha yuvarlak ve şeker gibi tatlıdır. Erkek karpuzlar ise daha oval ve uzun şeklindedir ve suludurlar.

4. Boyuta dikkat edin

brightside.me

Ne en büyüğünü ne de en küçüğünü seçmek daha iyidir. Ortalama büyüklükte bir karpuz seçin. Ve lütfen not edin: büyük ya da küçük, karpuz boyutuna göre ağır gelmelidir.

5. Kuyruğu inceleyin

brightside.me

Kurumuş bir kuyruk, karpuzun olgunlaştığını gösterir. Bununla birlikte, kuyruk yeşilse, muhtemelen karpuzun çok erken toplandığı ve olgunlaşmayacağı anlamına gelir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*