Sağlık

Mide Kaynaklı Ağız Kokusundan Muzdarip Olanlar İçin 9 Etkili Yöntem

Ağız kokusu, çevremizde diğer insanlar olduğunda hoş olmayan bir hissiyata neden olabilir. Ağız kokusunun sebebinin dişlerimiz olduğunu düşünsek de büyük bir kısmı mide kaynaklı. Mide kaynaklı ağız kokularının sebebi, sindirim sistemizinin gerektiği gibi çalışmamasıdır. Eğer bu problemden muzdaripseniz bu yöntemlere mutlaka göz atmalısınız.

Kakule

Güçlü ve benzersiz tadı olan kakule, ağızdaki herhangi bir kötü kokuyu gidermeye yardımcı olan yoğun bir aromaya sahiptir . Ayrıca sindirime yardımcı olur ve şişkinlik ve şişkinlik gibi sorunları giderir.

Tarçın

Tarçın, kokuya neden olan bakterilerin büyümesini engeller. Aynı zamanda sindirim sistemini ısıtır ve uyarır. Ayrıca, yiyeceklerin bozulmasını önlemek için doğal bir gıda koruyucusu görevi görür, böylece ev yapımı ağız tazeleyicinizin raf ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

Karanfil

Karanfil, ağızdaki enfeksiyonları iyileştirmeye ve savaşmaya yardımcı olan güçlü antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Kavrulmuş kişniş tohumları

Dhania dal olarak da adlandırılan bu ceviz ve sıcak baharat, ağız ferahlatıcıya derin ve yoğun bir tat verir.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Rezene

Son derece aromatik ve lezzetli rezene tohumları, bakteri, mantar ve mayalara karşı mükemmel antimikrobiyal özelliklere sahip anethole içerir. Ayrıca saunf olarak da anılan rezene, hoş bir tatlı tada sahiptir ve yemekten sonra ağzınızı ferah hissettirir.

Kurutulmuş zencefil tozu

Kurutulmuş zencefil, ağızda kokuya neden olan bakterileri öldüren antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca, ağızda tükürük üretimini uyararak bakterilerin doğal yollardan temizlenmesine yardımcı olur.

Keten tohumu

Bu küçük tohumlar, ağızda uzun süre kalıcı, lezzetli bir tat bırakır ve ağız kokusunu yenmede harikalar yaratır.

Kavun tohumları

Magaz olarak da bilinen misk kavun tohumları sindirime iyi gelir. Ayrıca tatlı ve lezzetli bir tada sahiptirler.

Karambol ve beyaz susam tohumları

Küçük aromatik tohumlar, bunlar mide ve sindirim için son derece iyidir.

Bu bileşenler, ağız kokusunun giderilmesinin yanı sıra sindirime de yardımcı olduğundan , bu tarif sadece ağız ferahlatıcı değil, aynı zamanda öğünlerden sonra tadını çıkarabileceğiniz etkili bir sindirim yardımcısı olarak da işlev görür.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*