Sağlık

Mide Ağrısına 6 Doğal Kesin Çözüm

Mide ağrısına sebep olan faktörleri tespit etmek daha sonra da bu nedenlere göre bir tedavi sürecini esas almak gerekir. Uzun süren mide ağrılarında bir uzmana görünmek, olası bir rahatsızlığın veya hastalığın tespiti için son derece kritiktir.

Ancak kısa süreli mide ağrılarında, örneğin acı yediğiniz veya alkol aldığınız günün ertesi gününde şifalı bitkiler ve besin takviyeleriyle midenizi rahatlatmanız da mümkün. İşte mideye iyi gelen 6 şifa dolu besin!

1. Zencefil

thestatesman.com

Eski zamanlardan beri zencefilin her türlü ağrıya ve hastalığa iyi geldiği söylenir. Gripten boğaz ağrısına, mide bulantısından yangıya kadar pek çok hastalığa şifa olan zencefil mide ağrısında da iyileştirici etkisini gösteriyor. Biraz zencefil doğrayarak hazırladığınız bir bitki çayı, sindirim sisteminizi yatıştırarak sancınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

2. Elma sirkesi

kink.fm

Enflamasyonu önleyen özelliğiyle elma sirkesi, mide bulantısı ve ağrısına iyi gelmektedir. Bir yemek kaşığı sirkeyi tüketerek sancınızı hafifletebileceğiniz gibi elma sirkesini suyla seyrelterek ve balla tatlandırarak da tüketebilirsiniz.

3. Nane

goodhousekeeping.com

Ferahlatıcı özelliği sayesinde nane, mide problemlerinde akla ilk gelen bitkilerden biridir. Nane limon karışımı bulantıya, ağrıya ve kramplara iyi gelir. Sıvı olarak tüketmek istemiyorsanız taze naneyi çiğneyerek de mide ağrınızı hafifletebilir ve ferahlığa ulaşabilirsiniz.

4. Papatya çayı

novanutrica.com

Papatya çayı kasların gevşemesine yardımcı olur. Gevşeyen kaslar yaşadığınız mide kramplarını azaltarak sizi sakinleştirecektir. Papatya çayı hazımsızlığın ortadan kalmasına ortam hazırlar.

5. Muz

diabetesselfmanagement.com

Biraz protein desteği alarak mideyi koruyan, lezzetli ve çok faydalı olan muzla mide ağrınızın önüne geçebilirsiniz. Canınız hiçbir şey yemek istemiyorsa muz yardımınıza koşarak hem tokluk hissine ulaşmanızı sağlayacak hem de midenizi sağlıklı seviyeye ulaştırmaya yardımcı olacaktır.

6. Soda

Şeker takviyesi olmayan, doğal sodalar ve maden suları midedeki asit dengesizliğini eşitler, ferahlamanızı sağlar, size mineral takviyesinde bulunur. Mide ağrısı çekiyorsanız çok soğuk olmaması koşuluyla sade soda içmeyi tercih ederek ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*