Cilt ve Vücut Bakımı

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? 3 Adımda Doğal Yollardan Beyazlat

Koltuk altı kararması birçok kadının şikayetçi olduğu cilt sorunlarından biridir. Özellikle yaz ayları geldiğinde koltuk altını açıkta bırakan kıyafetler giyilmeye başlandığında kadınlar bu görüntüden oldukça rahatsız olurlar.

Koltuk altı kararması epilasyon, sürtünme ve genetik gibi birçok faktörden dolayı olabilir. Piyasada satılan kozmetik amaçlı beyazlatıcı kremler yerine evde doğal yöntemlerle koltuk altı kararmalarınızı azaltabilirsiniz.

Evde Doğal Yollarda Tedavi Yöntemleri

1.Doğal ağartıcılar kullanmayı dene

Bazı sebze ve meyvelerde bulunan asidik, anti bakteriyel ve antiseptik özellikler cilt renginin doğal olarak açılmasını sağlar. Bu sebzelerden üçü koltuk altında bulunan derinin kararmasını engellemeye yardımcı olan patates, salatalık ve limondur.

  • Patates : Bir patatesi ince ince dilimledikten sonra bir dilim patates ile koyu bölgeyi ov ya da suyunun çıkması için patatesin bir kısmını rendeleyebilirsin. Çıkan suyu koltuk altına uygula ve kuruması için 10 dakika bekledikten sonra durula.
  • Salatalık : Aynen patateste yaptığın gibi, salatalık dilimleriyle sorunlu bölgeyi ovabilirsin ya da bir miktar salatalığı rendeleyip suyunu kullanabilirsin. Bir adım daha ileri giderek salatalık suyuna birkaç damla limon suyu ve bir miktar zerdeçal (macun kıvamı elde edene kadar) ekleyebilirsin. Bu karışımı bölgeye uygulayıp yarım saat beklettikten sonra yıkayabilirsin.
  • Limon : Kalın bir dilim limonla koyu bölgeyi ov; limon ölü deri hücrelerini söküp cilt rengini açacaktır. Daha sonra bölgeyi yıkayıp gerekiyorsa nemlendir (sürekli kullanıldığında limon cildi kurutabilir). Az miktarda zerdeçal, yoğurt veya balı limon suyuyla karıştırarak elde ettiğin macunu 10 dakika boyunca koyulaşmış ciltte beklet ve yıka.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

2.Nemlendir

Koltuk altı kararmalarını engellemek ya da var olan kararmaları tedavi etmek için yapılması gereken en önemli şey günde en az iki kez bölgeyi nemlendirmektir. Aloe vera, lesitin gibi doğal nemlendiricileri tercih et.

3.Arındır

Koltuk altı kararmaları ölü deri hücrelerinin bu bölgede toplanmış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden cildin koyu renkli görüntüsünü azaltmak için bölgeyi bu hücrelerden arındırmak gerekir.

  • Şeker : Bir bardak kahverengi şekeri 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ile karıştır. Banyo veya duş esnasında ıslak cilde bir veya iki dakika boyunca uyguladıktan sonra durula. Bu karışımı haftada iki kez banyo yaparken kullanmaya çalış.
  • Karbonat : Peeling yapmak için karbonat ve suyu karıştırarak koyu kıvamda bir macun elde et. Bölgeyi bu macunla ovup durulayıp kuruttuktan sonra cilde toz halinde bir miktar daha karbonat sürerek daha aydınlık bir görünüm elde edebilirsin.
  • Karbonat ve gül suyu : Karbonat ve gül suyuyla koyu kıvamlı bir macun hazırla. Macunu koltuk altına uygula ve ılık suyla durula. Kollarını kurula. Koltuk altlarının rengi açılana kadar uygulamaya devam et.
  • Portakal : Portakalı soyup kabuklarını güneşte kurumaya bırak. Toz haline getirene kadar kabukları öğüttükten sonra üzerine gül suyu ve süt ekleyerek macun yap. Bu macunla bölgeyi ölü deriden arındırmak için koltuk altını 10-15 dakika boyunca ov ve soğuk suyla yıka.
  • Ponza taşı : Ponza taşı kullanarak koltuk altını nazikçe ölü derilerden arındır. Bu hafif ve aşındırıcı volkanik taşı eczanelerde ve kozmetik mağazalarında bulabilirsin. Taşı iyice ıslat ve nazikçe koltuk altı bölgesini ov.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*