Püf Noktalar

Klimasız Ev Nasıl Soğutulur?

Kullanım oranı her geçen gün artsa da biraz serinlemek için pahalı bir klima almak zorunda değilsiniz. Peki, bu durum yaz aylarını serinlemeden geçireceğiniz anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır! Bu yazımızda klimasız ev nasıl soğutulur, yazın evi serinletmenin yollarını anlatıyoruz;

Ev yapımı bir klima

brightside.me

Normal bir vantilatör, havayı odanın içinde hareket ettirir ve motoru aslında odayı ısıtır. Ancak bu vantilatörler aslında gerçek bir klimaya dönüştürülebilir.

Birkaç şişeyi suyla doldurun ve buzluğa koyun. Daha sonra donmuş buz şişelerini vantilatörün önüne koyun. Bu durumda odanın her yerine soğuk hava üflenecektir. Sıcaklık kuvvetli olduğundan 2 set şişeyi dönüşümlü olarak soğutup 4-5 saatte bir değiştirin.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Yatağı soğutmak

brightside.me
  • Yatağınızı soğutmanın bir yolu çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı buzdolabına koymak ve yatmadan önce onlarla yatağınızı yapmaktır. Yorganınızı dondurucuya koymayın, bunu yaparak hastalanabilirsiniz.
  • Ayrıca çarşaflarınız saten veya sentetikten yapılmışsa, pamuk veya ipek yatak çarşafları ile değiştirmek daha iyidir. Pamuk çarşaflar teri iyi emer ve cildi serinletir.

Asma vantilatörleri kullanın

brightside.me

Ucuzlar, tavana sabitleniyorlar ve odayı oldukça iyi soğutuyorlar. Bu tür bir vantilatöre sahipseniz, anahtarının yaz modunda olduğundan emin olun. Birçok vantilatörün farklı mevsimler için 2 modu vardır.

Eğer vantilatörde bir anahtar bulamazsanız, fan kanatlarını kontrol edin. Havanın yukarı çekilmesi için saat yönünün tersine dönmeleri gerekir.

Diğer ipuçları

brightside.me

Odayı serin tutmak için doğru şekilde havalandırmalısınız. Dış hava sıcaklığı 25°C’den yüksek olduğunda pencereleri kapatıyorum ve sıcaklık bunun altına düştüğünde açıyorum. Genellikle günün en düşük sıcaklığı sabah 4 ile sabah 7 arasındadır, bu yüzden sabahları ve akşam 8’den sonra pencereleri açıyorum.

Güneşin evi ısıtmasını önlemek için doğru perdeleri kullanmak önemlidir. Farklı kumaşlar denedim ve sentetik perdelerden uzak durmanın daha iyi olduğu sonucuna vardım. Hızla ısınıp soğuyorlar. Beyaz renkli kalın keten perdeler en iyisidir.

Evinizde ısının kalmasını istemiyorsanız, halılar, kilimler ve koltuk yastıkları gibi toz toplayan şeylerden kurtulmak iyi bir fikirdir. Bu sayede hava daha temiz ve daha serin hale gelecektir.

Odanızı havalandırırken bir havlu ıslatın ve açık pencerenin önüne asın. Evinizi hızla soğumasına yardımcı olacaktır. Ama havluyu gece bırakmayın. Fazla ıslak olan bir oda çok nemli olabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*