Saç Bakımı ve Stili

Kıvırcık Saçlarının Harika Görünmesi İçin 10 Öneri

Kıvırcık saç bakımı, diğer saç türlerinden daha hassas olunması gereken bir konudur. Kıvırcık saçlar çok kolay bir şekilde kabarıp elektriklendiği için ‘kötü saç gününe’ yakalanma olasılığı daha fazladır. Bu yazımızda size kıvırcık saçlı insanların “ne yapması” ve “ne yapmaması” gerektiğini paylaşıyoruz..

1. Kıvırcık saçlar için bukle belirginleştirici kullan

Kıvırcık saç tipi diğer saç tiplerinden daha fazla kurumaya meyillidir. Bu nedenle saçları derinlemesine besleyen, nemlendiren ama aynı zamanda da buklelerini belirginleştiren ürünlerden yardım alman oldukça önemli. Özellikle besleyici yağlar içeren durulanmayan kremler bizce tam sana göre!

2. Doğru şampuanla harika bukleler!

Kıvırcık saçların en büyük problemlerinden biri buklelerinin kuru ve cansız olmasıdır. Bu sorunu çözmek için belki de tek yapman gereken şampuanını değiştirmektir. Kıvırcık saç şampuanı, normal saç şampuanlarından farklı olmalıdır. Çünkü klasik şampuanlarda bulunan sülfat, şampuanın köpürmesini sağlıyor. Ancak kuru ve yıpranmış saçlar için köpük, saçlarının daha da kurumasına neden olabiliyor.

3. Kıvırcık saç kurutma teknikleri

Kıvırcık saç kurutmak sandığın kadar zor değil! Kıvırcık saçlarını kuruturken ellerinle buklelerini aşağıdan yukarı iterek hafifçe sık ve her daim saçlarını üstten kurut. Bütün buklelerine bu işlemi uyguladığında saçlarının kuruduğunda harika görünecektir.

4. Saç kremini doğru uygula

Saç kremini uygularken yaptığın hatalar, kıvırcık saçlarının şekilsiz görünmesine neden olabilir. Saçlarındaki şampuanı duruladıktan sonra saçlarını birkaç tutama ayır ve saç kremini bu tutamlara ayrı ayrı sür. Daha sonra parmaklarınla saçlarını tarayarak saç kreminin saç tellerinin arasına işlemesine yardımcı olabilirsin. Son olarak soğuk su ile saçlarını durularsan saçlarının yumuşaklığını garantilemiş olacaksın.

5. Saçlarını yıkama sıklığını kontrol et

Kıvırcık saçlarının çok kurumasının sebebi belki de saçlarını çok sık yıkamaktır. Eğer kuru bir saç yapın varsa kış aylarında saçlarını her gün yıkamana gerek yok. İki günde bir yıkayarak kıvırcık saç tellerindeki kuruluğu dengeleyebilirsin.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

6. Uyurken kıvırcık saçlarını koru

Geceleri uyurken mutlaka pamuklu bir yastık kılıfı kullanmalısın. Saçların gece boyu yastık kılıfına maruz kaldığı için sürtünmeden kolayı kırılabilirler. Eğer çok uzun saçların varsa saç tellerini korumak için uyumadan önce gevşek bir topuz yapabilirsin.

7. Kıvırcık saçlarını ısıyla şekillendirmekten kaçın

Kıvırcık saç bakımı için en önemli maddelerden biri ısıyla şekillendirmekten uzak durmaktır. Saçlarını düzleştirmek veya kıvırcık saça fön çekmek yerine saç köpüğü ile buklelerini belirginleştirmeyi denemelisin.

8. Kalın dişli tarak kullan

Saçlarını ince, sık dişli taraklar yerine daha kalın ve geniş taraklarla taramalısın. Böylece birbirine karışan saç tellerini daha kolay ayırabilirsin. Saçlarını ıslakken taramak, kıvırcık saç tellerine zarar verilebilir. Bu nedenle mutlaka saçlarını kuruttuktan sonra taramalısın.

9. Kıvırcık saçların için köpük kullan

Kıvırcık saçlarının buklelerini ön plana çıkarmak ve saçlarının daha dolgun görünmesini sağlamak için saç köpüğü kullanmanı öneriyoruz.

10. Doğru saç stilini bul

Kıvırcık saç modellerinden ilham alarak ve deneyerek sana en çok yakışan kıvırcık saç kesimini bulmalısın. Böylece kötü saç gününe uyandığında saçlarını nasıl şekillendirmen gerektiğini biliyor olacaksın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*