Nasıl Yapılır

Kimyasallara Son Verin: Ev Yapımı Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır?

Olabildiğince doğal beslenmeye, katkı maddeli ürünlerden uzak durmaya çalışıyoruz. Ancak yediğiniz çatal bıçağın bile kimyasal maddelerle yıkanıyor olması çabamızı boşa çıkartıyor! Temizlikte ağır kimyasalları yavaş yavaş azaltarak son geldiğimiz noktada daha az kimyasal kullanarak hazırlanan temizlik ürünleri..

Bizi en çok rahatsız eden şey yemek pişirdiğimiz tencerelerin, yemek yediğimiz tabakların, çatal ve kaşıkların bulaşık makinesinden buram buram kimyasal ürün kokarak ve üzerlerinde kimyasal kalıntısı varmış gibi kaygan bir dokuyla çıkmaları.. Yiyeceklerdeki kimyasallardan uzak durmaya çalışırken içtiğimiz çorbaya doğrudan kimyasal ekliyoruz belki de. Bu da bizi bulaşık makinesi için ev yapımı, nispeten doğal çözümler aramaya itti.

Bu yazımızda evde yapabileceğiniz uygun maliyetli, en az kimyasal madde kullanarak hazırlayabileceğiniz ve  bulaşıklarınızı pırıl pırıl yapacak bulaşık deterjanını sizlerle paylaşıyoruz!

Bana Göre Pratik Bilgiler

Malzemeler;

  • 1 ölçü çamaşır sodası
  • 1 ölçü boraks substitute (boraks muadili)
  • 1/2 ölçü salamura tuzu (ya da kosher salt)
  • 1/2 ölçü limon tuzu

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Malzemeler tamamen doğal değil ama doğala en yakın ürünler. Tuz ve limon tuzu yenilebilir ölçüde doğal. Boraks substitute ve çamaşır sodası da basit kimyasallardan.

Kosher salt ve içine iyot eklenmemiş doğal tuz. (Yerine salamura tuzu kullanabilirsiniz.)

Çamaşır sodasının kimyasal adı sodyum karbonat. Çok eskiden beri çamaşır yıkama için kullanılan bir ürün. Kireç önleyici ve beyazlatıcı özelliğe sahip.

Bulmakta zorlanabileceğiniz tek malzeme boraks substitute. Türkiye’de saf boraks bulmak oldukça kolay ama internetten ufak bir araştırma yaparak ne kadar zararlı bir ürün olduğunu görebilirsiniz. Avrupa’da kullanımı konusunda büyük kısıtlamalar var. Bunun yerine yakın ph değerine sahip boraks substitute ya da boraks muadili bir ürün kullanılıyor. Kimyasal adı sodium sesquicarbonate. Türkiye’de online olarak satışına rastlamadım ne yazık ki. Ama kimyasal ürün satışı yapan yerlere sorabilir ya da amazon.de’den sipariş verebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeleri verilen ölçülerde bir kasede sırasıyla karıştırın. Daha sonra saklayabileceğiniz güvenli bir kaba doldurun.

Deterjan ilk yapıldığında malzemelerin neminden dolayı katılaşmaya meyilli oluyor. O yüzden ilk 3 gün cam kapta bekletip akşam sabah karıştırın. Tamamen kuruduktan sonra da poşete alıp kullanabilirsiniz.

Malzemeler her ne kadar basit kimyasal olsalar da sonuçta kimyasallar. Normal sofra tuzuna bile uzun süre maruz kalmanın sağlık açısından riskleri var. Bu nedenle karışımı hazırlarken ve kullanırken uzun süre solumamaya, karışıma uzun süre dokunmamaya ve dokunduktan sonra ellerinizi yıkamaya dikkat edin.

Karışımdan alacağınız sonuç yaşadığınız bölgedeki suların kireçlilik oranına göre değişecektir. Benim yaşadığım bölgede sular çok yumuşak. Kireç miktarı arttıkça başarı seviyesi düşecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*