Sağlık

Kepeklerden Doğal Yollardan Kurtulun: 9 Kesin Çözüm Önerisi

Saç derinizi ve saçlarınızı yakından ilgilendiren kepek konusu, pek çok kişide görülen bir sorundur. Hatta öyle ki, dünya nüfusunun neredeyse yarısı bu sorunu yaşamaktadır. Gri veya beyaz renkte oluşan kepek, aslında saç derinizde bulunan ölü deri hücrelerinin bir araya gelmesi sonucunda oluşur. Ölü deri hücreleri saçlarınızda adeta topaklanarak, pullar oluşturur. Bu pullar aslında bir cilt probleminin belirtisidir.

Doğal ve Kesin Çözüm Önerileri

1. Aspirin

Aspirin birçok aktif kepek şampuanında etken madde olarak bulunan salisilik asit içerir. İki aspirini ince toz haline getirin ve saçınızı her yıkamanızda kullandığınız normal şampuan miktarına ekleyerek saçınıza uygulayın. Karışımı 1-2 dakika saçınızda kaldıktan sonra iyice durulayın ve tekrar şampuanla yıkayın.

2. Çay ağacı yağı

Tüm akne ve mantar önleyici ilaçlarda, mantar ve bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede olağanüstü gücü nedeniyle çay ağacı yağı bulunur. Ayrıca yapılan bir çalışma çay ağacı yağının saç kepeği miktarını önemli ölçüde azalltığını göstermiştir. Şampuanınıza birkaç damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

3. Kabartma tozu

Mutfağınızda her gün kullandığınız bazı malzemeler sizi şaşırtabilir. Örneğin kabartma tozu etkili bir saç kepeği ilacıdır. Saçlarınızı ıslatın ve ardından bir avuç dolusu kabartma tozunu kafa derinize kuvvetle sürün. Şampuanlamadan sadece suyla durulayın. Kabartma tozu kepeğe neden olabilen aşırı aktif mantarları azaltır. Saçlarınız ilk önce kuruyabilir, ancak birkaç hafta sonra saç derisi doğal yağlar üretmeye başlayacaktır. Saçlarınızın daha yumuşak ve kepeksiz olduğunu göreceksiniz.

4. Elma sirkesi

Elma sirkesinin asit oranı kafa derisinin pH’ını değiştirerek kepeğe neden olan mantarların çoğalmasına engel olur. Bir sprey şişesinde çeyrek bardak su ile çeyrek bardak elma sirkesini karıştırın ve kafa derinize püskürtün. Kafanızı bir havluya sarın ve yarım saat kadar bekleyin. Ardından saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Bunu haftada iki kez yapın.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

5. Ağız garagarası

Saçınızı normal şampuanınızla yıkadıktan sonra alkol bazlı bir ağız gargarası ile tekrar yıkayın. Ardından saç kremi kullanın. Ağız gargaralarının mantar karşıtı özellikleri kepeğe neden olan mantarın çoğalmasını önlemeye yardımcı olur.

6. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı pek çok faydasının ve güzel kokusunun yanında saç kepeği tedavisinde de kullanılan bir üründür. Duş almadan önce, 3-5 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile saç derinize masaj yapın ve yaklaşık bir saat bekletin. Ardından normal bir şekilde şampuanlayın. Hindistan cevizi yağı içeren bir şampuan da kullanabilirsiniz.

7. Aloe vera

Bütün bu önerdiğimiz kepek ilaçları kepeği azaltmaktadır ancak aloe vera ek olarak kaşıntıyla da mücadele etmektedir. Şampuanlamadan önce saç derinize aloe vera ile nazikçe masaj yapın. Aloe vera’nın serinletici etkisi kaşıntıyı yatıştırır. Kafanızın neden kaşındığını bilmiyorsanız, tedaviye başlamadan önce gerçek nedeni bulmalısınız.

8. Sarımsak

Sarımsak antimikrobiyal özelliği ile kepeğe neden olan bakterileri ortadan kaldırmak için mükemmeldir. Sarımsakları ezin ve kafa derisine sürün. Bu güçlü kokuyu önlemek için ezilmiş sarımsağı balla karıştırabilir ve yıkanmadan önce saç derisine masaj yapabilirsiniz. En iyi kepek ilaçlarından biri olmanın yanı sıra sarımsak saçlarınız, cildiniz ve hatta bağışıklık sisteminiz için de inanılmaz bir ilaçtır.

9. Zeytinyağı

Zeytinyağı kepek için senelerdir kullanılan bir halk ilacıdır. Saç derisine yaklaşık 10 damla zeytinyağı damlatarak masaj yapın ve kafanızı duş başlığı ile kaplayarak gece boyunca bekletin. Sabah olduğunda şampuanlayın. Daha hızlı bir tedavi için, doğal zeytinyağı içeren bir şampuan kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*