Nasıl Yapılır

Kendi Maskeni Kendin Yap: Evde Filtreli Maske Yapımı

Evde maske yapmak son günlerin merak edilen konularından oldu. Özellikle Corona virüsünün de tüm dünyayı etkisi altına almasıyla, bir çok yerde maske bulma konusunda sıkıntılar yaşanıyor.

Bu soruna, evde uygun maliyetle ve elinizdeki malzemelerle maske yaparak çözüm bulmak oldukça kolay ve pratik. Eski bir tişörtten veya parça kumaşlardan yapacağınız maskeler sizi ve sevdiklerinizin sağlığını korumada oldukça etkili!

1.Adım: Rengarenk kumaşlar seçin

Parça kumaşlardan ya da kullanmadığınız giysilerden 18*22 boyutlarında parçalar kesip çıkartın. Bu kumaşlar maskenizin dış görüntüsü olacağı için istediğiniz renk ve desenli kumaşlar seçerek maskenizi kişiselleştirebilirsiniz.

2.Adım: Filtre Kısmını Hazırlayın

Maskelerinizin daha koruyucu olması için ikinci katman olan filtre kısmını tülbentlerden yapabilirsiniz. Pamuk ya da sert olmayan keten tülbentleri 18*18 boyutlarında keserek parçalar çıkarın.

3.Adım: Dikiş

Kestiğiniz parça kumaş ve tülbentleri üst üste koyarak birleştirin ve kaymaması için kenarlarını kıskaç ile tutturun. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; kumaşların ters yüzlerini birleştirmeniz. Dikiş yaptıktan sonra çevireceğimiz için iç kısımlarının dikiş sırasında dışa bakması gerekiyor.

Evde dikiş makinanız yoksa iğne ve iplikle kolay bir şekilde sadece kıskaç ile tutturduğunuz uzun kenar kısımlarını dikin ve kumaşın düzünü çevirin.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

4.Adım: Kat verin ve ütüleyin

Uzun kenarlarını dikip düzünü çevirdiğiniz maskelerin üzerinden bir tur ütü geçerek kumaşı düzgün bir forma sokun. Daha sonra kat verip bozulmaması için kıskaçla tutturun. Dikkatlice katlarını bozmadan dikin ve tekrar ütüleyin.

5.Adım: Lastiklerini dikin ve bitirin

En son maskenizin kısa kenarlarına lastikleri yerleştirip iki kat katlayın ve kıskaçlarla tutturarak dikin. Maskeleriniz hazır! Defalarca yıkayarak kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*