Püf Noktalar

Kapatıldıklarında Dahi Elektrik Yakmaya Devam Eden 5 Cihaz

Enerji tüketiminin gittikçe arttığı günümüzde artık evimizde onlarca elektrikli alet bulunmaktadır. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon ve daha onlarca farklı cihazın fişi, cihazlar kapalıyken de prize takılı kalıyor. Evinde elektrik tüketmeyen bir birey neredeyse yok denecek seviyelerdedir. Tüketim esnasında sürekli prizde takılı alet ve cihazlar kullanılmadığı halde enerji harcamaktadır. Kapattığınız halde hala elektrik kullanmaya devam eden 5 cihaz nelermiş, gelin hep birlikte göz atalım;

Şarj Aletleri

brightside.me

Telefonlarımızı şarj ettikten sonra genel olarak prizde bırakırız. Telefon, şarj aletine bağlı olmasa bile prizde takılı olduğu sürece elektrik harcamaya devam eder. Telefonlarınızı şarj ettikten sonra prizden çıkartmayı ihmal etmeyin!

Zamanlayıcılı Cihazlar (Mikrodalga, Fırın)

depositphotos.com

Zamanlayıcı fırınlar ve mikrodalgalar, en çok açık unutulan teknolojik aletlerin başında geliyor. Bu aletler günde 108 watt gibi büyük bir bir elektrik harcamaktadır. Yemeklerinizi pişirdikten sonra fırınınızı kapatmayı unutmayın!

Bilgisayarlar

depositphotos.com

Hemen her gün saatlerce kullanılan bilgisayarlar kapatılsa dahil elektrik tüketmeye devam ederler. Bilgisayarlarınızı tamamen kapatıp, fişini çekerseniz elektrik tüketiminizden yıllık bazda hatrı sayılır tasarruflar sağlayabilirsiniz.

Televizyonlar

depositphotos.com

Televizyonu, kumandasından ya da ekranından kapattığımızı düşünsek de aslında uyku moduna alıyoruz. Televizyon arka taraftan çalışarak, enerji tüketmeye devam eder ve günde 24 watt enerji tüketir.

Dijital Uydu Alıcıları

depositphotos.com

Televizyonu kapattıktan sonra uydu alıcıları bir çok insanın aklına gelmez. Ancak uydu alıcıları hemen hemen televizyon kadar enerji tüketir. Günlük 22 watt enerji kullanan dijital uydu alıcınızın fişini çekmeyi unutmayın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*