Püf Noktalar

Kaçınılması Gereken 4 Zehirli Tencere Türü ve Güvenli Alternatifleri

Bugünlerde çoğu insan sağlıklı beslenmenin öneminin farkında. Ancak, yemek yapmak için kullanılan pişirme kaplarının neredeyse yiyeceğin kendisi kadar önemli olduğunu herkes bilmiyor. Tencere toksik ise en sağlıklı beslenme bile sağlık sorunlarına neden olabilir.

1. Teflon tencere

brightside.me

Teflon muhtemelen bu listedeki en büyük suçludur. Birçok kişi bu yapışmaz malzemeyi seçer çünkü kullanışlı ve her yerde bulunur. Aynı zamanda en tehlikeli olanıdır.

Teflon pişirme kaplarının yapışmaz özellikleri, 300 derecenin üzerine ısıtıldığında toksinleri süzmeye başlayan plastik bir polimer olan PTFE (politetrafloroetilen) kaplamasıyla elde edilir. Bu zehirli dumanlar, gayri resmi olarak Teflon gribi olarak bilinen polimer dumanı ateşi adı verilen grip benzeri semptomlara yol açar. Sadece insanlar için tehlikeli değil, aynı zamanda papağanlar gibi evcil kuşlar içinde ölümcül.

Teflon tencere içinde bulunan bir başka kimyasal bileşik meme, prostat ve yumurtalık kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerine bağlanan PFOA’dır (perflorooktanoik asit). PFOA’nın Teflon ürünlerinde insanlar için hiçbir risk oluşturmayacak kadar küçük miktarlarda bulunduğuna inanılırken, diğer birçok günlük şeyde de bulunduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle, mümkün olan her yerde maruz kalmanızı sınırlamak en iyisidir.

Diğer kaplamalı yapışmaz pişirme kapları PTFE ve PFOA içermeyen (granit gibi) olabilir ancak yalnızca kaplama bozulmadan kullanmak güvenlidir. Kaplama incedir ve kolayca kırılır. Parçalandıktan sonra, bu tencerenin tüm kullanımı derhal durdurulmalıdır.

Bunun yerine bu güvenli alternatifi deneyin: Gerçek dökme demir tencere. 

brightside.me

Bu, zaman testine gerçekten dayanan güvenli bir pişirme seçeneğidir. İyi ve çok eşit şekilde ısınır ve yapışmaması için terbiye edilebilir. Yiyeceklerinize zehirli bir şey sızdırmaz ve aslında demir seviyenizi arttırmanın doğal bir yoludur.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

2. Alüminyum tencere

brightside.me

Alüminyum kullanımının bu kadar yaygın olması şaşırtıcı değil. En bol bulunan metal olmasının yanı sıra, aynı zamanda çok güçlü, hafif, çok yönlü ve geri dönüştürülebilir. Ancak, gizli tehlikeler de yok değil.

Alüminyum, nörotoksik bir metaldir. Yüksek alüminyum seviyeleri Alzheimer ve ALS dahil olmak üzere birkaç merkezi sinir sistemi hastalığına neden olabilir. Alüminyum tencere genellikle kaplanmış olsa da, kaplama ufalanmaya meyillidir ve zehirli metali yemeğinize bırakır.

Bunun yerine bu güvenli alternatifi deneyin: Cam tencere. 

Bu, dikkate alınması gereken başka bir güvenli seçenektir. Isıtıldığında asla toksik bir şey salmaz, dayanıklıdır, çevre dostudur ve eski tatları veya kokuları tutmaz. Tek eksisi, yapışmaz olmamasıdır, ancak bu kadar güvenli tencere için ödenmesi gereken küçük bir bedeldir.

3. Bakır tencere

brightside.me

Mağazalarda bakır kaplar görmüş ve ne kadar güzel olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Hızlı ve eşit ısınmaya izin veren iletken özelliklerini de duymuş olabilirsiniz. Ancak bakırın tencere içinde kullanıldığında gerçekten tehlikeli olabileceğini biliyor musunuz?

Diğer bazı ağır metaller gibi bakır da küçük miktarlarda insan sağlığı için çok önemlidir. Ancak vücutta fazla miktarda olması ağır metal zehirlenmesine yol açabilir. Bakır kaplar kaplanmadığında, asitli yiyecekleri pişirirken bakır açığa çıkabilir . Ve kaplandığında, kaplama genellikle başka bir toksik element olan nikel içerir.

Bunun yerine bu güvenli alternatifi deneyin: Paslanmaz çelik tencere.

 Bu harika bir seçenektir. Nispeten hafiftir ve çizilmelere karşı dayanıklıdır ve yapışmaz hale getirmek için terbiye edilebilir! Aynı zamanda uzun süre dayanır. Gıda sınıfı paslanmaz çelik satın aldığınızdan emin olun. Bu tür herhangi bir nikel veya krom içermez.

4. Seramik kaplı tencere

brightside.me

Seramik kaplı tencere güzel görünüyor ve ilk bakışta güvenli bir seçenek gibi duruyor. Sonuçta %100 seramik pişirme amaçları için tamamen güvenlidir. Bununla birlikte, bir seramik kaplaması genellikle kötü malzemeleri gizler.

Yumuşak seramik kaplama en dayanıklı değildir ve birkaç aylık günlük kullanımdan sonra ufalanmaya başlar. Bu olduğunda, bazen kaplamada bulunan kurşun ve kadmiyum yemeğinizde ve daha sonra vücudunuzda son bulacaktır. Kurşun zehirlenmesi, metal zehirlenmelerinin en tehlikeli türlerinden biridir ve karın ağrısı, baş ağrısı, kısırlık ve diğer sağlık komplikasyonlarına (ve ciddi vakalarda koma ve ölüme) neden olabilir. Kaplama kurşunsuz olsa bile, yontulmuş tencere yine de tehlikeler oluşturabilir. Seramik kaplamanın altında genellikle nörotoksik alüminyum bulunur.

Bunun yerine bu güvenli alternatifi deneyin: % 100 seramik tencere. 

Bu, tamamen doğal malzemelerle yapıldığı, toksik olmadığı ve soyulmayacağı için en iyi ve en güvenli seçeneklerden biridir. Ayrıca yapışmaz ve bulaşık makinesinde yıkanabilir. Tek eksisi % 100 seramiğin oldukça maliyetli olabileceği, ancak size uzun süre dayanacağıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*