Sağlık

Kabızlığa İyi Gelecek 6 Doğal Yöntem

Bağırsaklarınızdaki su oranının azalmasıyla birlikte ortaya çıkan kabızlık, en zorlu bağırsak rahatsızlıklarından biridir. Özellikle sıcak havalarda yeteri kadar su içmemenin sonucunda karşılaşabileceğiniz bu rahatsızlıktan doğal yöntemler kullanarak kurtulmak mümkün.

Kabızlığa İyi Gelecek 6 Doğal Yöntem

1. Bal-limon çayı için.

brightside.me

Suya bal ve limon ekleyerek bir çay yapın. Bal bir  müshildir ve ayrıca limonun neden olduğu çayın ekşiliğini azaltmaya yardımcı olur. Limon, sindirim sistemi için doğal bir uyarıcı görevi görür ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur  .

2. Bol su için.

brightside.me

Erkekler günde en az 3-4 litre arası, kadınların ise 2-3 arası litre su tüketmelidir. Bunun nedeni sert ve kuru dışkının kabızlığın en yaygın nedeni olmasıdır ve yeterince su içmek vücudu uygun şekilde nemlendirir ve dışkının geçmesini kolaylaştırır.

Su ve meyve suları kabızlıkla savaşmak için en iyisidir. Ayrıca armut ve elma suları doğal müshillerdir. Kafeinli içeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durun çünkü bunlar idrar söktürücüdür ve vücudunuzu nemlendirmek yerine, aslında ondan daha fazla sıvı çekerler buda kabız olmanıza neden olur.

3. Lifli yiyecekler yiyin.

brightside.me

Lifli yiyecekler doğal müshil görevi görür. Bunlar dışkıda daha çok su tutmaya yardımcı olur. Her şeyin serbestçe akmasını sağlamak için günlük diyetinize en az 20-35 gram lif eklemelisiniz. Lif bakımından zengin besin kaynakları arasında Brüksel lahanası, havuç, elma, incir, kepekli tahıl ve siyah fasulye bulunur. Kabak, susam, ayçiçeği veya keten tohumu gibi tohumlar ve kabuklu yemişler de iyi lif kaynaklarıdır.

4. Kuru erik yiyin.

Kuru erik sadece lif bakımından zengin olmakla kalmaz, aynı zamanda kabızlığı doğal olarak gideren, dışkıyı gevşeten bir şeker olan sorbitol içerir. 100 gram kuru erikte 14,7 gram sorbitol bulunur. Kuru eriklerin tadını sevmiyorsanız, bir bardak suyunu çabucak yudumlayabilirsiniz.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

5. Yemeklerinize yoğurt ekleyin.

brightside.me

Kabızlık çekiyorsanız süt ürünlerinden uzak durmanız tavsiye edilse de yoğurt bir istisnadır. Yoğurt, daha sık, daha az ağrılı bir dışkı geçişine sahip olmanıza yardımcı olabilecek Bifidobacterium longum veya Bifidobacterium animalis gibi probiyotikler içerir.

6. Tuvalet için doğru oturma pozisyonu var.

brightside.me

“Batı tarzı” tuvaletlerde otururken, sırtınız düz 90° ve uyluklarınız tam önünüzde olacak şekilde oturmak çok yaygındır. Ancak bu yanlış duruş. Puborektal kasın çekilmesi nedeniyle dışkılama geçişi daralır. Kolonun ucunda çınlayan bir kas bandı. Uyluklar ve kalçalar 90° açı yaptığında bu kas gergindir ve kolonun düzgün açılmasına izin vermez.

Doğru oturmanın yolu öne doğru eğilmektir, böylece omurganız  uyluklarınıza göre yaklaşık 35 ° açı yapar. Pozisyonunuzu daha rahat hale getirmek için bir tabure de kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*