Püf Noktalar

Hamam Böceklerinden Kurtulmanın En Basit ve Ucuz Yolu !

Hamam böcekleri eve bir kez yerleşti mi onlardan kurtulmak için akla karayı seçersiniz. Bu böcekler yiyeceklerin içine girer, duvar kâğıtlarına, kitaplara ve elektronik eşyalara zarar verir. Yiyecekleri, ev aletlerini ve evlerdeki yüzeyleri kirleterek hastalık patojenleri de yayabilir.

Ancak üzülmeyin, hamam böceklerini kimyasal kullanmadan, evdeki malzemelerle anında öldürecek harika bir çözümümüz var!

Limon suyu

brightside.me

Evinizdeki hamam böcekleri için lavabodaki kirli tabaklar, yerdeki kırıntılar, yemek artıkları ve boş teneke kutular veya kaplar en çekici şeylerdir. Uzun yıllardır insanlar bu böceklerle savaşmak için limon suyu kullanıyorlar. Bu haşerelerin en sık süründüğü yerlere limon sıkarak hamam böceklerinden kurtulabilirsiniz.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Sabunlu su

wikihow.com.tr

Bu, yetişkin hamam böceklerini öldürmenin kolay bir yoludur. Bir sprey şişesiyle sıkabileceğin kadar seyrek bir sabun (duş jeli de olur) ve su karışımı yap. Bunu dökebilir, sıkabilir ya da doğrudan hamam böceğinin üstüne püskürtebilirsin. Sadece 2 ya da 3 damla sabunlu su karışımı bir hamam böceğini öldürebilir. Yeter ki böceğin kafasına ve karnının alt kısmına temas etsin. Eğer hamam böceğini ters çevirme olanağın varsa, karnına sıkmak en etkilisi. Hamam böceği kaçacak ya da kaçmaya çalışacak, sonra ansızın durup bir dakika içinde ölecek ya da can çekişecektir.

  • Sabunlu su, hamam böceğinin solunum gözenekleri üzerinde ince bir tabaka oluşturur ve yüzey gerilimi bu tabakanın yerinde kalmasını sağlar. Böylece hamam böceği boğularak ölür.
  • Hamam böceğini hemen dışarı at çünkü üzerindeki su kurursa ya da vücudunun büyük kısmı ıslanmadıysa kendine gelebilir.

BUNLARA DİKKAT ET !

  • Hamam böceği ezdiğin yeri iyice temizle çünkü böcek ölse bile, ölüsünü hemen atmazsan yumurtalarından yavruları çıkabilir. Evin yeniden istilaya uğramasını önle ve hamam böceklerinin yuvasını ortadan kaldırmayı unutma.
  • Tavaları, tencereleri ya da tabakları ters koy ki hamam böcekleri içine dışkılamasın ya da yumurtlamasın.
  • Nane yağı, salatalık kabuğu, limon, kedi otu, sarımsak ve karanfil yağı, doğal hamam böceği kovuculardır.
  • Çöp biriktirme. Hamam böcekleri kâğıttan tut da giysilere kadar her şeye yuvalanır. Garaj, çatı katı ya da bodrum ayırt etmezler. Sınırları yoktur.
  • Giderlerden çıkmalarını önlemek için banyodaki tıkaçları kapalı tut.
  • Ölü hamam böceklerini ortadan kaldırmak için onları klozete atıp sifonu çek ki evden gitsin.
  • Hamam böcekleri, ekmek kızartma makinelerinin içine yuva yapıp kırıntıları yer. O yüzden bu aletleri düzenli olarak temizle ve yaklaşık 3 dakika boyunca çalıştırarak yiyecek kokusunu ortadan kaldır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*