Sağlık

Güneş Lekelerine Kesin Çözüm

Güneş, melanosit adı verilen cilt hücrelerinin üretimini uyaran ultraviyole (UV) radyasyon yayar. Melanositler, cilde rengini veren melanin adı verilen bir madde üretir.

Melanin üretiminde bir bozulma olduğunda, insanlar aşırı pigmentli (hiperpigmente) veya yetersiz pigmentli (hipopigmente) cilt bölgeleri geliştirebilir. Güneş lekeleri hiperpigmente cilt lekeleridir.

Bazı insanlar bu cilt kusurlarını çirkin bulabilir. Bu nedenle, güneş lekelerinin görünümünü azaltmak ve özgüvenlerini artırmak için tedavi arayabilirler.

Evde tedavi yöntemleri

Aloe vera

Aloe vera, güneş lekelerini de gidermede son derece iyi bir yöntemdir. Bu jel, cildi yeniler ve bir kaç gün içerisinde ciltteki güneş lekesini giderir. Her derde deva aloe vera bitkisinden sıkıp çıkardığınız jeli güneşin deride zarar verdiği bölgelere sürerek lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Ancak bu yöntemin diğerlerine göre daha yavaş bir iyileşme vaat ettiğini de belirtmemiz gerekiyor.

Meyan kökü özü

Meyan özündeki bazı aktif maddeler, hamile kadınlarda yaygın olan ve “hamilelik maskesi” olarak adlandırılan melazma gibi güneşe maruz kalmanın şiddetlendirdiği güneş lekelerini ve diğer cilt rengini hafifletmeye yardımcı olabilir . Güneş lekelerini aydınlatmak için birçok topikal krem ​​meyan kökü özü içerir.

C vitamini

Bu doğal antioksidanın, cildinize ve güneş lekelerine birçok faydası vardır . Topikal L-askorbik asit, cildinizi UVA ve UVB ışınlarından korur, kollajen üretimini destekler ve koyu lekeleri aydınlatmada etkili olduğu kanıtlanmıştır.

E vitamini

Yaşlılık veya güneş lekeleri için E vitamini içeren kremler etkili bir çözümdür. Ayrıca çinko takviyesi cildinize iyi gelecektir. Ancak çinko kullanımı, demir alımını azalttığı için mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda var. Tüm leke giderici kremlerin içeriğinde mutlaka bulunan E vitamini, güneş lekeleriyle savaşmak için de oldukça etkili bir yöntemdir.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Elma sirkesi

Elma sirkesi, doğal asitler içermesinden ötürü güneş sebebiyle oluşan lekelere karşı oldukça etkilidir. Yarım çay kaşığı elma sirkesi ile yarım çay kaşığı limon suyunu karıştırıp bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi limon suyu gibi güneş lekelerine anında etki etmez. Yine limon suyu gibi güneş lekelerine direk olarak uygulanabilir. Organik sirke kullanırsanız güneş lekelerinizin daha kısa sürede azaldığına şahit olabilirsiniz. Güneşe çıkmadığınız akşam saatlerinde uygulamanız gereken bu yöntemin güneş lekeleriniz üzerindeki olumlu etkisine şahit olacaksınız.

Yeşil çay

Antioksidan özelliğe sahip yeşil çayı da güneş lekelerine karşı kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sıcak suyun içine bıraktığınız yeşil çay poşetini daha sonra bir pamuğa sıkmak ve bu pamukla lekeleri silmek. Bu yöntemi günde 2 kez kullanabilirsiniz. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz yeşil çay, güneş lekeleriyle savaşmada oldukça başarılı bir bitkisel yöntemdir. Diğer yöntemelere göre daha yavaş bir etkiye sahip yeşil çay, ciltteki sızlanmaları en hızlı geçiren çözümlerden birisidir.

Limon suyu

Limon, sadece güneş lekeleri için değil sivilce izleri ve yaşlılık lekeleri içinde kullanılan doğal bir ağartıcıdır. Güneş lekelerine karşı en etkili malzemelerden biri olan limon suyu, İçerdiği asit sayesinde ciltteki koyu bölgelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Limon suyu mutlaka limonun kendisinden taze olarak sıkılmalı ve direk leke üzerine sürülmelidir. 20 dakika boyunca bekletip ardından bu bölgeyi yıkamanız gerekmektedir. Fakat limon suyundan yararlanırken en dikkat edilmesi gereken husus, cildinizde limon suyu varken güneşle hiçbir temas kurmamanız gerekmesidir. Bu yüzden bu yöntemi gece uygulamanız daha faydalı olacaktır. Hassas cilde sahip olanlar kaşıntı ve kızarıklıklarla karşılaşabileceğiniz bu yöntemi, cildinizin durumuna göre tercih etmelisiniz.

Süt

İçerdiği laksit asitle cilt rengini açan süte güneş lekelerinize iyi gelmesi için bir şans verebilirsiniz. Hücrelerin de yenilenmesini sağlayan sütü lekeli bölgelere yedirin ve 15 dakika beklettikten sonra yıkayın. Sütün içerisindeki antioksidan lekeler dışında yanma hissine de bir son verecektir. Her evde bulunan süt, kolay hazırlanabilirliğiyle de güneş lekelerini gidermede sıkça kullanılan yöntemlerden birisidir.

Reçetesiz satılan kremler

Yüzünüzdeki güneş lekelerini gidermek için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerin dışında piyasada satılan bir çok kremden de destek alabilirsiniz. İçinde glikolik asit, hidroksi asit, hidrokinon, kojik asit veya deoksarbutin içeren kremler tercih edin ve mutlaka eczacınıza veya doktorunuza danışın.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Profesyonel tedavi

Güneş lekelerini giderebilecek veya görünüşlerini önemli ölçüde azaltabilecek birkaç profesyonel tedavi mevcuttur. Bu tedavilerin tümü eğitimli bir cilt bakım uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Lazerle yüzey yenileme

Lazerle yüzey yenileme sırasında , güneşten zarar görmüş cildi katman katman ortadan kaldıran ışık demetlerini vermek için çubuk benzeri bir cihaz kullanılır. Yeni cilt daha sonra yerinde büyüyebilir. Yüzdeki lazer yeniden ciltleme işlemi, kaç güneş lekesinin tedavi edildiğine bağlı olarak 30 dakikadan iki saate kadar sürebilir. İyileşme tipik olarak 10 ila 21 gün arasında sürer.

Yoğun darbe ışığı (IPL)

IPL , ciltteki güneş lekelerini hedef almak için ışık enerjisi darbeleri kullanır. Bunu, renksiz lekeleri gideren melanini ısıtarak ve yok ederek yapar. Bir IPL oturumu genellikle 30 dakikadan az sürer ve çok az acı çeker veya hiç acı çekmez. İhtiyaç duyulan seans sayısı kişiden kişiye değişir.

Kriyoterapi

Kriyoterapi, güneş lekelerini ve diğer cilt lezyonlarını sıvı nitrojen solüsyonuyla dondurarak giderir. Güneş lekeleri gibi yüzeysel koyu lekelerin tedavisi için azot oksit (sıvı nitrojen yerine) kullanılabilir, çünkü agresif değildir ve kabarmaya neden olma olasılığı daha düşüktür. Kriyoterapi sadece birkaç dakika sürer ve genellikle iyi tolere edilir.

Kimyasal kabuklar

Bu prosedür, cilde bir asit çözeltisi uygulanmasını içerir, bu da sonunda soyulmuş ve yeni bir cilde yol açan kontrollü bir yara oluşturur. Kimyasal peelingler ağrılı olabilir ve birkaç dakika süren yanma hissine neden olabilir, ancak bu soğuk kompresler ve reçetesiz satılan ağrı kesicilerle tedavi edilebilir.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon , aşındırıcı uçlu özel bir aplikatör kullanarak cildinizin en dış tabakasını nazikçe çıkarmayı ve ardından ölü deriyi çıkarmak için emmeyi içerir. Yaklaşık bir saat sürer, çok az ağrıya neden olur veya hiç ağrı yapmaz ve anestezi gerektirmez. Tedaviden sonra cildiniz pembeleşecek ve gerginleşecektir, ancak bu sadece geçicidir.

Sizin için hem evde tedavi yöntemlerini hem de profesyonel tedavi yöntemlerini derledik ancak siz yinede önleminizi önceden alın diye neler yapabileceğinizi sizinle paylaşıyoruz;

Güneş Lekesi Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

  1. Güneşin dik olarak geldiği öğle saatlerinde mümkün oldukça dışarıya çıkmayın.
  2. 30 yaş ve üstüyseniz cildiniz daha tehlike altında bunun için çok dikkat etmelisiniz.
  3.  2-3 saate bir güneş kremi cildinize uygulayın.
  4.  Güneş ciltteki nemi azaltır, bunun için nemlendirici kremler kullanın.
  5. Özellikle yaz aylarında leke oluşturacak cilde epilasyon ve soydurma işlemleri yapılmamalıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*