Cilt ve Vücut Bakımı

Gözeneklerinizi Daha Büyük Gösteren 8 Cilt Bakımı Hatası

Tüm vücutta bulunan gözenekler terin geçmesine izin verir ve dolayısıyla cildi daha serin tutar. Bu gözeneklerin boyutları belli bir standartta olmakla birlikte, özellikle yüz bölgesinde, bazı kişilerde ve bazı zamanlarda çok daha büyük görülebilir. Bu da güzelliğe vurulan bir darbe olarak oldukça çok can sıkar.

Fazla yağ, ölü deri hücreleri, kir ve bakteri gözenekleri tıkayabilir ve daha büyük görünmesine neden olabilir . Yüzünüze bakmak çok önemlidir, ancak bazen takıntılı hale gelebilirsiniz. Yine de, çok fazla bakımın iyi olmadığı ve günlük güzellik rutinlerimizin ve alışkanlıklarımızın bazılarının gözeneklerimize herhangi bir dış faktörden çok daha fazla zarar verdiği ortaya çıktı.

1. Yağ kurutma kağıtlarının sık kullanımı

brightside.me

Yağ kurutma kağıdı , cildimizin ekstra yağlı ve terleme eğiliminde olduğu sıcak günlerde durum kurtarıcı olabilir. Yine de, onu tekrar tekrar kullanmak cildinize yarardan çok zarar verecektir. Gerçekte, cildiniz için ince bir yağ tabakası gereklidir. Onu sürekli olarak çıkararak cildinizi daha fazlasını üretmeye zorlarsınız. Bu, gözeneklerin tıkanmasına ve genişlemesine neden olur.

2. Siyah noktaları, beyaz noktaları veya sivilceleri zorla çıkarmak

brightside.me

Evet, sivilceleri patlatmak gerçekten tatmin edici olabilir , ancak güvenli bir şekilde yapılmalıdır. Cildinizde bakteri vardır ve bir sivilceyi patlatmak bu bakteriye bir yara açar. Henüz çıkarılmaya hazır olmayan bir sivilceyi patlamaya zorlarsanız, bakterilerin cildinizin iç katmanlarına girmesine izin verirsiniz. Bu, tahriş yayılacağından, genişlemiş gözenekler ve yara izlerine neden olacağı için durumu daha da kötüleştirebilir.

3. Çok fazla yüz yıkamak

brightside.me

Peeling , gözeneklerinizi tıkayabilecek kir, ölü deri hücreleri ve fazla yağların temizlenmesine yardımcı olur. Bu basit eylem ferahlatıcıdır ve gözeneklerinizin daha küçük görünmesine neden olabilir . Yine de haftada 1-2 kez yapmanız yeterlidir. Aşırı peeling, cildin kurumasına ve gözeneklerin açılmasına neden olabilir, bu da doğal bir yağ tabakası olmadan çevresindeki tozu emer. Bu, gözeneklerinizi büyütür.

Ayrıca yüzünüzü günde 2 defadan fazla yıkamak doğal yağ tabakasını yok edecektir. Bu cilt dış toz ve kire karşı hassastır, bu da iltihaplanma ve sivilceye yol açabilir.

4. Kuru cilt

brightside.me

Kuru cilt kırışıklıklara yol açar ve sizi daha yaşlı gösterir. Ayrıca kuru cilt, gözeneklerin düzleşmesine ve daha büyük görünmesine neden olur. Yani sadece gözeneklerinize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda sizi daha yaşlı gösterir! Neyse ki, önlenmesi kolaydır; cilt tipinize göre iyi bir tonik su ve nemlendirici seçin ve bunları günlük olarak yüzünüze uygulayın.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

5. Gözenek engelleyici ürünlerin kullanılması

brightside.me

Cilt bakımında kullanılan ancak yüzünüzde kullanılmaması gereken son derece popüler bazı ürünler var. Kakao yağı, hindistan cevizi yağı ve lanolin kremi gözenekleri tıkayıcı özelliklere sahiptir. Cildinizi nemli tutmak için iyi olabilirler, ancak aynı zamanda lekelere neden olabilirler ve gözeneklerin içinde kir tutabilirler. Bunun gibi sivilceler gözeneklerini genişletebilir . İyi bir yüz kremi bulup bu yağları vücudunuzda kullanmak daha iyidir.

6. Makyajınıza çok sık rötuş yapmak

brightside.me

Gün boyunca makyajınız doğal olarak yıpranabilir. Biraz rötuş yapmanın bir sakıncası yok ama sık sık yapmamalısın. Cildiniz yağ üretir ve cildinize sürekli olarak pudra sürerek bir yağ, kir ve makyaj tabakası oluşturursunuz. Bu sürekli oluşum, ciltte çatlakların ve sivilcelerin garanti edileceği anlamına gelir!

7. Zararlı yiyecekler yemek

brightside.me

Rafine şeker içeriği yüksek, baharatlı veya kızartılmış süt ürünleri, alkol ve yiyecekler cildiniz için zararlıdır. Vücudunuzdaki iltihabı tetikleyebilir ve akneye eğilimli cilde yol açabilirler. Akne , yağ bezlerinizi ve saç kökü açıklıklarınızı zayıflatarak gözeneklerinizi büyütür. Bu nedenle, cildinizin durumunu korumak için iyi bir diyet planı her zaman harika bir seçenektir.

8. Güneş koruması kullanmamak

brightside.me

Güneşe maruz kalmak cildiniz için birçok yönden zararlıdır. Cildi kalınlaştırır, üzerindeki kolajen, elastin ve suyu uzaklaştırır ve doku küçülmesine neden olur. Bu, gözeneklerinizin kenarlarının gerilmesine ve sarkık görünmesine neden olur. Bu nedenle, bir güneş koruma kremi kullanmalısınız!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*