Sağlık

Görmezden Gelmemeniz Gereken 7 Tiroid Hastalığının Belirtisi

Tiroid bezi metabolizmanızı, vücut ısınızı ve nabız hızınızı düzenleyen hormonların üretilmesinden sorumludur. Çalışması kesintiye uğrarsa, karaciğer, bağırsaklar, böbrekler, üreme sistemi, kalp ve hatta beyin gibi önemli organlarınız için ciddi sonuçlara yol açabilir. 

Eğer tiroid beziniz gerektiği gibi çalışmıyorsa bu sorunlara yol açabilir;

Yorgunluk ve sinirlilik

Tiroid hastalığı enerji seviyenizi ve ruh halinizi etkileyebilir. Hipotiroidizm, sık uyku sorunları ve asabiyet ile birlikte yorgunluk ve güç kaybına neden olur.

Kalp atış hızındaki değişiklikler

Tiroid hormonları vücuttaki hemen hemen her organı etkiler ve kalp atış hızını değiştirebilir. Yeni ortaya çıkan tiroid bezi bozukluğu olan kişiler, kalp atışlarının sıklığının normalden daha az olduğunu veya tam tersine büyük ölçüde arttığını fark edebilir.

Beklenmeyen kilo kaybı veya alımı

Şiddetli bir kilo değişikliği, tiroid hastalığının en yaygın semptomlarından biridir. Bir kısa bir süre içinde meydana gelen kiloda artış veya azalma, tiroid hormonlarının çok düşük veya çok yüksek olmasından dolayı kaynaklanabilir.

Kuru cilt ve kırılgan tırnaklar

Kuru kaşıntılı cilt, tiroid beziyle ilgili sorunların bir işareti olabilir . Benzer şekilde, yüzey boyunca göze çarpan dikey çizgilerle tırnaklarınız kırılgan hale gelirse endişelenmelisiniz.

Vücut ısısı düzenleme sorunları

Tiroid hastalığı, vücudunuzun sıcaklığını düzenleme yeteneğini bozabilir. Üşüme yaşayabilir veya tersine aşırı terleme ve sıcağa karşı isteksizlik sergileyebilirsiniz.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Boyun şişmesi

Boyun bölgesinin şişmesi veya büyümesi , tiroid beziyle ilgili gözle görülür bir sorun işaretidir. Bu tür semptomlara dikkat ettiğinizden emin olun!

Kas ağrısı ve nöbetler

Hipotiroidizm belirtileri, vücudun farklı yerlerinde ağrıları içerebilir. Çoğu durumda, bu semptomlar kasların şişmesi veya sinirlere baskı yapan bir tümör ile ilişkilidir.

Her ne kadar bu semptomlar tiroid hastalığının belirtisi olabileceği gibi olmayadabilir. Siz yinede endişelenmeden önce doktorunuza başvurun!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*