Sağlık

Evinizdeki Mucizeyi Keşfedin: Vazelin

Vazelin, popüler bir petrol jölesi markasının adıdır. Kolayca yayılabilen mineral ve balmumu karışımıdır. Vazelin 140 yılı aşkın süredir yaralar, yanıklar ve tahriş olmuş ciltler için iyileştirici bir merhem ve merhem olarak kullanılmaktadır.

Petrol, vazelinin ana maddesidir. Gaz yağı ve benzin gibi diğer petrol yan ürünlerine daha aşina olabilirsiniz. Tıpkı bu ürünler gibi, Vazelin de kaygan ve ince bir kıvama sahiptir. Ancak diğer petrol türlerinden farklı olarak vazelinin cildinizde ve ellerinizde kullanımı güvenlidir. Nemlendirici olarak bazıları için favori bile.

Yüzünüz İçin Faydaları

1. Göz makyajını siler

Vazelin petrol bazlı olduğu için hemen hemen her türlü makyajı nazikçe ve basitçe çözer. Bazı makyaj temizleyicilerin aksine vazelinin göz çevrenizde kullanımı güvenlidir. Su geçirmez maskarayı çıkarmada özellikle iyidir.

2. Nemi hapseder

Vazelin, cildinizi tahriş edebilecek başka bileşenler içermeden yüzünüzdeki nemi hapseder. Uyumadan önce uygulanan bir vazelin tabakası yüzünüzün doğal nem ve yumuşaklık düzeyini geri kazanmasına yardımcı olabilir.

3. Küçük kesikleri ve sıyrıkları iyileştirir

Vazelin, uyguladığınız deri bölgesini kapatan koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu koruyucu bariyer iyileşmeyi kolaylaştırır ve bakterilerin iyileşmeye çalışan bir yarayı işgal etmesini engeller.

4. Çatlamış dudakları korur

Soğuk rüzgar veya sıcak güneş gibi çevresel faktörler dudaklarınızı hızla kurutabilir. Vazelin dudaklarınıza uygulandığında ağzınızın çevresindeki hassas cildi korur. Aynı zamanda tat ve parfüm içermez, bu nedenle çoğu insanın onu kullanmaktan alerjik reaksiyon alma konusunda endişelenmesine gerek yoktur.

5. Kaşları şekillendirir

Kaşlarınızı şekillendirmek için vazelini kullanabilirsiniz. İster yüksek bir kavis ister kaşlarınızla daha doğal, dolgun bir görünüm tercih edin, kılları yerine oturtmak ve yerinde kalmasını sağlamak için ince bir Vazelin tabakası uygulayabilirsiniz.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Kronik cilt rahatsızlıkları için: Vazelin

Gül hastalığı

Rosacea, yaygın görülen iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Rosacea’nın tetikleyicileri ve semptomları vakadan duruma büyük ölçüde değişir, ancak dermatologlar tarafından yapılan araştırmalar , petrol jeli gibi tıkayıcıların güvenli ve hatta rosacea hastaları için faydalı olduğunu göstermektedir. Vazelinin “tıkayıcı” özelliği, kırmızı ve iltihaplı cildi korur ve iyileşmesine yardımcı olabilir.

Sedef hastalığı

Cildiniz kuruysa sedef hastalığının ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Sedef hastalığı semptomlarını sıklıkla gördüğünüz bölgelere vazelin uygulayın. Günlük kullanım için pratik olmasa da vazelin kullanarak cildinizi tahriş etmeden nemi kapatabilirsiniz.

Yaşlanma

Araştırmacılar, vazelin mikrobiyal aktivitesine baktıklarında, maddenin cildinizin yüzeyindeki peptitlerin düzenlenmesini artırdığını buldular. Peptitler, daha popüler ve kanıtlanmış güzellik kremlerinin ve sıkılaştırıcı ürünlerin bazılarında popüler bir içeriktir.

Vazelinin kendisi gözeneklerinizi küçültmez veya kırışıklıkları tedavi etmez, ancak cildinizi nemli tutmak, cildinizdeki yaşlanma belirtilerini yavaşlatmak için önemli bir önleyici tedbirdir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*