Püf Noktalar

Evde Unutulan Ama Mutlaka Temizlenmesi Gereken Yerler

Bazen ev temizliği yaparken bazı köşeleri ya da eşyaları gözden kaçırabilirsiniz. Bu eşyalar sürekli göz önünde olan, dikkat çekmeyen ancak mikrop taşıyan eşyalardır. Bu yazımızda size unutulan ama mutlaka temizlenmesi gereken 3 eşyanın nasıl temizlenmesi gerektiğini gösteriyoruz.

Yastık temizliği

Yastıklar, bütün gece üzerinde uyunduğundan, saçlardan geçen yağlar ve yüzde üre ter gibi vücut salgıları nedeniyle, çok çabuk ve yoğun kirlenirler. Sık temizlenen eşyalar olmadığından, bakteri üremesi ve dolayısıyla koku yapması olasıdır. Yastığın üretiminde kullanılan malzemeye göre, farklı temizleme şekilleri vardır. Toz çamaşır deterjanı, toz bulaşık makinesi deterjanı ve boraksa kullanarak yastıklarını nasıl temizleyeceğinizi öğrenin;

  • Yastığınızın yıkanabilir olup olmadığını kontrol edin, ardından yastık kılıfını veya yastık koruyucuyu çıkarın.
  • Büyük bir tencere suyu kaynatın, 1 su bardağı toz çamaşır deterjanı, 1 su bardağı toz bulaşık deterjanı ve 1/2 su bardağı boraksı karıştırın. Her şey çözülene kadar karıştırın.
  • Bu karışımı yastıklarınızı içine çekebileceğiniz kadar büyük bir kaba ve 1 bardak çamaşır suyuna dökün. Yastıklarınızı bu karışımda 30 dakika bekletin. 
  • Ardından yastıkları çamaşır makinesinde yıkayın.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Ocak gözü temizliği

Sürekli yemek pişirilen ocak gözleri, lekelenmelere ve kararmalara karşı çok yatkındır. Çeşitli yemekler yaparken kolaylıkla kirlenen ocak gözlerini, yağlar gibi temizlemesi zor olan birçok yemek artıklarından ve bütün kirlerden uzak tutmak çok önemlidir. Çünkü ocak gözlerinin temizlenmesi, eski ve yanmış yemek kokularının yeni yemeklere sinmesini engeller. Ayrıca ocak gözlerini temiz tutmak, yemek pişirme esnasında kullandığınız tavanın veya tencerenin tabanına eşit ısı dağılmasını sağlayacaktır.

Bunun için bir buzdolabı poşetine ve amonyağa ihtiyacınız olacak, daha fazlası değil.

  • Buzdolabı poşetine biraz amonyak dökün ve içine ocak gözlerini yerleştirip kapatın.
  • 1 gece beklettikten sonra sabunlu bir süngerle yıkayın.

Kesme tahtası temizliği

Besinleri kesme, doğrama ve parçalama gibi işlemler, kesme tahtalarının zaman içinde ağır bir kokuyla kaplanmasına ve zararlı bakterilerle dolu bir yüzey haline gelmesine neden olabilir. Ayrıca kesme tahtaları üzerindeki lekeler çirkin görünebilir.. Ancak bunları çıkarmak için akıllıca bir ipucumuz var. Sadece bir limona ve güneşli bir yere ihtiyacınız olacak.

  • Bir limonun suyunu biraz sıkın ve limon kabuğunu kullanarak kesme tahtası yüzeyindeki lekenin her tarafına yayın.
  • Bu panoyu dışarı çıkarın ve güneşi emebileceği bir yere koyun! Birkaç saat suda bekletin, ardından kesme tahtasını sabunla yıkayın.

Dışarıda güneş yoksa umutsuzluğa kapılma! Bir limon alın, ikiye bölün, kesme tahtasına biraz kaba tuz serpin ve limonun içini ovalayın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*