Nasıl Yapılır

Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

El dezenfektanı kullanmanın bir numaralı nedeni, mikropları ellerinizden yüzünüze, özellikle de ağzınıza ve burnunuza aktararak riske dönüşme şansınızı azaltmaktır.

Özellikle Mart 2020’den başlayarak, dünya çapında Covid-19 salgınıyla ilgili endişeler gerçekten artmaya başladığında, birçok mağazada el dezenfektanı, çamaşır suyu ve diğer dezenfekte edici ürünler eksikliği yaşandı. Daha önce çantanızda veya cebinizde el dezenfektanı taşıyacak türden bir insan olmasanız bile, hemen hemen bir gecede birdenbire böyle biri olma şansınız yüksektir.

Mağazalarda el dezenfektanı bulma şansınız yoksa veya yakın gelecekte daha fazlasını bulamayacağınızdan endişeleniyorsanız, işte size iyi haber: Bulacağınız bazı temel malzemeleri kullanarak kendi ev yapımı versiyonunuzu yapabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 2/3 fincan %91 izopropil alkol (ispirto, dezenfekte ana bileşeni)
  • 1/3 fincan aloe vera jeli (cildi yatıştırır ve aynı zamanda malzemelerin birbirine bağlanmasına yardımcı olur)
  • İster kapaklı ister fısfıslı bir şişe

Not: Dezenfektan yaparken votka gibi normal alkollü içecekleri kullanmayın. Ellerinizi etkili bir şekilde dezenfekte etmek için en az %60 alkol içermesi gerekiyor. Votka ve benzeri likörler tipik olarak %35 ila %46 arasında alkol içerir; bu, yaklaşık %90 alkol olan izopropil alkolden çok daha düşüktür.

Ayrıca tarifinizde yeterli oranda alkol kullandığınızdan emin olmalısınız. Yeterince kullanmamak dezenfektanınızın gücünü azaltarak daha az etkili hale getirir.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Nasıl Yapılır?

  1. Bir karıştırma kabına, izopropil alkolü ve aloe vera jelini alıp iyice karıştırın. Alkol ve aloe verayı elle karıştırmak zor olabileceğinden, bir blender muhtemelen size en iyi sonuçları verecektir.
  2. Dezenfektanınıza aroma vermesi için dilerseniz çay ağacı esansiyel yağını ve ellerinize bakım yapması için E vitamini yağını da ekleyebilirsiniz.
  3. Hazırladığınız ev yapımı el dezenfektanını boş bir kaba boşaltın. Karışımı kolayca çıkarmak için kapaklı bir şişe en iyisi olabilir. Birkaç ay veya daha uzun süre dayanacaktır.

Nasıl kullanılır?

El dezenfektanınızı çantanızda, arabanızda vb. bulundurun. Böylece market alışverişi yaparken veya paket yiyecek alırken olduğu gibi lavabonun yakınında değilken uygulayabilirsiniz. Ellerinizi temiz tutmak için kullanışlı ve taşınabilir bir seçenek olarak düşünün, ancak yine de ellerinizi düzenli olarak sabunla yıkadığınızdan emin olun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*