Cilt ve Vücut Bakımı

En İyi Yüz Yoga Egzersizleri ve Yaşlanma Karşıtı Faydaları

Yüz Yogası Nedir?

Yüz yogası, genellikle yaşlanma belirtileri ile mücadele etmek amacıyla yüzdeki kasları germek için yapılan yüz egzersizleridir.

Yüz yoga yönteminin kremler ve botoks gibi diğer müdahalelerin yanı sıra güvenilir bir şekilde çalıştığını kanıtlayan henüz çok fazla kanıt olmasa da , uygulamanın savunucuları faydalarının şunları içerebileceğini iddia ediyor:

 • Pürüzsüz kırışıklıklara ve ince çizgilere yardımcı olur
 • Göz çevresindeki cildi kaldırmak ve göz altı torbalarını / sarkmayı önlemek
 • Yanakların dolgunlaştırılması
 • Boyun ve çene çizgisi etrafındaki cildi sıkılaştırma
 • Aşırı çalışan kaslarda gerginliği, ağrıyı ve gerginliği azaltmak (düzenli yoganın kas gerginliği olan insanlara nasıl fayda sağladığı ve genel rahatlamayı desteklemeye yardımcı olduğu gibi)

Yüz Yoga Egzersizleri

Bikram veya Ashtanga gibi bazı yoga türlerinden farklı olarak, takip edilecek standart bir yüz yoga sırası yoktur. Aksine, belirli bir sırayla, size herhangi bir fayda veya rahatlama sağlayıp sağlamadıklarını görmek için deneyebileceğiniz birçok farklı egzersiz vardır.

Bir çalışmada, her biri yaklaşık bir dakika boyunca 32 farklı yüz egzersizi yapıldı . Çeşitli egzersizlere örnek olarak alt ve üst yanak, göz çevresindeki boşluk, çene çizgisi, boyun ve orta alını hedef alan egzersizler verilebilir.

Alıştırmalara aşağıdaki gibi isimler verilmiştir:

 • Yanak kaldırıcı
 • Kaş kaldırıcı
 • Mutlu yanakları heykel
 • Kepçe: çene ve boyun sıkılaştırıcı
 • Tapınak geliştiricisi
 • Üst göz kapağı sıkılaştırıcı

Evde uygulayabileceğiniz bazı popüler yüz yoga egzersizlerinin çeşitleri şunlardır:

Bu egzersizleri yaparken yüzünüzü çok fazla kırmamaya veya şaşı bırakmamaya çalışın, bu da ters etki yaratabilir. Bunun yerine kaldırma ve genişletme odaklı olun.

1. Göz Açıcı

Parmaklarınızla kaşlarınızı, yanaklarınızı ve yüzünüzü “dürbün” şeklinde oluşturun. Alnınızı çok fazla kırmadan kaşlarınızı kaldırın, sonra şaşı yapın ve tekrar kaldırın. Yaklaşık 50 kez tekrar etmeyi hedefleyin.

2. Alın Kaldırıcı

Parmaklarınızı alnınızın üzerinden geçirin ve alnınızı kaldırmaya çalışırken hafif bir baskı uygulayın. 50 kez tekrarlayın ve / veya bir dakikaya kadar basılı tutun.

Bunu yapmanın başka bir yolu da her iki avucunuzu da alnınıza yerleştirmek, avuç içi yüzünüzü kaldırmak için avuç içlerinizi yukarı ve geri itmek, sonra beş saniye tutmak ve tekrarlamaya devam etmektir.

3. Yanak Kaldırıcı

Ağzınızı geniş açın, dişlerinizi dudaklarınızı kaplayın ve yanaklarınızı kaldırın. 10 saniye basılı tutun, ardından normale dönün. 50 kez tekrar etmeyi hedefleyin. (Kaldırırken şaşı kalmamaya çalışın.)

4. Boyun ve Çene

Yüzünüzü hafifçe yukarı doğru eğin, ardından çenenizi 45 derece açıyla ve bir omzuna doğru ileri doğru kaldırın ve orada üç saniye tutun. Merkeze geri dönün, sonra diğer tarafa tekrarlayın. Her iki tarafta da 20 kez tekrarlayın veya bir veya birkaç dakika boyunca tekrarlamaya devam etmeyi hedefleyin.

Boynunuzu ve çenenizi germenin ve güçlendirmenin başka bir iyi yolu (sadece boyun sorunlarınız yoksa) başınızı bir dakikaya kadar tekrarlayarak geriye doğru tutun ve tutmaktır.

5. Büzme Dudakları

Dudaklarınızı büzün, hafifçe gevşetin ve tekrarlayın. Bir veya birkaç dakikaya kadar tekrarlayın.

6. Gülümseme

Gözlerinizi kırmadan 50 kez gülümseyin, ardından 50 saniye boyunca yumuşak bir gülümseme tutun.

Yüz yogası ne kadar sürer?

Sonucunu görmek için en az birkaç hafta ve haftada altıdan fazla uygulama yapmanız gerekebilir. Çoğu yüz yoga uzmanı, uygulamanın gerçekten yarar sağlaması için günde yaklaşık 30 dakika boyunca haftada altı güne kadar pratik yapmayı önerir.

Riskler ve Yan Etkiler

Yüz yogası kırışıklıklara neden olur mu? Sorusunun cevabı aslında sizde saklı. Çizgileri ve kırışıklıkları kötüleştirmekten kaçınmak için, yüz yoga egzersizleri yüzünüze çok fazla sürtünmeden ve gözlerini kısmadan yapmalısınız. Amaç cildi kırmadan kasları germek ve sıkılaştırmaktır.

Sonuç olarak;

 • Yüz yogası; görünümünüzü iyileştirmek, yüzünüzü toparlamak ve inceltmek ve çok çalışan kasların gevşemesini sağlamak için yüzünüzdeki ve boynunuzdaki kasları hedefleyen egzersizler yapmayı içerir.
 • Araştırma genel olarak eksik olsa da, yüz yoga egzersizlerinin faydaları yanakları doldurmayı, cilt sarkmasını azaltmayı, çizgileri azaltmayı ve göz yorgunluğunu ve baş ağrılarını tedavi etmeye yardımcı olmayı içerebilir.
 • Herhangi bir sonuç görmek için en az birkaç ay pratik yapmanız gerekebilir. Çoğu yüz yoga uzmanı, uygulamanın gerçekten ödemesi için günde yaklaşık 30 dakika boyunca haftada altı güne kadar pratik yapmayı önerir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*