Sağlık

Dudak Uçuğu Nasıl Geçer? Evde 10 Doğal Kesin Çözüm

Herpes Simpleks Nedir?

HSV olarak da bilinen herpes simpleks virüsü, uçuğa neden olan bir enfeksiyondur. Herpes, vücudun çeşitli yerlerinde, en yaygın olarak cinsel organlarda veya ağızda görünebilir.

İki tür herpes simpleks virüsü vardır;

  • HSV-1: Esas olarak ağız uçuklarına neden olur ve genellikle ağız çevresinde ve yüzdeki uçuk ve ateş kabarcıklarından sorumludur.
  • HSV-2: Genital uçuğa neden olur ve genellikle genital herpes salgınlarından sorumludur.

Herpes Simpleksine Ne Sebep Olur?

Herpes simpleks virüsü, kişiden kişiye doğrudan temas yoluyla bulaşabilen bulaşıcı bir virüstür. Çocuklar genellikle HSV-1’i enfekte bir yetişkinle erken temastan kaparlar. Daha sonra virüsü hayatlarının geri kalanı boyunca yanlarında taşırlar.

Uçuktan Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?

1-Bal

Dudak uçuğu tedavisinde ilk olarak akla gelen doğal tedavilerden biri bal tedavisidir. Bal oldukça iyi bir tedavi şeklidir. Uçuk çıkan bölgeye bir miktar bal sürdükten sonra dudaklar eski görünümüne ve sağlığına kavuşur.

2-Aloevera

Aloevera jeli her türlü bitkisel tedavi de akla ilk gelen tedavi yöntemlerinden biridir. Dudak uçuğu bölgesine aloevera bitkisinin yağını çıkartarak sürebilirsiniz. Aloevera yağı bu şekilde dudak uçuğunu tedavi edecek ve dudak uçuğu problemlerinizden kurtulmuş olacaksınız.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

3-Süt

Süt hem var olan dudak uçuklarını engeller hem de yeni uçukların çıkmasını engeller. Süt doğal bir gıdadır ve oldukça iyi bir tedavi seçeneğidir. Pamuk yardımı ile sütü dudak uçuğunuzu geçirebilirsiniz. Sütü dudak uçuğunuza yarım saat bekletebilir ve bu şekilde bunu günde 2 defa yapabilirsiniz.

4-Nane Yağı

Dudak uçuğunu anında geçiren mucizevi bitki yağlarından biri de nane yağıdır. Nane yağı uçuğun çıkmadan engellemesini sağlayan oldukça faydalı bir besin kaynağıdır.

Kulak çubuğu ya da pamuk yardımı ile birlikte nane yağını kullanabilirsiniz. Kısa süre içerisinde dudak uçuğu yarasını dökecek ve acı hissini alacaktır. Nane yağı her zaman kullanabileceğiniz bir bitki yağıdır.

5-Sarımsak

Sarımsak dudak uçuğuna oldukça etkili bir yöntemdir. Tamamen doğal bir antibiyotik olan sarımsak ile birlikte dudak uçuğunu kısa sürede geçirebilirsiniz. Sarımsağı yarıya keser iç kısmını uçuğa sürebilirsiniz. Bu şekilde uçuğa neden olan enfeksiyon ve iltihaplanmalar kısa süre içerisinde geçecektir. Sarımsak günde 2 defa uygulayabileceğiniz bir tedai yöntemidir.

6-Sirke

Sirke de yine aynı şekilde dudak uçuğuna iyi gelen bitkisel çözümlerden biridir. Sirkeyi dilerseniz bal ile birlikte karıştırarak dudak uçuğunuza sürebilirsiniz. Bal ile sirke karışımı ile doğal bir mikrop öldürücü elde edebilirsiniz. Sirke dudak uçuğunda ki enfeksiyonu yok edecek ve kısa süre içerisinde hem uçuğu hem de uçuk acısını kesecektir.

Sizler de evde sirkeyi pamuk yardımı ile dudak uçuğunuza sürebilir ve bu şekilde dudak uçuklarınızdan kurtulabilirsiniz. Sirke antiviral özelliği bulunan doğal bir gıdadır.

7-Limon ve Karbonat

Dudak uçuğunu geçirmek için evde uygulayacağınız bir diğer karışım ise limon ve karbonattır. Limon yoğun miktarda asit içerir ve bu şekilde dudak uçuğuna iyi gelir. Hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Limon ve karbonatı karıştırarak elde edeceğiniz karışımı dudak uçuğunuza sürerek kısa süre içerisinde uçuk problemlerinizden kurtulabilirsiniz. Limon ve karbonat karışımı günde en az 2 defa yapılmak sureti ile yapılır.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

8-Domates

Domates özü ve domates suyu ile birlikte yine dudak uçuğu problemlerinizin önüne geçebilirsiniz. Domatesin iç kısmını dudak uçuğu bölgenize sürebilir ve bu şekilde hızlı bir şekilde dudak uçuğu problemlerinizden kurtulursunuz. Domates uçuklara karşı etkili bir doğal çözümdür.

9-Kantaron Yağı

Uçuğa evde kartaron yağı ile birlikte yapacağınız kür ile birlikte geçirebilirsiniz. Kartaron yağı dudak uçuğunu geçirir ve hızlı bir şekilde iyileşmeyi sağlar. Oldukça etkili bir yöntem olan kantaron yağını her zaman uygulayabilirsiniz. Kantaron yağı hızlı sonuç almak isteyen kişilere önerilmektedir. Ayrıca uçukla birlikte ortaya çıkan acı ve sızıyı da ortadan kaldırmaktadır.

10-Buz

Buz ile birlikte dudak uçuğunu geçirebilirsiniz. Buz dudağınızı nemlendirir ve enfeksiyonun atılmasını sağlar. Buzu uçuk bölgesinin üzerinde gezdirerek kısa süre içerisinde uçuk yaralarınızı engelleyebilirsiniz. Ayrıca buz dudak uçuğunun sızlamasını da engeller. Buz bütün virüsü alacak ve dudak sağlığınıza olumlu tesir edecektir. Buz uygulamasını evde yaparak günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*