Sağlık

Doktorlara Göre Mikropları Öldürmek İçin Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

Her soğuk algınlığı ve grip mevsiminde doktorlar; soğuk algınlığıgrip ve diğer salgın hastalıklara karşı en iyi savunmalardan birinin ellerimizi yıkamak olduğunu hatırlatır.

Ama ister inanın ister inanmayın,  yapılan bir araştırmaya göre 3.749 kişinin sadece %5’inin tuvaleti kullandıktan sonra mikropları öldürecek kadar ellerini yıkadığını buldu. Daha da kötüsü: %33’ü sabun kullanmadan sadece akan suyun altında el yıkıyor ve %10’u ellerini yıkamadığı için hiç rahatsızlık duymuyor.

Hastalıklardan korunmanın en ucuz ve basit yöntemi olan el yıkamanın doğru şeklini gelin uzmanından öğrenelim;

1.Adım: Önce ellerinizi ıslatın.

Ellerinizi temiz akan suyun altında ıslatın. Söylenenlerin aksine sadece sıcak su olmak zorunda değil! Önemli olan su sıcaklığı değil, yıkama tekniğidir.

2.Adım: Sabun tercihi;

Bu aşamada tercihinizi sıvı yada köpük formlu sabunlarından yana kullanmanız tavsiye ediliyor. Temas gerektiren kalıp sabunları tercih etmemeye özen göstermelisiniz.

3.Adım: Ovala ovala ovala..

Ne kadar süre ellerini yıkamalısın? Bu sorunun cevabını uzmanlar, yapılan araştırmalarda farklı uzunluklardaki yıkamaları test ederek 20 saniyenin, 5 saniyeden daha etkili olduğunu kanıtladı. Bu yüzden en az 20 saniye yada 1 dakika boyunca ovalayarak ellerinizi temizleyin. 

Ovalama süresi boyunca avuç içleri, tırnak ve parmak araları, el üstü ve bilek kısımlarına kadar iyice ovalanmalı sadece iki eli sürtercesine yıkanmamalıdır.

4.Adım: Ellerinizi kurulayın.

UConn Health’in yakın tarihli bir araştırması , insanların bir dakika boyunca bir kurutucu altında yeni yıkanmış ellerini tuttuktan sonra, yeni bakterilerin ellere sarılabileceğini kanıtladı.

Kurutucular hava akımıyla birlikte banyodaki mevcut bulunan bakterilerin bir kısmını temizlenen ellere bırakır. Ancak korkmayın: “Bakterilerin büyük çoğunluğunun çalışan bir bağışıklık sistemi olan birine zararlı olması muhtemel değildir,” diyor çalışma danışmanı mas MuThorray, Ph.D.

Sonuç olarak; bir havlu ya da kullan at peçete seçeneğin varsa, bu iyi bir ilk seçimdir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*