Saç Bakımı ve Stili

Doğum Sonrası Saç Dökülmesini Önlemek İçin 6 Yararlı İpucu

Hormonlar, doğum sonrası saç dökülmesinin en büyük nedenidir.

Hamilelik sırasında, yüksek östrojen seviyeniz normal saç dökülme oranınızı azaltır. Normalde saçlarınız her gün küçük miktarlarda dökülür. Hamilelik sırasında saç dökülmeniz azalır. Hormonların etkisiyle, artan kan hacminiz ve dolaşımınız ile birleşir ve bu da saçınızın normalden daha az dökülmesine neden olur.

Ancak bebeğiniz geldikten ve hormon seviyeleriniz düştükten sonra, saçlarınız normalde olduğundan çok daha büyük kümeler halinde düşerek kaybedilen zamanı telafi eder. Saç dökülmenizin toplam hacmi muhtemelen son dokuz ayda kaybedeceğinizden fazla değildir, sadece bir anda olduğu için öyle görünüyor.

Doğum sonrası saç dökülmesi bebeğiniz doğduktan sonraki herhangi bir gün başlayabilir ve bazen bir yıl kadar devam edebilir. Genellikle 4 aylık bir süre civarında zirveye ulaşır, bu nedenle bebeğiniz birkaç aylıksa ve hala saç yığınlarını kaybediyorsanız, bu panik zamanı olduğu anlamına gelmez!

Yinede bazı kadınlar bunu dert ettiğinden bir çözüm yolu arayışı içindedir. Bu dönemde saç dökülmesini bir nebzede olsa azaltan bazı çözümleri sizin için listeledik;

İyi beslenin

Diyetinize çeşitli meyveler, sebzeler ve sağlıklı proteinler dahil etmek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığından emin olmanın en iyi yoludur.

Bazıları tarafından saç sağlığını iyileştirmek için önerilen yiyecekler arasında koyu yapraklı yeşillikler (demir ve C vitamini için), tatlı patates ve havuç (beta karoten için), yumurta (D vitamini için) ve balık (omega-3 için ve magnezyum) bulunur.

Vitamin ve mineral takviyeleri alın

Doğum sonrası saç dökülmesinden endişeleniyorsanız, saç dökülmesini durdurmaya ve saçların yeniden uzamasını teşvik etmeye yardımcı olacak vitamin veya mineral takviyeleri alma konusunda doktorunuzla konuşun.

Stresi azaltın

Doğum sonrası saç dökülmesi stresli olsa da, doğumdan sonra değişen hormonlarınızın tamamen normal bir belirtisidir. Bununla birlikte, ihmal etmemeniz gereken doğum sonrası belirtilerden biri depresyondur. Doğumdan sonraki haftalarda ve aylarda kendinizi çok endişeli, kızgın veya bunalmış hissediyorsanız, sevdikleriniz veya doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Saç bakımı rutininizi değiştirin

Saç bakımı rutininizi değiştirmenin daha fazla saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olabileceğini fark edebilirsiniz. Biotin ve silika ile güçlendirilmiş doğum sonrası saç dökülmesi şampuanı ve derin nem saç kremi kullanmayı deneyin.

Saçlar ıslandığında daha kırılgandır, bu yüzden saçınızı yıkadıktan veya kurumasını bekledikten sonra nazikçe fırçalayın. Saç kurutma makinenizi soğuk bir ortama ayarlayın ve aşırı ısının neden olabileceği daha fazla hasarı önlemek için sıcak merdaneler veya düzleştirici ütüler kullanmaktan kaçının. 

Saçınız ayrıca bir dermatoloğun tavsiye edebileceği kafa derisi spreyleri ve saç maskeleri gibi diğer özel ürünlerden de yararlanabilir.

Doğal çözümler

Saç büyümesini güçlendirmeye ve saç dökülmesini azaltmaya veya durdurmaya yardımcı olduğu söylenen doğal yağları tercih etmek isteyebilirsiniz:

  • Şampuanınıza birkaç damla nane yağı eklemeyi deneyebilirsiniz, bu saçın nemlenmesine ve parlaklığının artmasına yardımcı olabilir.
  • Balık veya keten tohumu yağı tüketin. Bu, sağlıklı saçı destekleyen omega-3, omega-6 ve omega-9 gibi temel yağ asitlerinin optimal seviyelerini geri kazanmaya yardımcı olabilir.
  • Saç uzamasını tetikleyebileceğinden badem yağı veya hint yağını kafa derisine nazikçe masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

Saç stilini değiştir

Pek çok yeni annenin bebekleri doğduktan sonra tercih ettiği daha kısa bir saç modeli olan “anne saç kesimi” klişesini duymuş olabilirsiniz. Pek çok kadın pratik nedenlerden dolayı annesine başvururken, daha kısa stil doğum sonrası saç dökülmesinin görünümünü azaltmaya da yardımcı olabilir. 

Saçınızın uzunluğundan bağımsız olarak, saçınıza uyguladığınız “stres” miktarını azaltmak için stilinizi ayarlayın. Saçı yırtmaktan veya bölmekten kaçınmak için kuvvetli fırçalamayı sınırlayın ve saçı at kuyruğu, saç örgüsü veya örgü gibi stillere zorla çekmemeye çalışın. 

 

Özetle tipik olarak doğum sonrası saç dökülmesi, hormon seviyeleri normale döndükçe kendini düzeltir. Geçici saç dökülmesi konusunda stres yapmamaya çalışın ve bunun doğumdan sonra iyileşmenin normal bir parçası olduğunu kabul edin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*