Saç Bakımı ve Stili

Doğal Yollardan Saç Renginizi Açmanın 4 Yolu

Açık renkli saçlara sahip olmak günümüzde birçok kadının hayali. Bunun için birçok kadın saçlarına zarar verici kimyasal işlemler uygulayarak saç rengini açmaya çalışıyor. Ancak bu işlemler saçlara ciddi oranda zararlar verdiği gibi istenilen doğallıkla renklere sahip olmak için yeterli olmayabiliyor. Bu yüzden yine birçok kadın evde uygulanabilen doğal yöntemlerle saç açma yöntemlerini deniyor. Bu yöntemler diğer kimyasal işlemlere nazaran saça zarar vermeyip doğal bir şekilde saç rengini açmaya yardımcı oluyor.

İşte saçlarınızın doğal bir şekilde rengini açacak ve ışıl ışıl görünmesini sağlayacak doğal tarifler:

1.Papatya ile saç rengini açma

Papatya yıllardır saç açmak için kullanılan doğal yöntemlerden biri. Saç rengini açıcı özelliğinin yanında papatya saçta kepek oluşumunu da engelliyor. Saçlara düzenli bir şekilde papatya suyu uygulamak birkaç haftada saçta istenilen tonlara ulaşmaya yardımcı oluyor. 

Malzemeler 

  • 1 avuç papatya 
  • 1 bardak su (250 ml) 

Papatyayı saçlarınıza uygulamak için bir avuç papatyayı bir bardak suya ekleyin ve 10-15 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra papatyaları süzün ve biraz ılımasını bekleyin. Ardından süzülmüş papatya suyunu saçlarınızın açılmasını istediğiniz yerlerine sürün. Papatyayı saçlarınıza uyguladıktan sonra güneşe çıkarsanız daha etkili ve hızlı bir sonuç elde etmiş olursunuz. Papatyayı saçlarınızda en az iki saat beklettikten sonra durulmayı unutmayın. Bu şekilde düzenli olarak haftada iki kez papatya maskesini uygularsanız kısa zamanda daha açık tonlu saçlara kavuşacaksınız.  

2.Bal ile saç rengini açma 

Bal yıllardır saç bakımı için kullanılan doğal ve çok etkili bir besindir. Saç açma özelliğinin yanında aynı zamanda saçlara bakım yapar, besler. Saçtaki kuruluğu ve buna bağlı olarak oluşan kırılmaları ve elektriklenmeyi de önler.  

womenshealthmag.com

Balın saçlara bu kadar faydasından sonra saç açma özelliğinin de olması onun birçok kadın tarafından tercih edilmesine olanak tanıyor. Saçlarını açmak isteyen ve bu yüzden kimyasal işlemlerden kaçan kadınlar besleyici ve bakım yapıcı etkisiyle balı kullanıyor. Düzenli bir şekilde saçlara bal uygulamak saçlarınızın rengini aşamalı bir şekilde açmak için kaçınılmaz bir yöntem.  

Malzemeler 

  • ¼ bardak bal (84 gr) 
  • 1 bardak su (250 ml) 
  • 1 bardak sirke (250 ml) 

Balı saçlarınıza uygulamak için, öncelikle balı bir miktar suyla inceltin. Eğer inceltmezseniz yoğun yapısıyla saçlarınıza yapışacak ve çıkarması güç olacaktır. İncelttiğiniz balın içerisine sirke ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı daha sonra saçlarınızın açılmasını istediğiniz yerlerine ya da isteğe göre tamamına sürün. Ardından saçınızı bir boneyle kapatıp bir gece bekleyin. Sabah uyandığınızda saçlarınızı ılık su ve hafif bir şampuanla yıkayabilirsiniz.  

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

3.Sirke ile saç rengini açma

Hemen hemen her gün tükettiğimiz bir besin olan sirke saç bakımında ve saç açmada kullanılan doğal ürünlerden biri. Düzenli bir şekilde saçlarınıza sirke uyguladıktan sonra istediğiniz sonuçları elde etmeniz mümkün. Ancak unutulmamalıdır ki, saç açma işlemi saçın yapısına ve rengine göre değişiklik göstermektedir.  

kink.fm

Malzemeler 

  • 1 bardak sirke (250 ml) 
  • 6 bardak su (1,5 lt) 

Sirkeyi saçlarınıza uygulamak için, sirke ve suyu bir kapta karıştırın. Ardından karışımı saçlarınızın açmak istediğiniz yerlerine ya da isteğe göre tamamına uygulayın. En az bir saat bekledikten sonra saçlarınızı ılık suyla durulamayı tercih edebilirsiniz. Karışımı düzenli bir şekilde haftada en az iki kere saçlarınıza uygulayın. İki haftadan sonra saç renginizin açıldığını göreceksiniz.  

Sirke olarak üzüm ya da elma sirkesi kullanabilirsiniz. Elma sirkesinin kokusu daha hoş olmakla birlikte daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı olur. 

4.Zeytinyağı ile saç rengini açma 

Zeytinyağı geçmişten günümüze saç bakımı için kullanılan vazgeçilmez bir üründür. Saçları yıpranmalara ve kırılmalara karşı korur. Aynı zamanda saçlarda elektriklenmeye neden olan kurumayı engeller. Zeytinyağının saça birçok faydasının yanında saç rengini açan özelliği onun kadınlar tarafından vazgeçilmez bir ürün olmasına olanak tanıyor. 

foodnavigator-usa.com

Malzemeler 

  • Yarım su bardağı zeytinyağı (125 ml) 
  • 1 adet limon 

Zeytinyağını saçlarınıza uygulamak için, yarım su bardağı zeytinyağına bir adet limon sıkın ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınızın açılmasını istediğiniz yerlerine sürün ve güneşe çıkın. En az bir saat güneşte bekledikten sonra saçlarınızı ılık suyla durulayabilirsiniz. Haftada en az iki kere düzenli bir  şekilde zeytinyağı maskesini uygulamak saçlarınızı istediğiniz tonda açmanıza yardımcı olacaktır.  

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*