Püf Noktalar

Dar ve Sıkan Ayakkabılar Formu Bozulmadan Nasıl Esnetilir?

Daha önce ayağına küçük gelen ayakkabı aldıysan muhtemelen ayakkabılarını çok fazla giyemeden nasıl esnetebileceğinin bir yolu olup olmadığını merak etmeye başlamışsındır. Ayakkabını çeyrek ya da yarım beden değiştirmekten öte bir şey yapamayacak olsan da ihtiyacın olan şey sadece ayakkabında çok az daha boşluk olmasıysa ayağının daha fazla rahat etmesi için ayakkabını yeterli miktarda esnetebilirsin.

Ayakkabıyı evin içinde giyerek bir saat gezin

wikihow.com.tr
Ayakkabıları açmanın en kolay yollarından biri ayakkabıyı ayağına giyinmektir. Ayağında yaklaşık bir saat boyunca kalacak şekilde ayakkabıları giyinmeyi dene ancak ilk başta bu kadar uzun süre ayağında tutamazsan da sorun olmaz. İstersen ayağına kalın çorap da giyerek hem ayağını rahatlatır hem de ayakkabının daha fazla genişlemesini sağlayabilirsin.

  • Bu yöntem hemen hemen her türlü ayakkabıda işe yarar ama en çok da ayakkabının sadece biraz dar olduğu durumlarda işe yarar.
  • Ayakkabı ayağını sıkıyor veya ayağının sıyrılmasına sebep oluyorsa çorap giymediğin takdirde ayağın su toplayabilir!
  • Ayakkabıların açıldıkça ayakkabıları giyinme süreni yavaş yavaş arttır. Ayakkabıların bir kerede birkaç saat giyinecek kadar rahatsa evin dışına çıkmak için hazırdır!

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Ayakkabının daha hızlı genişlemesini sağlamak için kalın çorap giy ve ayakkabılarını saç kurutma makinasıyla ısıt

wikihow.com.tr
Kalın pamuk çoraplar giydikten sonra ayakkabını giy. Saç kurutma makinasını orta ayarda çalıştır ve makinanın başlığını dolaştırarak her bir ayakkabıya yaklaşık 30 saniye boyunca tut. Ayakkabı ısınırken ayak parmaklarını oynatıp ayağını kıvırarak ayakkabının açılmasına yardımcı ol. Ayakkabı soğurken de ayağından çıkarma.

  • Sıcaklık ayakkabıyı yumuşatarak ayağının şeklini almasına yardımcı olur. Gerekirse ayakkabılar tamamen soğuduktan sonra ısıtma işlemini tekrar uygulayabilirsin.
  • Sıcaklık bazı ayakkabılarda kullanılan yapıştırıcıyı yumuşatarak ayakkabının üstünün tabanından çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden saç kurutma makinasının başlığını hiçbir noktada çok uzun süre tutma. Plastik ya da PVC ayakkabıları ısıtma. Bu ayakkabılar açılmadığı gibi havaya zehirli duman da yayar.

İpucu: Ayakkabın deri ya da süetse ayakkabıları ısıttıktan sonra deri bakım kremi uygula.

Ayağının şeklini alması için ayakkabıları tuvalet ispirtosuyla ov

wikihow.com.tr

Esnetmek istediğin ayakkabıları giydikten sonra sprey şişesine tuvalet ispirtosu koy ve ayakkabının dışına bolca sık. Ayakkabılar ayağındayken kuruyan ispirto sayesinde ayakkabıların açılıp ayağının şeklini alması gerekir. Ayrıca bir çift kalın çorabı tuvalet ispirtosuyla ıslatarak ayağına giydikten sonra ayakkabıları da üzerine giyinerek ispirtonun buharlaşmasını da bekleyebilirsin.

  • Kanvas ve atletik ayakkabılar için bu harika bir seçenektir. Ancak, elbise altına giyilen ve sert malzemeden yapılmış ayakkabılar için aynı durum geçerli olmayabilir.
  • Alkol çabuk kuruduğu için ispirtonun ayakkabıya zarar vermemesi gerekir. Ne var ki, ayakkabı deri veya süet gibi ıslanmaması gereken bir malzemeden yapılmışsa ispirtoyu ilk önce ayakkabının görünmeyen bir yerinde denemek iyi olur. Emin olamıyorsan başka bir yöntem izle.

Deri ayakkabılarda ayakkabı esnetici sprey kullanmayı dene

wikihow.com.tr

Deri ayakkabıları esnetmek için ayakkabıları ayağına giy ve paketin üzerindeki talimatlara uyarak spreyi ayakkabıya sık. Sprey kururken ayakkabılar ayağında kalsın. Böylece deri ayakkabı ayağının şekline uygun bir şekilde esneyecektir.

  • Ayakkabı esnetici spreyler, ayakkabının üst kısmındaki malzemenin hafifçe açılmasını sağlayıp derinin dokusunu gevşetmek amacıyla üretilmiştir. Bu spreyler süet ayakkabıda da işe yarayabilir ama emin olmak için ürün etiketini dikkatlice oku.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*