Püf Noktalar

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? 6 Etkili Yöntem

Çamaşır suyu ev temizliği rutininde vazgeçemediğimiz ürünlerden biridir. Özellikle beyaz çamaşırların temizliği için de sıkça kullanılan çamaşır suyu, koyu renkli giysilerimize değdiğinde bizim için adeta bir kabus yaratır. Çamaşır suyu lekesi kimyasal bir reaksiyon olduğundan dolayı kumaştan çıkarılamayan bir lekedir. Burada önemli olan hasarı gizleyebilmektir, bu yazıda da bunun için bazı ipuçları sunacağız.

Aslında çamaşır suyu lekesini çıkarmak o kadar kolay ki, hiç zorluk çekmeden tek madde kullanmak suretiyle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bir gecede çamaşır suyu lekesinden kurtulma şansı yakalamanız mümkün.

Metil Alkol

Öncelikle biraz metil alkol ve pamuk temin etmeniz gerekir. Metil alkol dolu olan kabın içerisine pamuğu batırın. Pamuğu çamaşır suyu lekesinin olduğu kısma bırakın. Bu şekilde bir gece bekletin. Ertesi gün eşya üzerindeki çamaşır lekesinin tamamen arındığını görebilirsiniz. Sırasıyla aşamalı şekilde bu uygulamayı gerçekleştirmek suretiyle, çamaşır suyu lekesinden kolaylıkla kurtulmanız mümkün. Hangi eşya olursa olsun bu uygulamayı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Klasik yöntem: Yama

Leke yok etme ve giysi tamirlerinde bilinen en eski yöntemlerden biri yama yapmaktır. Çamaşır suyu lekesi nasıl geçer diyorsanız, lekeli bölgeye giysinize uygun yama yapmayı deneyebilirsiniz. Özellikle lekelenen kıyafet en sevdiğiniz giysilerinizden biriyse, çöpe atmak yerine kendi renginden farklı bir renkteki kumaşı lekeli bölgeye dikebilirsiniz. Ek olarak, lekeyi kapatmak için kullandığınız kumaşı giysinizde farklı yerlere dikerek farklı bir tasarım yaratabilirsiniz. Böylece, giysinize diktiğiniz yama tek bir parça yerine birden fazla olacağı için göze daha hoş gözükecektir.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Kökten çözüm: Kesme

Eğer mümkünse, çamaşır suyu lekesi olmuş bölgeyi giysinizden kesmek sorunu kökünden çözmenize yardımcı olacaktır. Bu yöntemi her giysiye uygulamak mümkün olmayabilir, fakat özellikle uzun elbise ve tunik gibi kesme payı bırakabileceğiniz giysilerinizde lekeli kısmı kesmek lekeden kurtulmanızı sağlayabilir. Örneğin, lekeli pantolonunuzu kesip şort yapabilir, ya da leke sevdiğiniz bir tişörtünüzdeyse kesip beli açık tişört yapabilirsiniz. Daha sonra geriye sadece kesilen bölgeyi düzeltmek kalıyor.

Çamaşır suyuna batırma

Çamaşır suyu lekesi olmuş giysinizi tamamen çamaşır suyuna batırıp rengini değiştirebilirsiniz. Bu yöntem özellikle küçük damlaların sıçramasıyla oluşan lekelerin çözümünde yardımcı olabilir. Özellikle yama yapamadığınız veya kesemediğiniz kıyafetleriniz için farklı bir çözüm yolu oluşturabilir. Burada tek yapmanız gereken giysinizi tamamen çamaşır suyuna yatırıp bekletmek. Sonuç olarak sevdiğiniz giysiniz artık açık renkli fakat lekesiz olacaktır. Bu işlemi uygularken cilt sağlığınız için eldiven giymelisiniz ve bulunduğunuz yerin iyice havalandırıldığından emin olmalısınız.

Kumaş boyası

Kumaş boyası kullanmak da iyi bir çare olabilir. Bu işlem özellikle keten ve pamuk kumaşlı giysilerinize çözüm sunabilir. Burada ihtiyacınız olan malzemeler ise oldukça basit; giysinizin renginde bir kumaş boyası ve fırça. Uygulaması kolay olan kumaş boyasını, kurumuş olan giysinizin lekeli kısmına sürün. Dilerseniz giysinizde yeni ve farklı bir tarz yaratmak için düzeltmek istediğiniz bölgeye kumaş boyasıyla farklı motif ve desen çizebilirsiniz.

Aksesuar ve süsleme

Aksesuarlar, özellikle ceket, gömlek ve kot pantolonlardaki çamaşır suyu lekesi için pratik bir yöntem olacaktır. Pul, rozet, boncuk ve broş gibi aksesuarlarla lekeli alanı kapatmayı deneyebilirsiniz. Pul ve boncukları pantolonunuzdaki lekeli bölgeye dikerek kendi tasarımınızı yaratabilirsiniz. Ayrıca, rozet ve broşlarla süsleyeceğiniz ceketiniz de oldukça hoş duracaktır. Böylece hem giysinizi çöpe atmak zorunda kalmamış hem de tamamen orijinal ve size özgü yeni bir giysi elde etmenin keyfini çıkarmış olursunuz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*