Saç Bakımı ve Stili

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin 5 Çözüm Önerisi

Çabuk yağlanan saçlar bir çoğumuzun korkulu rüyası haline geldi.. Saçlarınızı yeni yıkamış olmanıza rağmen yağlı görüntüsünden dolayı dışarı bile çıkamayacak duruma geliyorsanız bu yazı tam size göre!

Günlük hayattaki saç bakımlarınızda doğru bilinen yanlışları düzelterek ve çok küçük ipuçlarına dikkat ederek sizde bu sorundan kurtulabilir, sağlıklı saçlarla günün tadını çıkartabilirsiniz.

1-Saçlarınızı Çok Sık Yıkamayın

Çok sık saç yıkamak; hem saç sağlığı için hem de yağlanması açısından önerilmiyor! Unutmayın ne sıklıkla yıkarsanız saçınız o sıklığa alışır. Günübirlik saç yıkayanlardansanız saçınız bu düzene alışacağından daha hızlı yağlanacaktır.

Ayrıca saçımızda oluşan doğal yağlara saç beslenmesi açısından ihtiyacımız olduğundan dolayı en az 2-3 gün aralıklarla saçınızı yıkamanız tavsiye ediliyor.

2-Çok Sıcak Su Kullanmayın

Herkes günün yorgunluğunu sıcacık suyun altında saatlerde kalarak atmayı sever ancak sıcak su saçlarınız için pekte sağlıklı değil! Özellikle kadınlar tarafından sıcak hatta kaynara yakın duş alınması en sevilen şeylerden biridir. Ne yazık ki bu kadar sıcak su saçlarınızın yağlanmasını hızlandırıyor..

Duş aldığınız özellikle saçlarınızı yıkadığınız suyun sıcaklığı soğuk-ılık arasında olmalı. Bu şekilde küçük ama önemli ipuçlarına dikkat ederek saçlarınızın yağlanmasını geciktirebilirsiniz.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

3-Saçlarınızı İyi Durulayın

Her zaman uzun uzun banyo yapmaya vaktimiz olmadığınızdan kısa duşlarla günü geçirebiliyoruz. Ancak ne yazık ki bu kısa duşlarda saçlarımızı her zaman iyi durulayamayabiliyoruz.

İyi durulanmayan saçlarda şampuan kalıntısı olur ve bu hem saç derinizde kepeklenmeye hemde saçların hızlı yağlanmasına neden olur. Bunun önüne geçebilmek için her duşta mutlaka saçlarınızı çok iyi durulamanız, hiç şampuan kalıntısı bırakmamanız gerekir.

4-Saç Kremini Diplere Uygulamayın

Saç kremi; kullanım amacından dolayı içerisindeki yağlar ve vitaminler sayesinde saçınıza bakım yaparak nem ve parlaklık kazandırır. Ancak bu ürünleri saç diplerinize uyguladığınızda doğal yağlanma süreci dışında ekstra yağ kullandığınızdan saçlarınızın çabuk yağlanmasına hatta dökülmesine bile neden olabilir.

Bu sebeple saç kremi ve buna benzer ürünlerden tam performans almak istiyorsanız sadece saç uçlarına uygulama yapmalı, saç diplerinden kaçınmalısınız.

5-Saçlarınızı Çok Sık Taramayın ve Oynamayın

Saçlarınızı taramak ve gereksiz saça dokunmak; saç derisindeki yağ bezlerini uyardığından dolayı  saçlarınız daha hızlı yağlandırır. Bu yüzden saçlarınızla en az temasta bulunarak gün içindeki yağlanmayı en aza düşürebilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*