Püf Noktalar

Bunları Sakın Süpürmeyin: Süpürmemeniz Gereken 9 Şey

Kırılmış veya dökülmüş şeyler için hemen elektrik süpürgesini çalıştırmak en iyi çözüm gibi geliyor. Ancak zaman geçtikçe elektrik süpürgenize zarar veren maddeler yüzünden süpürgenin performansı düşecek ve kötü kokular yaymaya başlayacaktır. Elektrik süpürgesi  ile süpürülmemesi gereken maddeleri sizler için sıraladık.

Kahve Telvesi, Kuru Kahve ve Kakao

Kullanılmış kahve telvesini süpürmeniz durumunda bu, toz haznesinde küf oluşumuna sebep olacaktır. Ayrıca bu partiküller vakumun iç kısımlarına hızla yapışır ve temizlenmesi neredeyse imkansız hale gelir. Kuru kahve ve kakao da elektrikli süpürge için tehlikelidir. Çünkü küçük parçacıkları filtreleri tıkayabilir. Ayrıca motor kısmına kadar girip, bozulmasına sebep olabilir.

Bitkilerinin Toprak ve Diğer Kuru Kısımları

Bitkilerden yere dökülen toprakları temizlemek için akla gelen ilk yöntem elektrik süpürgesidir. Toprağın halıya döküldüğünü varsayarsak, bir fırça ile temizlemek daha iyi bir yoldur. Çünkü elektrik süpürgesi tüyün içindeki kiri daha da derine iter ve dışarı çıkarmak çok zor olur.

Ayrıca dökülen toprak ıslaksa motorda bazı teknik sorunlara yol açabilir. Bitkilerin kurumuş çiçekleri ve yaprakları, esnek bir hortumu veya filtreyi kolayca tıkayabilir. Ayrıca vakumun içine girdikten sonra nemli kalır ve bu da cihazın farklı parçalarına zarar verebilir.

Saçlar

Elektrik süpürgesinin içine saç girmesini önlemek imkansızdır. Ancak yine de hayvan tüyleri ve insan saçının süpürgeye girmemesi için dikkat etmekte fayda vardır. Bu durum toz torbasını ve filtreleri çok hızlı tıkar. Cihaza çok fazla saç girdiğinde, elektrikli süpürgenin gücü tek bir temizlik sırasında bile büyük ölçüde azalabilir.

Makyaj Malzemeleri

depositphotos.com

Kuru görünen pudra, fosforlu kalem ve diğer kozmetikler aslında sıcak havanın etkisiyle erimeye başlayan çeşitli yağlar ve maddeler içerir. Bu nedenle makyaj malzemeleri, elektrikli süpürgenin en tehlikeli düşmanlarından biri olarak kabul edilir. Çünkü yağ bileşenleri cihazın içinde erir ve mekanik parçalar ile filtreleri tıkar.

Ufak Kağıt Parçaları

Küçük kağıt parçaları gibi ufak atıklar vakumu çok hızlı tıkayabilmektedir. Bu da cihazın aşırı ısınmasına ve motorun çalışmasının durmasına neden olur. Elektrik süpürgenizin ömrünü uzatmak için küçük parçacıkları çekmemeye özen gösterin!

Islak Zemin

Islak bir zemini temizlemekten mutlaka kaçının! Aksi takdirde süpürgenin kısa devre yapması sonucunda elektrik çarpması yaşayabilirsiniz. Diğer bir tarafta süpürgenizin vakum gücünü bozarken, kurtulması zor olan kötü bir koku da ortaya çıkabilir.

Elektrik Kabloları

depositphotos.com

Süpürge ile elektrik kablolarını temizlemek rahat bir çözüm gibi gelebilir. Ancak süpürgenin vakum gücü sebebiyle kablolara zarar görebilir. Kablolardaki oluşan yıpranmalar elektrik çarpmasına neden olabilir. Bu nedenle, kablo yoğunluğu olan bölgeleri elektrik süpürgesi ile temizlemekten kaçınmak daha sağlıklı olacaktır.

Un

Yere dökülen unu elektrik süpürgesi ile temizlemek tercih edilen bir yöntem değildir. Az miktarda dökülen un süpürgenize zarar vermese de çok fazla dökülmesi durumunda filtreleri tıkayıp, motorun bozulmasına sebep olabilir.

Kırılmış Cam Parçacıkları

Bir çok kişinin yaptığı hatalardan birisi de kırılan küçük cam parçacıklarını elektrik süpürgesi ile temizlemektir. Bu işlem süpürgenin hortumuna, toz torbasına hatta motoruna kadar zarar verebilmektedir.

2 Yorum

  1. Bunları süpüremeyeceksek elektrik süpürgesi niye var,dökülen saçları elimizle mi toplayacaz..Ben süpürürüm valla

  2. Eee geriye ne kaldı süpürmek için herşeyi saydınız zaten

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*