Saç Bakımı ve Stili

Bu Hataları Yapmayın: 8 Saç Yıkama Hatası

Hepimiz günlük saç bakım rutinlerimizde saç yıpranmasına, kırılmasına ve hatta kafa derisi enfeksiyonlarına yol açabilecek bazı hatalar yapıyoruz. Sadece bir kaç püf noktaya dikkat ederek saçlarınızı daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

1. Çok Sık Saç Yıkamayın.

brightside.me

Tıbbi uzmanlara göre , saçınızı her yıkadığınızda şampuan kullanmak temiz tutmak için gerekli değildir. Saçları haftada birkaç kez suyla durulamak görünür kiri temizlemek için yeterlidir. Şampuan uygulamak, oluşturduğu köpük ile saçınızdan yağı çıkarabilir. Ancak yağ sağlıklı saçlar için gereklidir çünkü onu nemlendirir ve saçı besler.

2. Saçınızı yeterince durulayın ve çok fazla şampuan kullanmayın.

brightside.me

Şampuan uygulamadan önce saçlarınızı en az bir dakika boyunca iyice durulamak, kullandığınız son saç bakım ürünündeki kalıntıları gidermeye yardımcı olur. Şampuan uygulamadan önce saçınızın tamamen ıslanmasına izin vermek, etkili bir şekilde yıkamak için önemli bir adımdır. Saçlarınız yukarıdan aşağıya ıslanırsa, şampuan daha iyi köpürür ve daha eşit bir şekilde yayılır. Ayrıca saçınızı yıkarken daha az şampuan kullanmanıza yardımcı olur.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

3. Önce saç kremi sonra şampuan uygulayın.

brightside.me

Çoğu insan önce şampuan sonra saç kremi kullanmaya alışkındır. Ancak ters bir rutin aslında bazı saç tipleri için daha iyi çalışır. İlk saç kremi uygulamak saçınızın daha hacimli görünmesini sağlayacaktır. Bu yöntem neme ihtiyaç duyan ince saçlar için en iyi sonucu verir, ancak yağlı ve nemli saçlarda bu yöntem saçın yağlı görünmesini sağlayabilir.

4. Uçlara şampuan uygulamayın.

brightside.me

Saç yıkarken hem saç diplerine hem saç uçlarına şampuan uygulamak doğru değildir. Köklerde genellikle oiliest olduğundan temizlenmesi için şampuana ihtiyaç duyar ancak uçları genellikle daha kurudur ve şampuanla yıkamak daha da susuz görünmelerini sağlayacaktır.

Bu yüzden özellikle uzun saçlı olanlar uçlara ekstra şampuan dökerek yıkama işlemi yapmasın. Dipleri yıkarken aşağı inen köpükler uçlar için yeterli olacaktır.

5. Saç derinizi sert ovmayın.

brightside.me

Kafa derisini sert bir şekilde ovmak, sıyrıklara ve nihai kafa derisi enfeksiyonlarına neden olabilir . Saçlar ıslandığında daha kırılgandır ve kırılmaya neden olabilir. Hatta folikülleri zayıflatabilir. Saçınızı yıkamanın en iyi yolu köklere parmaklarınızla ve avuç içlerinizle hafifçe masaj yapmaktır.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

6. Sıcak suyla yıkamayın.

brightside.me

Saçınızı yıkamak için en ideal su sıcaklığı ılıktır . Saçları sıcak suyla yıkamak, saçların kırılmasını ve köklerin zayıflamasını kolaylaştırabilir . Biraz ılık su saç kütiküllerinin açılmasına yardımcı olur ve saçlar saç kremi yağını ve nemlendirici etkilerini daha iyi emer. Hatta saçlarınızı soğuk suyla durulayarak yıkamayı bitirmek en iyisidir, çünkü kütikülleri kapatarak saçlarınızın kırılmasını önler.

7. Saç derisine saç kremi uygulamayın!

brightside.me

Saç derisine saç kremi uygulamak köklerinizi daha yağlı hale getirecektir. Saç kremi saç derinize veya yakınına uygulamak saç köklerinizi tıkayabilir, saç büyümesini yavaşlatabilir ve yağ üretimini artırabilir.

8. Islak saçı taramayın.

brightside.me

Islak saçı fırçalamanın zararsız bir yolu yoktur çünkü saç ıslakken en zayıf halindedir. Saçlarınızı bir havluyla kurulamak da tellere zarar verebilir. Saçınızı güvenli bir şekilde kurutmanın en iyi yolu, doğal olarak kurumasını sağlamaktır ve kuruduktan sonra uygun bir fırçayla fırçalamak.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*