Sağlık

Böbreklerinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 10 İşaret

Zihnimiz her gün tonlarca bilgiyi işler, bedenlerimiz binlerce eylem gerçekleştirir. Bu yoğun dünyada yaşamak, vücudunuzun size gönderdiği bazı mesajları kaçırmayı çok kolaylaştırır. Ve iletişim kurmamanın ve bu sinyallere yanıt vermemenin sonuçları şiddetli olabilir. Bu yazımızda size böbreklerinizin düzgün çalışmadığını gösteren işaretlerin listesini yaptık. Buyurun yazımıza;

1. İdrara çıkmada değişiklikler

Böbrekleriniz, idrar üretmekten ve bunun yoluyla atıkları ortadan kaldırmaktan sorumludur. İdrarın sıklığı, kokusu, rengi ve görünümündeki değişiklikler göz ardı edilmemelidir . Yaygın değişiklik türleri şunları içerir:

  • Özellikle geceleri artan idrara çıkma ihtiyacı.
  • İdrarda kan görmek.
  • Köpüklü idrara sahip olmak.

2. Yüksek tansiyon

Dolaşım sisteminiz ve böbrekleriniz birbirine bağlıdır. Böbrekler kandaki atıkları ve fazla sıvıları filtreleyen küçük nefronlara sahiptir. Kan damarları hasar görürse, kanınızı süzen nefronlar yeterli oksijen ve besin almazlar. Bu nedenle yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğinin ikinci önde gelen nedenidir.

Böbrek yetmezliğinden kaçınmak için yüksek tansiyonunuzu yönetmeyi öğrenin. Kırmızı kan hücrelerinin üretimiyle meşgul olduğu ve kansızlığı önlemeye yardımcı olabileceği için folik asit açısından zengin yiyecekleri öğünlerinize ekleyin.

3. Kabarık gözler

Böbreğinizin filtre sisteminin hasar gördüğünün erken bir işareti, idrarda protein başlangıcıdır ve bu da göz çevresinde şişkinliğe neden olabilir. Gözünüzün etrafındaki şişkinlik, böbreklerinizin idrarı tutmak ve tüm vücuda dağıtmak yerine büyük miktarda proteini idrara sızdırmasıyla açıklanabilir .

Vücudunuzun yeterince dinlenip protein aldığından eminseniz, ancak gözlerinizin etrafında şişkinlik fark etmeye devam ediyorsanız, doktorunuzla görüşmek için bir randevu ayarladığınızdan emin olun.

4. Sırt ağrısı

Böbrek yetmezliği, genellikle derin olan ve göğüs kafesinin hemen altında bulunan sırt ağrısına neden olabilir. Kasık önünde veya basen bölgesinde hissedilebilir. Sırt ve bacak ağrısına, kidenlerde oluşan büyük sıvı dolu keseler olan ve polikistik böbrek hastalığının sonucu olan böbrek kistleri neden olabilir.

Böbrek yetmezliğinin neden olduğu sırt ağrısına, hasta hissetme, kusma, yüksek vücut ısısı ve sık idrara çıkma eşlik eder. Böbreklerle ilişkisi olmayan normal sırt ağrısı farklı davranır: ağrı daha lokalize olur ve aniden olur, ateş yoktur. Sırt ağrısı yaşamaya devam ederseniz ve ağrı kesici haplar etkisiz kalırsa doktorunuza görünün.

5. Ayak bileklerinde, ayaklarda ve ellerde şişlik

Düzgün çalışmayan böbrekler vücuttan fazla sıvıyı çıkarmaz. Bu, ayak bileklerinizde, ayaklarınızda ve ellerinizde şişmeye neden olan sodyum tutulmasına yol açar. Vücudunuzun alt kısımlarının şişmesi de kalp ve karaciğer hastalığı veya bacak damar problemlerine işaret edebilir.

Bazen ilaç almak, tuzu azaltmak ve vücudunuzdaki fazla sıvıyı atmak şişmeyi durdurabilir. Yardımcı olmazsa, ayrı bir tedaviye ihtiyacınız var.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

6. Nefes darlığı

Böbrek hastalığı ile özellikle az efor sonrasında nefes darlığı yaşanması arasındaki ilişki iki faktörden kaynaklanmaktadır. Birincisi, vücuttaki fazla sıvı, böbrekler düzgün çalışmadığında akciğerlere taşınır. İkincisi, anemi vücudunuzu oksijenden mahrum bırakır ve bu nefes darlığına neden olur.

Böbrek yetmezliğinden astıma ve akciğer kanserine veya kalp yetmezliğine nefes darlığının çeşitli nedenleri vardır. Çok az efor sarf ettikten sonra sürekli nefessiz kaldığınızı fark ederseniz, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

7. Ağız kokusu ve metal tadı yaşamak

Atıklar, kanda biriktiğinde yemeğin tadını değiştirir ve ağzınızda metalik bir tat bırakır. Ağız kokusu, kan dolaşımında çok fazla toksin ve kontaminasyona sahip olmanın başka bir işaretidir. Ayrıca et istemeyi bırakabilir ve genel olarak iştahınızı kaybedebilirsiniz, bu da sağlıksız kilo kaybına neden olabilir.

Yiyeceklerin metalik bir tada sahip olmasının (alerjiden, kötü ağız sağlığına kadar) çeşitli nedenleri vardır. Normalde varsayılan neden tedavi edildiyse ağzınızdaki metalik tat gitmelidir. Tadı görünmeye devam ederse, doktorunuza başvurmalısınız.

8. Kuru ve kaşıntılı bir cilde sahip olmak

Sağlıklı böbrekler, kandaki atık ve fazla sıvıyı gidererek, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olarak ve vücudunuzda uygun miktarda minerali muhafaza ederek muazzam işler yapar. Kaşıntılı ve kuru cilt, böbreklerin kemik ve böbrek hastalığına neden olabilecek doğru mineral ve besin dengesini koruyamamasına işaret eder.

Uyarı: Kuru ve kaşıntılı bir cildiniz varsa, daha fazla nemli kalmaya çalışın. Unutmayın, kaşıntı için herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın. Bazı ilaçların böbrek fonksiyonunuza daha da fazla zarar verebilecek maddeler vardır.

9. Baş ağrısı, yorgunluk ve genel halsizlik

Sağlıklı ve düzgün işleyen böbrekler, vücudumuzdaki D vitaminini güçlü kemikleri korumak ve Eritropoietin (EPO) adı verilen bir hormon üretmek için dönüştürür. Bu hormon, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynar. Böbrekler düzgün çalışmadığında daha az EPO üretirler. Kırmızı kan hücrelerinin (oksijen taşıyanların) azalması, kaslarınızın ve beyninizin hızlı yorulmasına neden olur.

Kronik Böbrek Hastalığı olan kişilerde anemi görülmesi yaygındır. Bir kişi normal böbrek fonksiyonunun %20 ila %50’sine sahip olduğunda anemi gelişmeye başlayabilir. Yeterince dinlenip uyuyorsanız ancak yorgunluk, düşük enerji seviyeleri ve genel halsizlik hissi yaşamaya devam ediyorsanız, gecikmeden doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

10. Uyku sorunu

Böbrekleriniz düzgün çalışmadığında bu, toksinlerin vücuttan idrarla çıkamayacağı ve kanda kalamayacağı anlamına gelir. Artan toksin seviyesi uykuya dalmayı zorlaştırır. Bu nedenle, daha az uyuduğunuzda, böbrek fonksiyonlarının düşme şansını artırırsınız.

Kronik Böbrek Hastalığı olan kişilerde daha çok uyku apnesi görülür . Uyku apnesi, uyurken nefeste bir veya daha fazla duraklamaya neden olan bir rahatsızlıktır. Bu duraklamalar birkaç saniyeden bir dakikaya kadar sürebilir. Her duraklamadan sonra, normal solunum yüksek bir homurtuyla geri döner. Sürekli ağır horlama, doktora gitme zamanının geldiğini gösterir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*