Sağlık

Bir Gecede Sivilce Nasıl Kurutulur? 7 Etkili Yöntem

Sivilceler hiç olmadık zamanlarda moralinizi bozacak yerlerde çıkabilirler. Bazen hızlı bir şekilde sivilceleri yok etmek hızlı ve etkili çözümler bulmak isteyebilirsiniz. Sabah kalkıp aynaya baktığında, bir gece önce orada olmayan kırmızı, ağrılı ve iltihaplı sivilcelerin patlak verdiğini görmenin nasıl hissettirdiğini bilirsin. Ya hiçbir şey yapmadan onlarla yaşamayı seçersin ya da durumu kontrol altına alarak aknelerden kurtulmaya çalışırsın. İşte sizler için derlediğimiz etkili yöntemler;

Deniz tuzu dene

wikihow.com.tr
Bir tatlı kaşığı deniz tuzunu iki yemek kaşığı ılık suyla karıştır. Sonra bir kulak pamuğu yardımıyla tuzlu suyu doğrudan sivilcenin üstüne uygula. Durulama. Deniz tuzu bakterileri öldürerek sivilceyi kurutur.

Biraz benzoil peroksit dene

wikihow.com.tr

Benzoil peroksit, sivilceye neden olan bakteriyi öldürür. Benzoil peroksit değişik yoğunluklarda bulunabilir. Ciltte daha az hassasiyete neden olan %2,5’lik formülü de en az %5-10’luklar kadar etkilidir. Ayrıca, benzoil peroksit ölü derinin soyulmasına yardımcı olarak daha parlak ve yenilenmiş bir cilt oluşumunu destekler. İnanılmaz etkisi bir gecede ortaya çıkar.

Salisilik asit kullan

wikihow.com.tr
Benzoil peroksit gibi, salisilik asit de sivilce oluşumuna sebep olan bakterileri öldürür. Deri hücrelerinin daha çabuk dökülmesini sağlayarak yeni deri gelişimini hızlandırır. Etkilenen bölgelere az bir miktar salisilik asit uygula. Daha sonra yüzünü suyla yıka.

Çay ağacı yağı dene

wikihow.com.tr

Antibakteriyel bir uçucu yağ olan çay ağacı yağı, gözeneklerini tıkayan mikroplara etki eder. Kulak pamuğuna bir damlalık yardımıyla çay ağacı yağı damlat ve sivilcenin üzerine ihtiyacın kadar uygula. Çok fazla sürmemeye dikkat et.

 • Çay ağacı yağının, kırmızılığı ve sivilcenin boyutunu azaltıcı iltihap karşıtı özellikleri bulunur.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Aspirini toz haline getir

wikihow.com.tr

Bir aspirin tabletini ez ve macun kıvamına gelene kadar su ekle. Kulak pamuğunun yardımıyla sivilceyi (ya da sivilceleri) aspirin macunuyla kapla. Sivilceleri tamamen kapattıktan sonra kurumasını bekle. Aspirin de iltihap karşıtıdır. Yani cildi iltihaplara karşı destekler ve sivilcelerin daha az görünür olmasını sağlar. Bırak aspirin macunu gece boyunca sivilcelerle savaşsın.

Etkilenen bölgede astrenjan (dokuları sıkılaştıran ilaçlar) kullan.

wikihow.com.tr

Astrenjanlar, cildin kasılarak küçülmesine neden olan maddelerdir. Eczanelerde bulunan bazı astrenjanlar antimikrobik içeriktedir. Böylece sivilceyi küçülterek yok eder. Kullanmayı düşünebileceğin bazı astrenjanlar:

 • Mağazadan satın alınan astrenjanlar. Bunlar değişik çeşit ve ebatlarda olur. İçeriğinde benzoil peroksit ya da salisilik asit bulunduranlardan temin etmelisin. Cilt için hassas olanlarına bakabilirsin.
 • Doğal astrenjanlar da anında etki gösterir. Örnek olarak:
  • Limon suyu. Sitrik asit, akneye neden olan bakteriyi öldürür ve cildi sıkılaştırır. Bir sürü insan limon suyunun çok işe yaradığını söylüyor. Bir dilim limon kes ve sivilcelerin olduğu bölgeyi yavaşça ov. Cildin PH değerini dengelemek için, bu işlemin ardından tonik kullan. Limon asidik olduğundan cildin PH dengesini bozabilir. Bu yüzden tonik kullanmak gereklidir.
  • Muz kabuğu. Muz kabukları, böcek ve sinek ısırıklarını iyileştirdiği gibi sivilcelerin küçülmesini de sağlar. Sivilceli bölgeyi muz kabuğu yardımıyla yavaşça ov.
  • Güvercin ağacı özütü. Çokça kullanım alanı bulunan diğer bir astrenjandır. İçeriğinde alkol bulundurmayan güvercin ağacı özütlerini aramalısın. Sivilceli bölgeye uygula ve kurumasını bekle.
  • Yeşil çay. Serbest radikallerle mücadele ederek yaşlanmanın etkilerini azaltan yeşil çay, birçok antioksidana sahip bir astrenjandır. Bir çay poşetini sıcak suda demle. Demlenen çay poşetini sudan çıkararak tüm sıvısıyla birlikte sivilcelerin üzerine kısa süreyle uygula.

Yumurta yağı kullan

wikihow.com.tr

Yumurta yağı, siyah noktaları yok etmekte ve izleri önlemekte oldukça etkilidir.

 • Yumurta yağını kullanmadan önce ellerini bir sabun ya da dezenfektan yardımıyla yıka.
 • İzler geçene kadar, yumurta yağını parmak uçlarınla masaj yaparak sivilceli bölgeye günde iki kere uygula.
 • Bir saat bekledikten sonra yumuşak bir yüz temizleyici ile yüzünü yıka.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*