Püf Noktalar

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Şimdiye kadar beyaz ayakkabıları yıkamak için çamaşır makinesi kullananları mutlaka duymuşsunuzdur. İlk başta doğru bir yöntem gibi geliyor olsa da yüksek sıcaklık ve devir ayakkabılarınıza zarar verebilir ve sevdiğiniz ayakkabılara veda etmenize neden olabilir. Bu yüzden beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir, bez ayakkabı nasıl temizlenir en doğru şekilde bilmeniz gerekir.

Beyaz Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Deri, diğer bazı kumaşlar kadar su emmediği için temizlenmesi kolay malzemelerden biridir. Beyaz deri ayakkabılara derinlemesine bir temizlik nasıl yapılır:

Adım 1: Malzemelerinizi toplayın.

Deri ayakkabıları yıkamak için kağıt havlulara, sabuna, eski bir tişörte ve bir süngere ihtiyacımız var.

Adım 2: Yüzeydeki kirle mücadele edin.

Bir kağıt havluyu ıslatın, fazla suyu sıkın ve ardından ayakkabılarınızın dışını nazikçe silin. Bu, ayakkabının farklı yerlerine takılan büyük kir parçalarının temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bu adımı bitirdikten sonra ayakkabılarınızı 10 dakika kurumaya bırakın.

3. Adım: Tabanı temizleyin.

Süngeri ıslatın ve fazla suyu sıkın. Kir ve lekeler gidene kadar spor ayakkabılarınızın veya ayakkabılarınızın tabanlarında yukarı ve aşağı doğru sürtün.

Adım 4: Sabunla fırçalayın.

Ve şimdi, en tatmin edici adım. Bezinizi veya pamuklu gömleğinizi ıslatın ve biraz sabunla köpürtün. Küçük ve nazik bir hareketle, mükemmel beyaz rengine dönene kadar ayakkabının üst kısmını ovun. Fazla sabunu bezle silin. Bu son adımdan sonra ayakkabınızın tekrar 10 dakika kurumasını bekleyin. Ayakkabılarınızın ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak, bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Beyaz kanvas ayakkabılarınızdan kiri çıkarmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında oldukça basit.

Adım 1: Malzemelerinizi toplayın.

Beyaz ayakkabılarınızı temizlemek için biraz karbonat ve beyaz sirke alın.

Adım 2: Tüm malzemelerinizi birleştirin.

Bir yemek kaşığı karbonatı iki yemek kaşığı beyaz sirke ve bir bardak ılık suyla karıştırın.

Aşama 3: Fırçalamaya başlayın.

Macuna bir bez veya temiz bir diş fırçası batırın ve ayakkabınızın üzerindeki kiri ovalamaya başlayın. Kabartma tozu karışımı oldukça çabuk kurur. Ovmayı bitirdiğinizde, kalan macunu fırçalayın ve ayakkabınızın kurumasını bekleyin.

Süet ayakkabıların temizlenmesi, kolayca lekelenen hassas bir kumaşı süet haline getirdiğinden biraz zor olabilir. Bu nedenle, muhtemelen çoğu süet ayakkabının gerçek bir beyaz tonda olmadığını fark etmişsinizdir. Gerçek beyazlarla aynı, yine de beyazlar kolayca kirlenebilir. Süet ayakkabıları nazikçe ve etkili bir şekilde nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Malzemelerinizi toplayın.

Yumuşak pamuklu bir beze, pembe bir silgiye, beyaz sirkeye ve süet fırçaya ihtiyacınız olacak.

Adım 2: Kurutma ile başlayın.

Nemi gidermeye yardımcı olması için ayakkabılarınızı yumuşak bir bezle kurulayın. Ardından, pembe kurşun kalem silgisiyle lekeleri nazikçe silin.

3. Adım: Kağıt havluyla kurulayın.

Islak lekelerin üzerine bir kağıt havlu yerleştirin ve baskı uygulayın. Ayakkabının üzerine yayılabileceğinden, kir ve lekeleri ovalamamaya dikkat edin.

4. Adım: Kalan lekelerden kurtulun.

Yumuşak bezinizi beyaz sirkeye batırın ve kalan lekeleri çok nazikçe silin. Bunu yaptıktan sonra, ayakkabılarının kurumasına izin vermek ve ardından her ayakkabının dışını süet bir fırçayla ovalamak isteyeceksin. Bu, kadifemsi dokuyu geri almalarına yardımcı olacaktır.

Sararan ayakkabı tabanı nasıl temizlenir?

Beyaz ayakkabılarda karşılaşabileceğiniz bir diğer problemse sararan tabanlar olacaktır. Güneşin etkisi ve maruz kaldığı pek çok kirle birlikte zamanla sararmaya başlayan ayakkabıların bu bölümlerini temizlemek için yapmanız gerekense çok basit.

  • Ayakkabının tabanını hafifçe nemlendirin. Çok ıslak olmaması bir sonraki adım için önemlidir.
  • Bir diş fırçasının üzerine bir miktar Cif Krem dökün ve oval hareketlerle tabanı temizleyin. Tabanın ıslak olmamasının nedeni ürünün ayakkabıdan akıp gitmesini engellemektir. Eğer inatçı bir kirle karşı karşıyaysanız bir süre Cif Krem’i tabanın üzerinde bekletin.
  • Nemli bir bez yardımı ile ayakkabınızın tabanını silin. Ayakkabınız pırıl pırıl oldu bile!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*