Püf Noktalar

Bayat mı? Taze mi? 4 Basit Yumurta Testi

Neredeyse herkes hayatı boyunca en az bir kere bu bilmece ile karşı karşıya kalmıştır. Yumurtayı buzdolabından alırsınız ancak onun ne zamandır dolapta olduğunu hatırlayamazsınız. Ayrıca market ve bakkallardan aldığınız yumurtaların son kullanma tarihi geçmemiş olsa bile tazeliği konusunda aklınızda soru işaretleri oluşabilir.

Zamanla yumurta içindeki hava cebi büyür ve beyazları daha ince bir hale gelmeye başlar. Bu durum yumurtanın bayatlamaya başladığının işaretidir. Ancak, yumurtalar sadece bakteriler veya küf nedeniyle ayrışmaya başladığında ”kötüleşir”. Gerçek şu ki, yumurtalar son kullanma tarihi geçmiş olsalar bile, bir süre daha yenilebilir olarak tazeliğini nispeten korur (Buzdolabı gibi soğuk ortamlarda muhafaza ediliyorlarsa).

Bir yumurtanın gerçekten yenilebilir olup olmadığını anlamak için ise birkaç basit test yapılabilir;

Koklama Testi

stylecraze.com

Koklama testi, bir yumutanın bayat olup olmadığını anlamanın en eski ve güvenli yoludur. Yenilmeyecek duruma gelen bayat yumurtalar çiğ veya haşlanmış olmaları farketmeksizin kötü bir koku yayar. Bunun için yumurtalardan birini temiz bir kase veya tabağın içine kırın ve koklayın. Eğer yumurta bozuksa (bayatsa), oldukça keskin ve rahatsız edici bir kükürt kokusu çıkacaktır. Diğer yandan, yumurtada koku yok ise tazedir ve halen tüketilebilir.

Su Testi

thoughtco.com

Bir yumurtanın bayat olup olmadığını anlamanın en popüler yöntemlerinden biri şamandıra testidir. Bu yöntem aynı zamanda civciv haline gelen döllenmiş yumurtanın yaşını belirlemek için de kullanılmaktadır.

Bu pratik yöntemi uygulamak için su dolu bir kabın içine yumurtayı bırakın. Yumurta dibe çökmüşse taze, yüzeye çıkmışsa bayat, suyun orta kısımlarında yüzüyorsa 1 ila 2 hafta arasındasır. Kısaca, yumurta dipten ne kadar çok yukarıda ise bu doğrultuda yumurta o kadar bayattır diyebiliriz. Bunun nedeni, daha önce de bahsettiğimiz gibi yumurta yaşlandıkça-bayatladıkça içindeki hava cebinin büyümesidir. Hava cebinin büyük olması, yumurtanın suda yüzmesine olanak sağlar.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Fener Testi

Oldukça eski bir yöntemden daha bahsedelim. Çoğunlukla yumurtanın kalitesini değerlendirmek ve döllenmiş civcivin yumurta içindeki gelişimini görmek için kullanılmakta. Bu yöntemi uygulayarak yumurtanın tazeliği konusunda fikir edinebilirsiniz.

Bu test için karanlık bir odaya geçin ve feneri yakın. Yumurtanın geniş olan alt ucuna fenerin ışığını tutun. Ardından yumurtayı eğin ve soldan sağa doğru hızlı bir şekilde çevirin. Doğru yapılırsa yumurtanın içi aydınlatılacaktır. Bu sayede yumurta içindeki hava cebinin büyüklüğünü görebileceksiniz. Taze bir yumurtanın içindeki hava boşluğu 3 mm’den daha ince olmalıdır. Yumurtada 3 mm’den daha çok fazla hava boşluğu var ise yumurta bayattır ya da bayatlamaya başlamıştır diyebiliriz.

Kabuk Testi

Tüm bunlara ek olarak yumurtanın bayat mı taze mi olduğunu anlamak için haşlanmış yumurtanın kabuğunun soyulması esnasında fikir edinebilirsiniz. Bayat yumurtaların kabuğu çok kolay soyulur ve kalıp halinde çıkar. Taze yumurtaların kabuğu ise kolayca soyulmaz ve yumurta akına (beyazına) yapışıktır. Bunun nedeni taze yumurtaların daha az asidik ortamda olması nedeniyle iç kabuk zarına yapışma eğilimi göstermesidir. Bayatlarda ise, zamanla yumurta içindeki hava cebi büyür ve koruyucu katman yıpranmaya başlar. Bu sebeple bayat yumurtaların kabuğu kolayca soyulur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*