Sağlık

Adet Sancısına İyi Gelen 5 Doğal Çözüm

Adet sancıları bazı zamanlar gerçekten rahatsız edici ve acı verici olabilir. Bunun nedeni yumurtlama döneminiz boyunca yeni bir döllenme olmasına karşın vücudun oluşturduğu besin ve oksijen bakımından zengin rahim duvarıdır. Eğer ay sonuna kadar bir döllenme gerçekleşmezse oluşan bu katmanın rahim tarafından kasılarak dışarı atılması gerekir.

Bazı zamanlarda bu kasılmalar sırasında kramp şeklinde oluşan ağrı ve acı duyabiliriz, bu oldukça doğaldır. Kimi kadın hiç hissetmezken kimisi acılar içinde kıvranır. Bu kramplar adet döneminizden birkaç gün önce başlayabilir ve  adet döneminiz boyunca devam edebilirler. Kramplar, akışınızın en ağır olduğu döneminizin ilk birkaç gününde genellikle daha kötüdür.

Ancak bunları tedavi etmenin birçok yolu vardır. Bu yazımızda bu yollardan doğal olanlarını sizinle paylaşacağız;

1: Sıcak Tut

Karnınıza bir sıcak su şişesi veya ısıtma yastığı yerleştirerek kasları gevşetebilir ve krampları rahatlatabilirsiniz. Isı, rahim kasının ve etrafındaki kasların rahatlamasına yardımcı olur, bu da kramp ve ağrıları hafifletebilir.

2: Egzersiz Yap

Egzersiz, birçok kadının krampları olduğunda yapmak istediği son şey olsa da, iyi bir doğal ağrı kesici olabilir. Ağrılı adet dönemi geçiren bir kadın için, yorucu egzersiz faydalı olmayabilir ancak hafif esneme, yürüyüşe çıkma veya yoga yapmak gibi rahatlatıcı egzersizler yardımcı olabilir. Egzersiz ayrıca doğanın doğal ağrı kesicileri olan endorfinleri de serbest bırakır.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

3: Masaj

Karın ve kasık bölgesine hafif hafif ve dairesel şekilde masaj yapmak kasılmalara yardımcı olarak krampların hafiflemesini sağlayabilir.

4: Uçucu yağlar

Bir araştırmada; kız öğrencilerini iki gruba ayırarak ağrılı adet dönemlerinde karın ve pelvik bölgelerine yağlarla masajlar yapıldı.  Birinci grupta sadece badem yağı kullanılarak masajlar yapılırken; diğer grupta badem yağı, tarçın, karanfil, lavanta ve gül içeren uçucu yağların karışımını içeren yağlar kullanılarak masaj yapıldı.

Araştırmacılar, uçucu yağları kullanan grubun, menstrüel kramplardan sadece taşıyıcı yağı kullanan gruba göre daha önemli bir rahatlama hissettiğini buldular.

Sonuç olarak etkili bir masaj için bir taşıyıcı yağa, uçucu yağlardan en az birini, bir kaç damla ekleyerek denemeleri tavsiye edilmiştir

5: Bitki Çayı

Bitkisel çaylar ılık ve yatıştırıcıdır ve bazı durumlarda bitkilerin kendileri de faydalı olabilir. Bazı üreticiler, adet kramplarından rahatlama sağlamak için papatya, karahindiba, kırmızı ahududu ve rezene çayları gibi özel çaylar hazırlamaktadır.

Peki ya tüm bunlara rağmen hala ağrılı bir adet sancısı görüyorsanız?

Evde denediğiniz doğal yöntemler hatta aldığınız ilaçlar bile krampları azaltmaya yardımcı olmazsa bir doktorla konuşmak isteyebilirsiniz.

Bir doktor , semptomları yönetmek için doğum kontrol hapları veya bazı ağrı kesiciler gibi ilaçları denemek veya reçete etmek için diğer ev ilaçlarını önerebilir .

Doktora gitmeyi gerektirebilecek diğer semptomlar şunlardır:

  • çok ağır kanama
  • zamanla veya yaşla birlikte kötüleşen kramplar
  • şiddetli ağrı veya rahatsızlık
  • günlük yaşamı etkileyen kramplar

Bu semptomlar, bir doktorun etkili bir tedavi önerebileceği altta yatan bir durumu gösterebilir.

.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*