Cilt ve Vücut Bakımı

9 Adımda Doğru Tıraş Nasıl Yapılır?

İster ilk defa tıraş olun ister bir profesyonel olun, daha pürüzsüz ve daha rahat bir tıraş için bazı ipuçlarımız var. Tıraş olmak çok kolaydır. Hatta bir çoğumuz hemen hemen her gün yaparız. Ancak buna rağmen doğru tıraş yöntemi hakkında çok tartışma vardır. Erkekler için araştırmanın yükünü omuzlarımıza aldık ve yüzünüzü basit bir şekilde tıraş etmek için dokuz adımdan oluşan bir rehber hazırladık.

1. BU BİR CİLT BAKIMI

Tıraş olmak sadece cilt yüzeyindeki kıllardan kurtulmak değildir. Sakın şu şekilde düşünmeyin: Sakal kökleri ölüdür ve hiçbir şey hissetmez! Tıraşla ilgili düsturunuz “cildimin pürüzsüz ve yumuşak kalmasını nasıl sağlarım” olmalı. Pürüzsüzlük ve yumuşaklığı temel prensip kabul ederek yola çıkın.

2. AĞIR OL SAMURAY

Evet, sabahları vakit dar ve kısa sürede pek çok iş halletmek gerekiyor ama uyanır uyanmaz tıraş olmamaya dikkat edin. Yüzümüz yataktan yeni kalktığımızda biraz şiş olur. O yüzden tıraş edeceğiniz yüzeyin daha esnek ve gergin olması için 10 dakika kadar bekleyin. Bu sırada bir çay/kahve koyun, kahvaltı edin, eski sevgilinizin Instagram fotoğraflarına onuncu kez bakın ya da benzer şeylerle oyalanın.

3. TIRAŞ BUHARLA BAŞLAR

Dermatologlar duşta tıraş olmayı öneriyor. Çünkü su buharı ciltteki gözeneklerin açılmasını sağlıyor, bu da daha temiz bir tıraşa ve kıl köklerini daha yakın kesebilmeye olanak sağlıyor. Tabii her erkek bunu tercih etmiyor. Bu yöntemi sevmiyorsanız alternatif olarak duştan hemen sonra tıraş olabilirsiniz ya da sıcak suyla ıslatılmış bir havluyu yüzünüze tutarak aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

4. İYİ BİR YAĞ KULLANIN

Duş alsanız da, almasanız da yeni çıkan tıraş öncesi yağları deneyin. Bu yağlar hem kirli sakalınızı yumuşatır hem de tıraş bıçağı için daha kaygan bir zemin yaratır. Bizim favorimiz, Clarins Men Huile de Rasage Shave Ease Oil. Konsantre bitki özleriyle zenginleştirilmiş bu yağ, özellikle kuru ve hassas ciltleri tıraşa hazırlıyor. Dermatologlar, cildimizin mikroskop altında tepeler ve çukurlardan oluşan sıradağlar gibi göründüğünü, tıraş öncesi yağ uygulamanın çukurları doldurarak düzgün bir zemin hazırlayacağını söylüyor.

5. SİLAHINI SEÇ

Zorlanmadan harika bir iş çıkarabilirsiniz. Gillette Fusion ProGlide sınıfının en iyisi. Devir hareketli makineler devri. Berberler bile çoğu zaman tıraş makinesi kullanmayı tercih ediyor artık. Ancak bu durumda bazen jiletteki kadar temiz bir görünüm elde edilemiyor. Philips 9000 serisi bu klasmanda en iyisi. Hassas ciltler için düşük hız seçeneği ve duşta kullanılma özelliği de var. Hatta yüz kremi uygulayabileceğiniz bir başlığı da bulunuyor.

6. DERİNİZİ SEVMEYİ DENEYİN

Banyo yapıp yağ kullandıktan sonra bile hâlâ tıraş köpüğü kullanmaya ihtiyacınız var. Yalnız babalarımızın kullandığı köpüklerden uzak durun, onlar cildinizin kurumasına neden olur.

7. BIÇAĞI DOĞRU AÇIDA KULLANMAYI ÖĞRENİN

Tıraş bıçağını yüzünüze yakın tutun ve kesinlikle ekstra baskı yapmayın. Zaten yeni nesil tıraş bıçakları o kadar keskin ki, nazikçe yüzünüze değdirmeniz yeterli olacaktır.

8. YÜZ GEOMETRİNİZİ ÖĞRENİN

Sakal kıllarının farklı yönlere doğru uzadıklarını bilin. Daha önce dikkat etmediyseniz, kirli sakallarınız varken bir süre incelerseniz ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Şimdi öğrendiğiniz şekilde tıraşlayın, ihtiyaç duyarsanız bir kere daha aynı bölgeden geçin. Önce yanaklar, ardından boyun, sonra dudak çevresi sırasıyla ilerleyin. Bu sırada derinizi gerginleştirmeniz gerekirse parmaklarınızı kullanın.

9. CİLDİNİZİ İNCİTMEYİN, ŞIMARTIN

Lütfen şimdi tekrarlayın: Alkol tıraş sonrası kullanım için değildir. Cildinizin yeniden nemlenmesine yardımcı olmak için yüzünüze bir miktar soğuk su çarpıp sonra da hafif bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*