Sağlık

40 Yaş Üstü Kadınların Kolay Kilo Vermesi İçin İpuçlar

Kilo vermek herkes için zordur. Ancak 40 yaşından sonra kilo vermek gerçek bir mücadele olabilir. 40 yaşına geldiğinizde başa çıkmanız muhtemel olan benzersiz hormonal değişiklikleri, yaşam tarzı düzenlemelerini ve egzersiz konularını dikkate almanız gerekir.

İster kırklı yaşlarda olun ister dördüncü on yaşınıza yaklaşıyor olun, kilo vermek mümkündür. Ancak ileriyi planlamanız, daha akıllıca egzersiz yapmanız ve vücudunuzu genç ve güçlü tutacak temel besinlerle dolu iyi bir diyet uygulamalısınız.

1.Doktorunu Gör

bethesdahealth.org

40 yaşına geldiğinizde, vücudunuzun görünüşünde ve hissinde önemli değişiklikler fark etmeye başlarsınız. Elbette, gri saç ve kırışıklıklar gibi bazı değişiklikler, tıbbi sağlığınızı etkilemeyen kozmetik değişikliklerdir. Ancak kilo artışı veya vücudunuzun kilo aldığınız bölgelerindeki diğer değişiklikler, uzun ömürlülüğünüzü etkileyebilir.

40 Yaşından Sonra Kilo Verme Motivasyonu

Kilo kaybı, genel refahınızda ve iyi yaşlanma yeteneğinizde büyük bir rol oynayabilir. Yıllık kontrolünüze gittiğinizde veya bir diyete başlamadan önce, sağlık uzmanınızla, kilonuzun kalp hastalığı, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve kanser gibi belirli durumlar için riskinizi nasıl etkilediğini konuşun.

Olmadığını öğrenmek kilo kaybı riskini azaltabilir veya sağlığını geliştirmek olabilir. Kilo verirseniz hastalık riskinizi azaltabilir, hatta bazı ilaçları almayı bırakabilirsiniz. Ve bu önemli bilgiye sahip olmak, kilo vermeniz zorlaştığında motive olmanıza yardımcı olabilir.

Menopozu (Tamamen) Suçlamayın

griswoldhomecare.com

Menopoz değişiklikleri kilonuzu etkiliyor mu? Birçok kadın, menopoz öncesinde, sırasında ve hatta bazen uzun süre sonra kilo vermekle mücadele eder. Şu anda  kilo almak hormonlarınızdaki değişikliklerle ilişkili olabilir. Ancak bu aynı zamanda birçok kadının günlük rutinlerinde kilolarını etkileyebilecek değişiklikler yaptığı bir zamandır.

Günlük alışkanlıklarınızdaki bir değişikliğin kilonuzu etkilemediğinden emin olmak için yaşam tarzınızı değerlendirin. Her gün kaç kalori yaktığınızı öğrenmek için bir aktivite izleyici almayı düşünün ve enerji dengenizin bozulmadığından emin olun.

Gün boyunca kalori harcamalarınızı bile değerlendirebilir ve daha hareketsiz olma eğiliminde olduğunuz zamanlarda aktiviteler ekleyebilirsiniz. Basit değişiklikler metabolizmanızda büyük bir fark yaratabilir.

Kendinize Güvenin

Yaşınız özgüveninizi etkiledi mi? Vücudunuzdan daha az memnun hissediyor musunuz? Yoksa genç kadınların yanındayken hala kendinden emin ve seksi mi hissediyorsun? İster inanın ister inanmayın, güven seviyeniz kilo verme yeteneğinizde rol oynayabilir.

40 Yaşın Üzerinde Güven ve Kilo Verme

Cinsiyet çekiciliği ve vücut güveni yaşla birlikte azalmak zorunda değildir. Pek çok kadın 40’lı yaşlarının en seksi on yıl olduğunu söylüyor. Çoğu zaman, kadınlar bu on yıl boyunca yenilenmiş bir güven, profesyonel başarı ve daha boğucu bir benlik duygusu yaşarlar. Öyleyse neden bunu kendi yararınıza kullanmıyorsunuz?

Deneyiminizi, başarılarınızı ve yeteneklerinizi kabul etmek için bir günlük tutmak için zaman ayırın. Yaşam deneyiminizin ve üstesinden geldiğiniz zorlukların kilo verme yolculuğunuz sırasında daha güçlü olmanıza nasıl yardımcı olabileceğini düşünün. Yıllar içinde kazandığınız bilgeliği kendinize hatırlattığınızda 40 yaşından sonra kilo vermek biraz daha kolay hale gelir.

Hedef Ayarını Yoksaymayın

jamesclear.com

Bir kilo verme planı oluşturmanın en önemli ilk adımı, bir kalem ve kağıtla oturmanızı gerektirecektir. Neden? İyi tasarlanmış bir kilo verme planı bir hedefle başlar.

40’tan Fazla Kilo Kaybı için Akıllı Hedefler

Kısa vadeli davranışsal hedefler (her gün 2 ila 3 porsiyon sebze yemek gibi) uzun vadeli kilo verme hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Gerçek kilo verme sonuçları veren güçlü hedeflerin nasıl belirleneceğinden emin değil misiniz? Başlangıç hedeflerini belirlemeyi öğrenin. Başlangıç hedefleri spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlıdır. İş liderleri ve motivasyon koçları tarafından herkesin daha başarılı olmasına yardımcı olmak için kullanılırlar.

Kilo verme planınızın işe yaramasını istiyorsanız, bir başlangıç hedef seansı ile başlayın. Karar vermesi sadece 30 dakika veya daha kısa sürer ve tüm kilo verme yolculuğunuz için bir yol haritası sağlar.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Yeterince Uyuyun

lark.com

Düzgün dinlenmediğinizde zayıflamak çok zordur. Araştırmalar, yorgun olduğumuzda kötü yiyecek seçimleri yapma olasılığımızın daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca yorulduğumuzda egzersiz yapma ve aktif kalma olasılığımız azalır. Bu yüzden geceleri uykunuzu iyileştirmek için küçük değişiklikler yapmak önemlidir .

Her gece yatmadan önce uygulayacağınız bir gece ritüeli oluşturarak başlayın. Kısa bir rahatlatıcı duş veya banyo yapmayı içerebilir. Cep telefonunuzu kapatıp yatak odanızdan uzakta saklamak isteyebilirsiniz. Birçok akıllı uyuyan, yatak odasından diğer elektronik cihazları da (televizyon gibi) kaldırır.

Hafta sonları bile her sabah aynı saatte uyanmaya çalışın ve yüksek kalorili kahve içeceklerinden uzak durun ve bunun yerine enerjinizi artırmak için su veya bitki çayı gibi diyet dostu yöntemler kullanın.

Tek Başına Kardiyoya Güvenmeyin

onlymyhealth.com

20’li ve 30’lu yaşlarınızda , bir yürüyüş programıyla veya sadece gün boyunca daha aktif kalarak kilo vermiş olabilirsiniz . Veya aerobik dersleri veya diğer kardiyo aktiviteleri ile zayıflamış olabilirsiniz. Ancak 40 yaşından sonra kilo verme konusunda ciddiyseniz, egzersiz programınıza kuvvet antrenmanı ve esneklik katacaksınız.

40 Yaş Üzeri Kilo Vermek İçin Egzersiz Yapın

Zayıflamak, canlanmak ve sağlıklı kalmak için üç tür egzersize ihtiyacınız var. Emin dahil olun kardiyovasküler egzersiz , güçlendirme eğitimi ve germe içine haftalık programda . Her egzersiz türü benzersiz kilo verme faydaları sağlar.

  • Kardiyovasküler aktivite : Aerobik aktivite olarak da adlandırılan kardiyo, kalp sağlığınızı korumanıza ve her seansta daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.
  • Esneklik eğitimi : Sağlıklı eklemleri koruyun ve gererek stresi azaltın.
  • Kuvvet antrenmanı : Bu, gün boyu daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Kasları korumak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar, böylece onları oluşturduğunuzda metabolizmanız fayda sağlar . Kaslar ayrıca daha sıkı bir fiziğin şekillenmesine yardımcı olur.

Vücudunuzun görünümü ve hislerindeki gerçek değişiklikleri görmek için her gün sadece 15 ila 30 dakika esneme, kardiyo ve kuvvet antrenmanı yapabilirsiniz.

Diyetinizi Değiştirin

primarymed.com

Akıllı hedefler, daha iyi uyku, sağlık uzmanınızla iletişim ve kapsamlı bir egzersiz planı, 40’lı yaşlarınızda zayıflamanıza yardımcı olacaktır, ancak yedikleriniz genel olarak en büyük etkiye sahip olacaktır. Bu, sevdiğiniz yiyecekleri yiyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Ancak bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

40 Yaş Üstü Kadınlar İçin En İyi Diyet

40’larınız, hızlı kilo vermek için modaya uygun diyetleri denemenin zamanı değil . Bundan daha zekisin. Uzun vadeli sağlık, esenlik, kilo kaybı ve kilo kontrolü için net bir plana ihtiyacınız var.

Herkes için işe yarayan tek bir diyet planı yoktur. Ancak 40’larınız için bir diyet planı , kilo verme hedeflerinize ulaşmak için kullanabileceğiniz ve ardından yaşam boyu değiştirip sadık kalabileceğiniz bir plan olmalıdır. Herkes için “en iyi” diyet olmasa da, “sizin için en iyi diyet” olabilir.

Mevcut beslenme tarzınızı değerlendirin, geçmiş diyet geçmişinizi düşünün ve ihtiyaçlarınıza uygun bir diyet seçin . Ticari diyet planlarını değerlendirin veya evde kendi yeme planınızı oluşturun.

Çoğu durumda, en iyi diyet sadece porsiyon kontrolüne dikkat etmek, lif açısından zengin yiyecekleri alımınızı artırmak, daha fazla protein yemek ve mütevazı sağlıklı yağlara geçmektir. İhtiyaçlarınızı belirlemek için bir kalori hesaplayıcısı da kullanabilir , ardından aralığınızda kalmak için kalori sayabilirsiniz.

Bu yöntemler moda olmamakla birlikte, sağlık uzmanları ve bilimsel çalışmalar tarafından belirlenen 40 yaşın üzerindeki (ve her yaştaki) kilo kaybı için en iyi yöntemlerdir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*